آیا می‌توان از تزریق فیلرهای پوستی برای چین و چروک‌ها استفاده کرد؟ – بخش دوم

آیا می‌توان از تزریق فیلرهای پوستی برای چین و چروک‌ها استفاده کرد؟ - بخش دوم - ترنجان

آیا می‌توان از تزریق فیلرهای پوستی برای چین و چروک‌ها استفاده کرد؟ – بخش دوم

رادیس

رادیس - ترنجان

ساخته شده از کریستال‌های کوچک کلسیم معلق در ژل آبی، این نوع فیلر در ناحیه‌ی میانی صورت، اغلب برای خطوط عمیق لبخند و خطوط ماریونت استفاده می‌شود. کریستال‌ها ابتدا مناطق مورد نظر را پر می‌کنند، اما در ادامه بدن را تحریک به تولید کلاژن بیشتر می‌کنند تا تاثیر آن طولانی‌تر شود.
مزایا: تاثیر رادیس معمولا ۱۲ تا ۱۸ ماه به جا می‌ماند.
معایب: در پوست نازک اطراف چشم‌ها و لب‌ها (جایی که کریستال‌های آن گاهی اوقات قابل مشاهده است) قابل استفاده نیست. قابل برگشت نیست و در نتیجه اگر از نتایج آن راضی نباشید، باید منتظر بمانید تا اثر فیلر بعد از دوره‌ی تاثیرگذاری خود به خود از بین برود.

اسکالپترا آستتیک

اسکالپترا آستتیک - ترنجان

اسکالپترا ابتدا برای تغییر ظاهر بیماران مبتلا به HIV که چهره‌ی نحیف و لاغری داشتند استفاده می‌شد. این نوع فیلر بیشتر برای بیمارانی مناسب است که صورت‌شان لاغر و پوست‌شان شل شده، اما آمادگی جراحی کشیدن پوست صورت را ندارند. اسکالپترا نوعی فیلر تحریک‌کننده است، به این معنی که پوست را بعد از مدتی به ساخت کلاژن وادار می‌کند. این فیلر از پلی‌لاکتیک اسید ساخته شده، همان ماده‌ای که در بخیه‌های جذبی وجود دارد.
مزایا: تاثیر آن می‌تواند دو سال یا بیشتر طول بکشد.
معایب: حداقل نیاز به سه دوره‌ی درمان به فاصله‌ی چند ماه دارید و تا سه تا پنج ماه بعد تاثیر آن محسوس نخواهد بود. این تزریق قابل برگشت نیست.

درمان پلاسمای غنی از پلاکت

درمان پلاسمای غنی از پلاکت از مواردی که در بالا ذکر شد کمتر استفاده می‌شود. این روش در سال ۲۰۰۹ معرفی شد و برای درمان چین و چروک‌های دور چشم، جای زخم، و گردن و زیر چشم پر از چروک استفاده می‌شود. پزشک خون شما را می‌گیرد و درون لوله‌ی آزمایش تزریق می‌ریزد و از طریق سانتریفیوژ پلاکت‌ها و فیبرین را از سلول‌های خونی جدا می‌کند. سپس پلاکت‌ها را به پوست شما تزریق می‌کنند تا باعث رشد کلاژن و سلول‌ها شود.
مزایا: از آنجایی که این روش با خون خود بیمار انجام می‌شود، سازگار با محیط زیست است. نتایج آن ممکن است تا یک سال باقی بماند.
معایب: دو تا شش هفته طول می‌کشد تا بهبودی را ببینید و چندین جلسه درمان باید انجام شود. پزشکان می‌گویند این روش قابل برگشت نیست.

تزریق چربی اتولوگ

تزریق چربی اتولوگ - ترنجان

این روش هم کمتر از دیگر روش‌ها استفاده می‌شود. تزریق چربی اتولوگ از تکنیک‌هایی است که از دهه ۱۹۸۰ آغاز شده است. پزشکان چربی را از ران‌ها، باسن یا پهلو‌ها استخراج و پردازش می‌کنند و سپس آن را به عنوان فیلر تزریق می‌کنند.
مزایا: چون با استفاده از چربی‌های بدن بیمار انجام می‌شود، خطر واکنش‌های آلرژیک پس زدن در آن وجود ندارد. تاثیر آن حداقل شش ماه باقی خواهد ماند.
معایب: وقت و هزینه‌ی بیشتری صرف می‌کند چون در ابتدا باید لیپوساکشن (برای استخراج چربی) انجام دهید. همه سلول‌های چربی در اثر پیوند زنده نخواهند ماند. امکان تورم، درد و ناراحتی و برجسته شدن زیر پوست وجود دارد. پزشکان می‌گویند که این روش قابل برگشت نیست.

چه مشکلاتی ممکن است به وجود بیاید

تزریق فیلرهای پوست باید توسط پزشک یا پرستار تحت نظارت پزشک انجام شود. پیش از انتخاب نوع فیلر حتما سوال کنید که چه کسی درمان را انجام خواهد داد، چه نوع آموزشی در این زمینه داشته و تا به حال چند بار این روند درمانی را انجام داده است. یکی از پزشکان می‌گوید بر اساس کمترین قیمت انتخاب نکنید.: «نمی‌گویم گران‌ترین گزینه بهترین است، اما بهتر است به سراغ کسی بروید که سابقه‌ی طولانی در انجام این کار دارد، به خواسته‌ی شما توجه می‌کند و شهرت خوبی در این زمینه دارد.»
شایع‌ترین نارضایتی‌ها چه بوده است؟ یا نتایج چندان قابل مشاهده نبوده یا اینکه فیلر بیش از حد تزریق شده است که موجب عدم توازن در چهره یا کبودی و قرمزی می‌شود. یکی از پزشکان می‌گوید تزریق لب اصولا روند درمانی دشواری است. اگر پزشک بیش از اندازه فیلر را تزریق کند یا از نوع فیلر اشتباهی استفاده کنید، ممکن است لب‌های‌تان اردکی شود.  او می‌گوید دکتری را انتحاب کنید که معمولا در استفاده از فیلر صرفه‌جویی بیشتر می‌کند چون اگر بعد از مشاهده‌ی تاثیر آن احساس کردید تزریق به اندازه‌ی کافی نبوده می‌توانید دوباره فیلر را تزریق کنید.
گرچه نسل جدید فیلرهای پوستی احتمالا واکنش‌های آلرژیک را کم کرده، اما هنوز این خطر و دیگر عوارض جانبی وجود دارد. قبل از انجام هر کدام از روش‌ها از پزشک خود درباره عوارض جانبی احتمالی و خطرات آن توضیح بخواهید و بپرسید اگر این عوارض اتفاق افتاد، چه باید بکنید. بهداشت کانادا گزارش کرده که عوارضی متعددی گزارش شده از جمله درد، کبودی، قرمزی، تورم، آبسه، عفونت، تغییر رنگ پوست هیپرپیگمانتاسیون. اگر فیلر در جای نامناسب تزریق شود امکان برجستگی زیر پوست وجود دارد.
سازمان سلامت کانادا توصیه می‌کند اگر پوست به عفونت، التهاب، آکنه، قرمزی یا کهیر دچار شده، حتما فیلر درمانی را به تعویق بیاندازید. در صورت وجود اختلال خونریزی، گرایش به آلرژی بیش از حد یا سابقه آلرژی شدید، به ویژه افرادی که شوک آنافیلاکتیک دارند، از تزریق فیلر خودداری کنند.