آیا می‌توان از تزریق فیلرهای پوستی برای چین و چروک‌ها استفاده کرد؟ – بخش اول

آیا می‌توان از تزریق فیلرهای پوستی برای چین و چروک‌ها استفاده کرد؟ - بخش اول - ترنجان

آیا می‌توان از تزریق فیلرهای پوستی برای چین و چروک‌ها استفاده کرد؟ – بخش اول

آیا می‌خواهید بدون نیاز به عمل جراحی و بیهوشی ظاهری جوان‌تر و زیباتر داشته باشید؟ به گزارش انجمن جراحی پلاستیک زیبایی آمریکا که شامل پزشکان کانادایی هم می‌شود، در سال ۲۰۱۱، ۸۲ درصد از تمام اقدامات آرایشی و ۳۷ درصد از هزینه‌های جراحی پلاستیک مربوط به روش‌های غیر جراحی مانند تزریق بوتاکس و فیلرهای پوستی بوده‌ است. روندی که احتمالا همچنان ادامه خواهد یافت چرا که اکثریت گزینه‌های ضد پیری را که بین کشیدن پوست صورت و کرم‌های ضرچروک است انتخاب می‌کنیم. نظرسنجی اخیر از بیش از ۸۰۰ زن کانادایی توسط لگر نشان می‌دهد که یک چهارم از زنان آمادگی درمان تزریقی را داشته و ۳۴ درصد از آن‌ها تزریق‌های پوستی را کاری روزمره در سطح سفیدکردن دندان‌ها و رنگ کردن مو می‌دانند.

فیلرهای پوستی چه تاثیری روی پوست می‌گذارند؟

فیلرها چه تاثیری روی پوست می‌گذارند؟ - ترنجان

به گفته‌ی پزشکان، متخصص پوست در کلگری فیلرها که در روش‌های غیرتهاجمی برای مقابله با پیری، بعد از تزریق بوتاکس در دومین جایگاه محبوبیت قرار دارند، حجم صورت را با با پر کردن چروک‌ها و خطوط و گاهی اوقات با بالا بردن بخش‌هایی از پوست که چربی خود را از دست داده‌اند (مانند گونه‌ها زیر چشم‌ها و شقیقه‌ها) اضافه می‌کنند.
اکثر بیمارانی که به متخصص پوست برای فیلرهای پوستی مراجعه می‌کنند، از ۳۰، ۴۰ یا ۵۰ سالگی درمان را آغاز می‌کنند، اما گستره‌ی سنی بیماران از ۲۰ تا (معمولا برای پر کردن لب و گاهی اوقات پرکردن خطوط لبخند) ۸۰ سال به بالاست.
تغییر نامحسوسی که فیلرهای پوستی ایجاد می‌کنند، یکی از علت‌های استقبال بیماران از آن است. متخصصان پوست می‌گویند: «بیماران می‌گویند که نمی‌خواهند تغییر در صورت‌شان چشمگیر باشد.» روند انجام فیلر ۲۰ دقیقه طول می‌کشد و در برخی موارد نتیجه‌ی آن به سرعت قابل مشاهده است. با این حال، آن‌ها در مورد توقعاتی‌ که از فیلرها داریم می‌گویند: «بیماران ۵۰ ساله یا مسن‌تر، از فیلرهای پوستی استفاده می‌کنند، چون با کشیدن پوست مخالف هستند یا نمی‌خواهند وقت و پول خود را صرف این کار کنند» اما از این سن به بعد به گفته‌ی آن‌ها مهم نیست که چه مقدار فیلر وارد پوست شما می‌شود، هر اندازه هم که باشد نتیجه‌ی آن با عمل جراحی کشیدن پوست قابل مقایسه نیست چرا که افتادگی و شل‌شدگی پوست و کاهش چربی آن به قدری زیاد است که تاثیر تزریق فیلر را نمی‌توان در حد و اندازه‌ی عمل جراحی دانست.
فیلرهای پوستی نسل اول که اواسط دهه ۱۹۸۰ عرضه شدند، از کلاژن حیوانی ساخته شده بودند. باید هر سه ماه یکبار تجدید می‌شدند و ابتدا نیاز به تست پچ داشتند چون در حدود ۳ درصد از بیماران واکنش‌های آلرژیک به این مواد دیده می‌شد..
از سال ۲۰۰۰ به بعد فیلرها با طیف وسیع‌تری از فرمول‌های جدید راهی بازار شدند. بعضی از آن‌ها حاوی لیدوکائین هستند تا روند درمانی راحت‌تر انجام شود. طبق نظر متخصصین مغز و اعصاب، بعضی از پزشکان امروزه تزریق را  با کانول‌ها (لوله‌هایی با نوک تیز) انجام می‌دهند و نه سرنگ، اختراعی که همراه با لیدوکائین می‌تواند درد و ناراحتی‌های این روند درمانی را تا ۹۰ درصد یا بیش از آن کاهش دهد.

فیلر هیالورونیک اسید (HA) (نام تجاری ژوویدرم و رستیلن)

با اختلاف، شایع‌ترین نوع فیلرهای پوستی هستند که لب‌های نازک و ناحیه‌ی زیر چشم؛ چروک‌های صورت، آکنه و زخم‌های پس از جراحی را پر می‌کنند و همچنین چروک‌هایی مانند خطوط لبخند (چین‌و چروک ناحیه‌ی بینی) و خطوط «ماریونت» (که در فاصله‌ی دهان تا چانه قرار دارند) را از بین می‌برند. برخی پزشکان می‌گویند: « فیلرها می‌توانند به تنهایی یا همراه با بوتاکس استفاده شوند تا خطوط بین ابروها را از بین ببرند.» HA به طور طبیعی در لایه‌ی میانی پوست شما وجود دارد و موجب چربی و انعطاف‌پذیری پوست می‌شود. اگرچه فیلرهای HA به صورت مصنوعی تولید می‌شوند، اما تقریبا با HA که به طور طبیعی در بدن تولید می‌شود، یکسان است. فیلرها فرمولاسیون‌های متنوعی دارند، بنابراین پزشکان می‌توانند مناطق خاصی را از پوست را با آن درمان کنند.. فیلرهای چسبنده‌تر (ضخیم‌تر) مانند ژوویدرم ولوما، ساختار چهره را تغییر می‌دهد و گونه‌ها، چانه، شقیقه‌ها و حتی بینی را می‌تواند بالا بکشد.
مزایا: نتیجه‌ی فوری (و اگر نتیجه را دوست ندارید، نوعی پاک‌کننده تزریقی به نام هیالورونیداز وجود دارد که به شما کمک می‌کند تغییر را از بین ببرید). از ۱۲ تا ۱۶ ماه تاثیر آن به جا می‌ماند.
معایب: روی لب تاثیر طولانی مدت ندارد (پنج تا شش ماه). یکی از پزشکان می‌گوید: «به خصوص اگر تزریق را در اطراف دهان انجام دهید احتمال زیادی وجود دارد که شاهد کمی کبودی در این ناحیه باشید.»