نکات تخصصی برای محافظت از پوست هنگام ورزش زیر آفتاب – بخش دوم

نکات تخصصی برای محافظت از پوست هنگام ورزش زیر آفتاب - بخش دوم - ترنجان

نکات تخصصی برای محافظت از پوست هنگام ورزش زیر آفتاب – بخش دوم

قسمت‌هایی از بدن که معمولاً فراموش می‌شوند

بعد از اینکه به‌اندازه کافی ضد آفتاب برای رفتن به ورزش به بدنتان زدید، دوباره چک کنید و مطمئن شوید مناطقی که اغلب فراموش می‌شوند را نیز کرم زده باشید، متخصصان پوست می‌گویند آن‌ها مناطقی هستند که اغلب دچار آسیب خورشیدی می‌شوند: اطراف چشم‌ها/ابروها، روی پاها، بینی، گوش‌ها، لب‌ها و فرق سر.
یکی از متخصصان می‌گوبد: «مرتباً پوستتان را بررسی کنید و به هر چیز جدید یا تغییر تازه توجه داشته باشید به‌خصوص آن‌هایی که به نظر می‌رسند خیلی خوب درمان نشده‌اند. یک ملاقات با متخصص پوست و یا پزشک عمومی خود برای بررسی هر یک از این علائم داشته باشید.
ضد آفتاب‌ها به مسدودکننده‌های فیزیکی و شیمیایی تقسیم می‌شوند. یکی از متخصصان می‌گوبد: «اکثر محصولات برای پوشش طیف گسترده طیف UV حاوی هر دو هستند، بنابراین شما منعکس‌کننده و جذب‌کننده نور ماوراءبنفش هستید.»
مسدودکننده‌های فیزیکی اکسید روی و اکسید تیتانیوم هستند و آن‌ها از وارد شدن نور خورشید به سلول‌هایتان جلوگیری می‌کنند، اگر از ضد آفتاب روی غلیظ استفاده کنید، کار حفاظت را به‌درستی انجام می‌دهد. مواد شیمیایی آن‌هایی هستند که اشعه ماوراءبنفش را جذب کرده و از ورود آن به پوست جلوگیری می‌کنند.
اما برخی از این مواد مورد بررسی قرار گرفته‌اند. کارگروه زیست‌محیطی، اکسی‌بنزن و رتینیل پالمیتات را مورد بررسی قرار داده است، که اولی با اختلال هورمونی ارتباط داشته و دومی سرطان‌زا بوده و با حساسیت خورشیدی در بسیاری از جوندگان مرتبط بوده است. متخصصان پوست می‌گویند: «با این‌ حال، هر دوی این مواد بر روی پوست انسان نیز مورد بررسی قرار گرفته است و بی‌خطر بودن آن‌ها ثابت شده است. با این‌ حال خوشحال هستند که راه‌های جایگزین را برای بیماران نگران فراهم کرده است. پیشنهاد می‌شود که به دنبال کرم‌های ضد آفتاب با آن دسته از مسدودکننده‌های فیزیکی ذکرشده در بالا باشید.
نماینده‌ی یکی از برندهای معروف ضد آفتاب می‌گوید: «من در ضد آفتاب زندگی می‌کنم. قبل از اینکه خانه را ترک کنم همه‌چیز را آماده کرده و در طول روز مانند دیوانه‌ها ضد آفتاب خود را تجدید می‌کنم. برای من، استفاده از ضد آفتاب به‌طور روزانه به یک عادت بسیار مهم تبدیل شده است.» قبل از ورزش در بیرون از خانه، به‌اندازه تقریباً یک شات ضد آفتاب ضدآب و یا با فرمول ورزشی استفاده کنید، آن‌ها در مقابل اثر عرق کردن و سایش مقاوم‌تر هستند. به یاد داشته باشید: فرمول‌های ورزشی به این معنا نیست که می‌توانید زمان بیشتری در آفتاب باقی بمانید، نسبت به ضد آفتاب‌های متوسط کمتر با عرق پاک می‌شوند و لیزی کمتری دارند.
حواستان باشد اگر در آفتاب هستید هر ۲ یا ۳ ساعت یک‌بار مجدداً ضد آفتاب بزنید و اگر می‌خواهید در آب باشید هر یک ساعت یک‌بار این کار را تکرار کنید.
نکته تخصصی: برخی متخصصان به بیماران خود توصیه می‌کنند که از ۴۵ SPF  و یا بالاتر استفاده کنند، چرا که در تحقیقات اخیر متوجه شده‌اند که مردم فقط یک‌چهارم میزان توصیه‌شده در آزمایش‌ها را اعمال می‌کنند.گفته می‌شود: « بنابراین شما SPF کمتری نسبت به آنچه بر روی بسته ذکرشده است دریافت می‌کنید.»
برای جبران این کمبود متخصصین پوست پیشنهاد می‌کنند که از SPF بالاتری استفاده کنید.
گفته می‌شود: «میزان متوسط و مناسب این است که از ۵۰ SPF  استفاده کنید و هر ۲ یا ۳ ساعت و یا اگر خیلی شدید عرق می‌کنید هر ۱ ساعت یک‌بار مجدداً آن را تکرار کنید.

