عوارض پوستی شایع در بین بزرگ‌سالان را بشناسیم: زونا، کهیر و …

اسلایدهایی درباره عوارض پوستی شایع در بین بزرگ‌سالان - ترنجان

عوارض پوستی شایع در بین بزرگ‌سالان را بشناسیم: زونا، کهیر و …

در این مطلب قصد داریم تا شما را با عوارض پوستی شایع در بین بزرگ‌سالان آشنا کنیم.

آیا دچار عوارض پوستی شایع در بین بزرگ‌سالان هستید؟

دچار عوارض پوستی هستید؟ - ترنجان

آیا دچار خارش پوست هستید؟ آیا جوش می‌زنید؟ آیا پوستتان پوشیده از راش یا لکه‌های عجیب‌وغریب است؟ التهاب، تغییر در بافت یا رنگ پوست و لکه در اثر عفونت، بیماری پوستی مزمن یا تماس با یک آلرژن یا عامل تحریک‌کننده ایجاد می‌شوند. اگر فکر می‌کنید دچار یکی از این عوارض پوستی شایع در بین بزرگ‌سالان هستید به پزشک مراجعه کنید. اکثر آن‌ها نگران‌کننده نیستند اما برخی نشانه مشکلی جدی‌تر هستند.

زونا (هرپس زوستر)

زونا هرپس زوستر - ترنجان

راش متشکل از نقاط برآمده که به تاول‌های دردناک تبدیل می‌شوند. زونا موجب خارش، سوزش، سوزن سوزن شدن یا بسیار حساس شدن پوست می‌شود. زونا معمولاً روی بالاتنه و باسن دیده می‌شود اما ممکن است در نواحی دیگر بدن هم دیده شود. دوره زونا حدود دو هفته طول می‌کشد. شما بهبود می‌یابید اما درد، بی‌حسی و خارش ممکن است ماه‌ها، سال‌ها یا حتی تا پایان عمر باقی بمانند. برای درمان می‌توان از کرم‌های مخصوص پوست، داروهای ضدویروسی، استروئیدها و حتی ضدافسردگی‌ها استفاده کرد. زونا باید در مراحل اولیه درمان شود تا شما دچار درد مزمن نشوید.

کهیر (اورتیکاریا)

کهیراورتیکاریا - ترنجان

کهیر خارش و سوزش به همراه دارد. اندازه کهیرها باهم متفاوت است و گاهی به هم متصل هستند. کهیر در هر ناحیه از بدن ظاهر می‌شود و روند بهبودی آن چند دقیقه تا چند روز طول می‌کشد. علل بروز آن، سرما یا گرمای شدید، عفونت‌هایی چون گلودرد استروپتوکوکی و آلرژی به داروها، مواد غذایی و افزودنی‌های خوراکی است. استفاده از آنتی‌هیستامین‌ها و کرم‌های مخصوص پست به بهبودان کمک می‌کنند.

پسوریازیس (صدفک، داءالصدف)

پسوریازیس صدفک، داءالصدف - ترنجان

لکه‌های پوستی قرمز ضخیم که با فلس‌های سفید یا نقره‌ای پوشیده شده است، نشانه‌های پسوریازیس هستند. پزشکان نحوه بروز پسوریازیس را می‌دانند. سیستم ایمنی محرک رشد بسیار سریع سلول‌های پوستی می‌شوند اما نمی‌دانند که علت بروز آن چیست. این لکه‌ها روی پوست سر، آرنج‌ها، زانوها و کمر دیده می‌شوند. این عارضه بهبود می‌یابد و در طول زندگی دوباره پدیدار می‌شود. روش‌های درمان آن، کرم‌ها و پمادهای مخصوص پوست، نوردرمانی و داروهای خوراکی، تزریقی یا سرم هستند.

