آشنایی با آموزش مقدماتی چگونگی مراقبت از سلامت و زیبایی پوست

آشنایی با آموزش مقدماتی چگونگی مراقبت از سلامت و زیبایی پوست - ترنجان

آشنایی با آموزش مقدماتی چگونگی مراقبت از سلامت و زیبایی پوست

نمی‌دانید چطور به‌درستی از پوستتان مراقبت کنید؟ این سه توصیه متخصصان را درباره عادات مراقبت از سلامت و زیبایی پوست رعایت کنید.
یکی از روش‌های خانگی هم می‌تواند در راه مراقبت از سلامت و زیبایی پوست موثر باشد، مانند استفاده از روبالشی ابریشم برای جلوگیری از ایجاد چین‌وچروکی که گاهی زمانی که خواب هستیم ایجاد می‌شود. اما وقتی از مراقبت روزانه از پوست صحبت می‌کنیم باید به سه عادت روزانه باور داشته باشیم که روش‌های کلینیکی را هم شامل نمی‌شوند: استفاده از ضد آفتاب مقاوم در برابر UVA و UVB در تمام طول سال، استفاده از محصولات باکیفیتی که می‌توان از داروخانه‌ها تهیه کرد، و استفاده از پاک‌کننده و مرطوب‌کننده به‌صورت مداوم. این سه عادت مراقبت از پوست می‌تواند پوست شما را جوان‌تر و سالم‌تر کنند.

۱- در تمام سال زیر آرایش از ضد آفتاب مقاوم در برابر UVA و UVB استفاده کنید

لوازم آرایش دارای SPF معمولاً از پوست در برابر UVB هم محافظت می‌کنند اما در مقابل UVA که اشعه پیرکننده است مقاوم نیستند یا مقاومت اندکی دارند و نه‌تنها موجب سرطان پوست می‌شود بلکه کلاژن‌ها را هم از بین می‌برد (لایه اسفنجی پوست که آن را پر می‌کند) و باعث ایجاد چین‌وچروک و لکه‌های قهوه‌ای و پدیدار شدن رگ‌های صورت می‌شود. حتی اگر در محیط بسته کار می‌کنید زمان رفت‌وآمد شما به محل کار می‌تواند آسیب‌های قابل‌رؤیتی طی سال‌ها ایجاد کند زیرا این اشعه حتی می‌تواند از پنجره نفوذ کرده و باعث پیری پوست شود. پس ضد آفتاب مقاوم در برابر UVA و UVB و ۱۵SPF تا ۳۰SPF انتخاب کنید. برای فعالیت در محیط باز ضد آفتابی با ۳۰SPF تا ۶۰SPF بمالید که حاوی مرطوب‌کننده باشد و برای پوست شما مناسب باشد (ضد آفتاب کرمی برای پوست‌های خشک و ضد آفتاب مایع برای پوست‌های چرب‌تر).

۲- روی محصولات نگهداری از پوست باکیفیت سرمایه‌گذاری کنید

روی محصولات نگهداری از پوست باکیفیت سرمایه‌گذاری کنید - ترنجان

می‌گویند هرچه پول بدهی به همان اندازه آش می‌خوری. می‌توانید یک مرطوب‌کننده معمولی خوب بخرید اما نه محصولی که باعث تغییر ظاهر و ساختار پوست شما شود و چین‌وچروک‌ها و لکه‌های قهوه‌ای را هدف قرار دهد. احتمالاً باید کمی بیشتر خرج کنید تا بتوانید محصولی آرایشی-دارویی و تغییردهنده پوست حاوی مواد مثل اسید گلیکولیک، پپتیدها و ویتامین ث (اسید اسکوربیک) بخرید. اما اگر می‌خواهید هزینه بیشتری برای خرید یک محصول بپردازید باید چیزی بخرید که متخصص پوستتان توصیه کرده و بدانید که برای مشکل خاص پوستی شما مفید است.

۳- یک برنامه مداوم مراقبت از  سلامت و زیبایی پوست داشته باشید قفسه سینه را فراموش نکنید

پاک‌کننده‌ای پیدا کنید که استفاده روزانه و شبانه از آن لذت‌بخش باشد. شب‌ها صورتتان را بشویید، کرم شب بمالید، ترجیحاً حاوی پپتیدها (مثلاً محصولاتی حاوی ماتریکسیل یا پروکلاژن) یا از پزشکتان در مورد ترتینوئین بپرسید، یکی از فراورده‌های ویتامین آ با برندهای مختلف که با نسخه پزشک قابل خریداری است، این ماده باعث افزایش رشد کلاژن‌ها و بهبود خاصیت ارتجاعی پوست می‌شود اما برای هرکسی مناسب نیست.
از کرم چشم استفاده کنید البته اگر احساس می‌کنید واقعاً به آن نیاز دارید.‌ به گفته برخی پزشکان شما لزوماً به کرم مخصوص اطراف چشم نیاز ندارید. می‌توانید کمی از کرمی که برای صورتتان استفاده می‌کنید به اطراف چشم بمالید. گرچه او توصیه می‌کند که اگر صبح‌ها چشم‌هایتان پف می‌کند از سرم چشم استفاده کنید.
صبح‌ها صورت خود را با پاک‌کننده بشویید تا هیچ اثری از محصولاتی که شب‌ها استفاده می‌کنید باقی نماند. مرطوب‌کننده‌ای حاوی یکی از انواع آنتی‌اکسیدان مانند ویتامین ث (با غلطت ۵٪ یا بیشتر) یا چای سبز بمالید. اگر از محصولات ضد پیری استفاده می‌کنید آن را بعد از مرطوب‌کننده به‌صورت بمالید. سپس ضد آفتاب با حداقل SPF 15 بمالید.