پوشش کامل: پوشش محافظ هنگام ورزش

پوشش کامل: پوشش محافظ هنگام ورزش - تجا

در دنیای ایده‌آل محافظت از پوست، برای کاهش آسیب اشعه ماورای بنفش که حتی از لباس‌های شما نیز عبور می‌کند، ۱۵ دقیقه قبل از اینکه ورزش بیرون از خانه را شروع کنید و قبل از لباس پوشیدن به تمام بدن خود ضد آفتاب بزنید. اما متخصصین پوستی که با آن‌ها صحبت کرده‌ایم توصیه می‌کنند که اگر در آفتاب ورزش می‌کنید لباس‌های محافظ بپوشید.
به دنبال لباس با برچسب فاکتور محافظت از اشعه ماوراءبنفش (UPF) باشید، هرچه میزان UPF بالاتر باشد، اشعه ماوراءبنفش کمتری به پوستتان نفوذ خواهد کرد. به‌عنوان‌مثال: یک بلوز دارای ۵۰UPF اجازه می‌دهد که فقط یک‌پنجاهم اشعه ماوراءبنفش به پوست برسد و لباس‌های با بافت نازک UPF بدون اینکه مزاحم ورزشتان شوند از شما محافظت می‌کنند.
نکته تخصصی: طبق گفته متخصصان، هنگام بررسی لباس برای مزایای حفاظت از خورشید ۴ عامل وجود دارد که باید در نظر بگیرید: نوع بافت (هرچه به هم تنیده‌تر باشد، بهتر است)؛ رنگ (تیره‌تر، بیشتر محافظت می‌کند)؛ جنس (نایلون یا ترکیب نایلون پلی‌استر بهترین است؛ پنبه حداقل محافظت را دارد)؛ و وضعیت مواد (خشک بهتر از مرطوب است).
کلاه یا آفتاب‌گیر از سرتان محافظت می‌کند اما صورتتان هنوز هم در معرض اشعه ماورای بنفش است که از پیاده‌رو و یا سنگ‌فرش منعکس می‌شوند. بنابراین عینک ضد آفتاب یک روش کلیدی برای محافظت از چشم در برابر ماوراءبنفش است که ممکن است منجر به آب‌مروارید و یا ملانومای چشم شود.
نکته تخصصی: پیشنهاد می‌شود که به دنبال عینک‌های آفتابی باشید که در برابر اشعه UV / UVB مقاوم باشند. گفته می‌شود: «اگر فقط عینک با شیشه‌های رنگی بزنید باعث گشادشدن مردمک چشمانتان شده و منجر به جذب بیشتر نور آفتاب می‌شود. اگر عینک آفتابی شما فیلتر محافظ  UV ندارد بهتر است که از آن استفاده نکنید زیرا باعث می‌شود نور بیشتری از طریق مردمک چشم‌هایتان جذب کنید.»