این مطالب را نیز بخوانید:

اگزما

اگزما - ترنجان

اگزما، اصطلاحی عمومی برای نامیدن عوارض غیرواگیر متعددی است که موجب التهاب، قرمز شدن، خشکی و خارش پوست می‌شوند. پزشکان دقیقاً نمی‌دانند که اگزما به چه دلیلی بروز می‌یابد اما می‌دانند که استرس، مواد تحریک‌کننده (مانند صابون)، آلرژن­‌ها و آب‌وهوا محرک آن هستند. اگزما در بزرگ‌سالان معمولاً روی آرنج‌ها، دست‌ها و شیارهای پوست دیده می‌شود. برای درمان اگزما داروهای متعددی وجود دارد. برخی از آن‌ها موضعی هستند و برخی خوراکی یا تزریقی.

این مطالب را نیز بخوانید:

روزاسه

روزاسه - ترنجان

گلگون شدن و در ادامه قرمز شدن روی بینی، چانه، گونه‌ها و پیشانی از علائم روزاسه هستند. ممکن است در طول زمان قرمزتر شود و رگ‌های خونی قابل‌مشاهده باشند. شاید پوستتان ضخیم یا برآمده شود و جوش‌های چرکی روی پوست نمایان شوند. حتی ممکن است چشم‌ها را هم درگیر کند. داروهای خوراکی و موضعی برای درمان آن وجود دارند. پزشکان می‌توانند با لیزر، رگ‌های خونی پاره شده و پوست قرمز یا ضخیم را درمان کنند.

این مطالب را نیز بخوانید:

تب‌خال

تب‌خال - ترنجان

ویروس هرپس سیمپلکس عامل بروز تاول‌های کوچک، دردناک و آبکی روی دهان یا بینی است. تب‌خال حدود ۱۰ روز باقی می‌ماند و به‌راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. محرک‌های آن، تب، نور خورشید زیاد، استرس و تغییرات هورمونی مانند پریود (قاعدگی) هستند. تب‌خال را می‌توان با کرم‌ها یا  قرص‌های ضدویروس درمان کرد. اگر تب‌خال‌ها چرکین هستند، قرمزی آن‌ها منتشر شد، تب داشتید یا چشم‌هایتان تحریک شد به پزشک مراجعه کنید. این نوع تب‌خال‌ها با داروهای تجویزی درمان می‌شوند.

راش در اثر تماس با گیاهان

راش در اثر تماس با گیاهان - ترنجان

تماس با پوشش روغنی پیچک سمی، بلوط سمی یا سماق سمی موجب بروز راش در بسیار از افراد می‌شود. این راش با قرمز شدن و تورم محل آغاز شده و سپس خارش با آن همراه خواهد شد. تاول‌ها معمولاً ۱۲ تا ۷۲ ساعت پس از تماس با گیاه ظاهر می‌شوند. یک راش معمولی معمولاً شبیه به خطی قرمزرنگ است که اثر کشیده شدن گیاه روی پوست است. این راش معمولاً تا ۲ هفته باقی می‌ماند. درمان راش با داروهای موضعی یا خوراکی انجام می‌شود.

این مطالب را نیز بخوانید:

تسکین خارش راش گیاهان

تسکین خارش راش گیاهان - ترنجان

داروهای بدون نیاز به نسخه یا داروهای نیازمند نسخه پزشک به تسکین خارش کمک می‌کنند. از کمپرس خنک و حمام جو هم استفاده کنید. شاید پزشک برای درمان راش وخیم دارو و برای درمان عفونت آنتی‌بیوتیک تجویز کند. در کل، بلوط سمی در غرب کوه‌های راکی و پیچک سمی در شرق کوه‌های راکی می‌روید.

این مطالب را نیز بخوانید:

برآمدگی در اثر استفاده از تیغ

برآمدگی در اثر استفاده از تیغ - ترنجان

این نوع برآمدگی‌ها پس از اصلاح و درصورتی‌که لبه تیز موهای کاملاً اصلاح‌شده به داخل برگردند و درون پوست رشد کنند، ایجاد می‌شوند. این عارضه موجب تحریک پوست، بروز جوش و حتی اثر زخم می‌شود. برای کاهش بروز این نوع برآمدگی‌ها قبل از اصلاح دوش داغ بگیرید، تیغ را در جهت خواب رشد موها بکشید و هنگامی‌که تیغ را روی صورت می‌کشید، پوستتان را نکشید. همیشه از کرم یا کف اصلاح استفاده کنید. پوستتان را با آب سرد بشویید سپس از مرطوب‌کننده استفاده کنید.

زائده‌های پوستی

زائده‌های پوستی - ترنجان

این بافت آویزان کوچک به رنگ گوشت یا کمی تیره‌تر از پوست آویزان می‌شود. زائده‌های پوستی معمولاً روی گردن، قفسه سینه، کمر، زیر بغل‌ها، زیر پستان‌ها یا ناحیه کشاله ران دیده می‌شوند. زائده‌های پوستی معمولاً روی پوست زن‌ها و افراد مسن پدیدار می‌شوند. آن‌ها خطرناک نیستند و معمولاً دردناک نیستند مگر اینکه در اثر مالیدن پوست مجاور آن‌ها یا لباس تحریک شوند. پزشک می‌تواند آن‌ها را ببرد، منجمد کند یا بسوزاند.

آکنه

آکنه - ترنجان

آکنه زمانی ایجاد می‌شود که منافذ پوست با چربی مسدود و سلول‌های مرده پوست ملتهب شوند. منافذی که باز می‌مانند و سیاه می‌شوند، جوش سرسیاه نام دارند؛ منافذ کاملاً مسدود، جوش سرسفید نام دارند. باکتری‌ها و هورمون‌ها محرک بروز آکنه هستند که بیشتر روی صورت، قفسه سینه و کمر دیده می‌شوند. همچنین ممکن است کیست‌ها و جوش‌های چرکین هم روی پوست ظاهر شوند. جهت کنترل آکنه باید نواحی چرب پوست را تمیز نگه دارید و آکنه‌ها را فشار ندهید (چون موجب عفونت و به جا ماند جای آن‌ها می‌شود).

این مطالب را نیز بخوانید:

بیماری پای ورزشکاران

بیماری پای ورزشکاران - ترنجان

این عفونت قارچی موجب پوسته‌پوسته شدن، قرمز شدن، خارش و سوزش پا می‌شود. ممکن است تاول و تب‌خال هم بزند. بیماری پای ورزشکاران واگیر است و از طریق تماس مستقیم انتقال می‌یابد. جهت پیشگیری از این بیماری، از کفش افراد مبتلا استفاده نکنید یا با پای برهنه در رختکن یا اطراف استخر راه نروید. آن را با لوسیون ضدقارچ موضعی درمان کنید. در موارد وخیم‌تر، پزشک دارو تجویز خواهد کرد. در طول درمان باید پاها و داخل کفش‌هایتان را تمیز و خشک نگه دارید.

خال

خال - ترنجان

خال‌ها که معمولاً قهوه‌ای یا مشکی هستند، در هر نقطه‌ای از بدن یافت می‌شوند. ممکن است تک باشند یا در یک نقطه گرد هم آمده باشند و عموماً قبل از ۲۰ سالگی پدیدار می‌شوند. برخی خال‌ها در طول سال‌ها به‌تدریج تغییر می‌کنند. شاید شکلشان تخت باشد و در طول زمان برآمده شدند، روی آن‌ها مو رشد کند یا رنگشان تغییر کند. به خال‌هایی که تغییر می‌کنند، مرز نامنظمی دارند، رنگ غیرطبیعی یا غیریکدست دارند یا خارش و خونریزی دارند توجه کنید.

لکه‌های پیری یا کبدی

لکه‌های پیری یا کبدی - ترنجان

علت ظاهر شدن این لکه‌های خاکستری یا قهوه‌ای مزاحم بالا رفتن سن نیست اما با افزایش سن بیشتر دیده می‌شوند. علت بروز آن‌ها قرار گرفتن در معرض نور خورشید است، به همین دلیل بیشتر روی صورت، دست‌ها و بازوها دیده می‌شوند. جهت محو کردن آن‌ها می‌توانید از کرم‌های سفیدکننده، لایه‌بردارهای اسیدی و درمان‌های نوری استفاده کنید. برای اینکه خیالتان از بابت ابتلا به بیماری‌های جدی مانند ملانوما (نوعی سرطان پوست) راحت شود به متخصص پوست مراجعه کنید.

این مطالب را نیز بخوانید:

پیتیریازیس روزه‌آ

پیتیریازیس روزه‌آ - ترنجان

پیتیریازیس روزه‌آ، راش بی‌خطری است که معمولاً به‌صورت یک لکه پوسته‌پوسته صورتی با مرزهای برآمده پدیدار می‌شود. چندین روز تا چندین هفته بعد، خارش آن شروع شده و منتشر می‌شود. این راش ظاهری شبیه به درختان کریسمس دارد که در کل بدن پخش می‌شود. پزشکان علت دقیق بروز آن را نمی‌دانند اما فکر نمی‌کنند که واگیر باشد. این عارضه معمولاً بدون نیاز به درمان طی ۸ تا ۸ هفته خودبه‌خود از بین می‌رود. پیتیریازیس روزه‌آ معمولاً بین سنین ۱۰ تا ۳۵ سال بروز می‌یابد.

ملاسما (ماسک بارداری)

ملاسما (ماسک بارداری) - ترنجان

ملاسما (کلوآسما) لکه‌های برنزه یا قهوه‌ای روی گونه‌ها، بینی ، پیشانی و چانه است. این عارضه معمولاً با نام «نقاب بارداری» شناخته می‌شود زیرا نیمی از زنان باردار دچار آن می‌شوند. مردان هم ممکن است به آن دچار شوند. اگر پس از زایمان خودبه‌خود از بین نرفت می‌توانید با کرم‌های نیازمند نسخه پزشک، محصولات بدون نیاز به نسخه یا لیزر آن را درمان کنید. نور خورشید این عارضه را بدتر می‌کند پس همیشه کرم ضدآفتاب دارای ۳۰SPF و مقاوم در برابر اشعه UVA و UVB استفاده کنید.

این مطالب را نیز بخوانید:

زگیل

زگیل - ترنجان

در اکثر موارد، زگیل‌های معمولی روی انگشتان دست یا دست‌ها دیده می‌شوند. علت بروز این عارضه ویروس پاپیلومای انسانی است. زگیل از طریق تماس با چیزی که فرد ناقل ویروس لمس کرده است، منتقل می‌شود. برای پیشگیری از بروز زگیل‌های بیشتر، آن‌ها را با باند بپوشانید، آن‌ها را خشک نگه دارید و با آن‌ها بازی نکنید. زگیل معمولاً بی‌خطر و بدون درد است. می‌توان آن را با داروهای موضعی درمان کرد یا پزشکان را منجمد کند یا بسوزاند. جراحی، لیزر و مواد شیمیایی، تکنیک‌های پیشرفته‌تر برداشتن آن هستند.

کراتوز سبورئیک

کراتوز سبورئیک - ترنجان

کراتوز سبورئیک، رشد غیرسرطانی بافت‌هاست که معمولاً با افزایش سن پدیدار می‌شود. این عارضه در نواحی مختلفی از پوست به‌صورت تکی یا گروهی ظاهر می‌شود. ممکن است تیره یا چندرنگ باشد و معمولاً سطحی دانه‌دانه دارد اما ممکن است صاف و صیقلی هم باشد. نیازی به درمانان نیست مگر اینکه تحریک شود یا اینکه ظاهر آن را دوست نداشته باشید. ممکن است با سرطان پوست و خال اشتباه گرفته شوند اما متخصص پوست می‌تواند تفاوت آن‌ها را تشخیص دهد.