صابون‌ها و شوینده‌های مناسب آکنه باید از چه ویژگی هایی برخوردار باشند؟

صابون‌ها و شوینده‌های مناسب آکنه باید از چه ویژگی هایی برخوردار باشند؟ - ترنجان

صابون‌ها و شوینده‌های مناسب آکنه باید از چه ویژگی هایی برخوردار باشند؟

شستن صورت چه فایده‌ای دارد؟ صورت را صابون می‌زنید، روی آن آب می‌پاشید، با ضربات آهسته آن را خشک می‌کنید و به دنبال کارهای روزانه می‌روید.
اما مراقبت از پوست برای افرادی که دچار مشکل آکنه هستند کمی بیش از این‌ها زمان و کار می‌برد.
اگر دچار آکنه هستید، انتخاب شوینده‌های مناسب آکنه به پاک‌سازی پوست از باکتری‌هایی که درون فولیکول‌های مسدود شده پوست نفوذ می‌کنند و موجب بروز آکنه می‌شوند، کمک می‌کند. پاک‌سازی دقیق موجب از بین رفتن سلول‌های مرده سطح پوست می‌شود و جذب داروی آکنه را راحت‌تر می‌کند.
برای کنترل بروز آکنه از شوینده‌های مناسب آکنه استفاده کنید که برای از بین بردن آلودگی و تمیز نگه‌داشتن پوست به‌قدر کافی قوی باشد. از صابون‌های صورت قوی که چربی طبیعی پوست را از بین می‌برند استفاده نکنید. استفاده از شوینده‌های قوی و اسکراب کردن فقط موجب قرمز شدن و تحریک پوست می‌شود و آکنه‌های موجود روی صورت را وخیم‌تر می‌کند.
می‌توانید از متخصص پوست بخواهید که شوینده‌ای را (تجویزی یا بدون نیاز به نسخه) به شما پیشنهاد دهند که برای پوست مستعد آکنه مؤثر باشد اما باید توجه ویژه‌ای هم به روتین مراقبت از پوست دچار آکنه داشته باشید. در ادامه به نکاتی درباره انتخاب محصولات مراقبت از پوست و پاک‌سازی پوست برای داشتن ظاهری فوق‌العاده می‌پردازم.

صابون‌ها و شوینده‌های مناسب آکنه را چگونه تشخیص دهیم؟

می‌توانید شوینده‌های مناسب آکنه بدون نیاز به نسخه و نه‌چندان گران‌قیمت از داروخانه محلتان بخرید. یا اگر می‌خواهید کمی بیشتر خرج کنید، می‌توانید یکی از شوینده‌های مناسب آکنه لوکس موجود در مطب متخصص پوست را انتخاب کنید. اینکه چقدر بابت محصول خرج می‌کنید اهمیتی ندارد بلکه کارایی آن مهم است.
برخی برندهای صابون صورت حاوی pH بسیار قلیایی هستند که موجب تحریک و خشک شدن زیاد پوست می‌شوند. هنگام خرید شوینده‌هایی که برای پوست مستعد آکنه مناسب هستند باید نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • شوینده‌های ملایم، غیر ساینده و بدون الکل انتخاب کنید.
 • از متخصص پوست برای پیدا کردن شوینده مخصوص آکنه‌ای که برای برنامه درمان آکنه شما مناسب است، کمک بگیرید. شوینده‌ای را انتخاب کنید که برای نوع پوستتان چرب، خشک یا ترکیبی از این دو مناسب باشد.
 • برخی شوینده‌های مخصوص آکنه و صابون‌های صورت حاوی موادی هستند که با آکنه مقابله می‌کنند و ظاهر پوست را بهتر می‌کنند. برخی از مواد تشکیل‌دهنده شوینده‌های دارویی برای مقابله با آکنه عبارتند از: سالیسیلیک اسید، سدیم سولفاستامید یا بنزوئیل پروکساید که علاوه بر شستشو، پوست را پاک‌سازی می‌کنند. سالیسیلیک اسید به پاک‌سازی منافذ مسدود و کاهش تورم و قرمزی پوست کمک می‌کند. بنزوئیل پروکساید پوست را لایه‌برداری می‌کند و باکتری‌ها را می‌کشد. سدیم سولفاستامید در رشد باکتری‌ها اختلال ایجاد می‌کند.
 • برای تأمین آب پوست، شوینده‌ای را انتخاب کنید که حاوی لطیف‌کننده (وازلین، لانولین، روغن معدنی و سرامیدها) یا مرطوب‌کننده (گلیسیرین) تا رطوبت را در پوست حبس کند یا لایه‌بردار (آلفاهیدروکسی اسید)  تا نواحی زبر را نرم کند باشد.

محصولات مراقبت از پوست دیگری که می‌توان به روتین روزانه اضافه کرد:

 • پس از پاک‌سازی می‌توان برای تنظیم pH طبیعی پوست از تونر استفاده کرد.
 • لایه‌برداری منظم پوست، سلول‌های مرده را از بین می‌برد و به باز ماندن منافذ کمک می‌کند. با این کار، روغن طبیعی پوست قبل از اینکه فولیکول‌ها را مسدود کند و منجر به بروز آکنه‌های بیشتر شود، تخلیه می‌شود.

پس از شستشو از مرطوب‌کننده‌ای که عبارت «ضد انسداد منافذ» روی آن نوشته شده استفاده کنید. مرطوب‌کننده از خشک شدن پوست جلوگیری می‌کند، مخصوصاً اگر از درمان‌های آکنه مانند بنزوئیل پروکساید که پوست را خشک می‌کنند، استفاده می‌کنید. اگر پوستتان چرب است، شوینده‌ای که حاوی مرطوب‌کننده باشد برایتان کافی است.

الفبای مراقبت از پوست دچار آکنه - ترنجان

الفبای مراقبت از پوست دچار آکنه

با رعایت این روتین مراقبت از پوست دچار آکنه، بروز آن را کاهش دهید و از تحریک شدن پوست جلوگیری کنید:

 • روتین دو روز در هفته. صورتتان را هرروز صبح پس از بیدار شدن از خواب و دوباره قبل از خوابیدن بشویید. اگر ورزش کرده‌اید و عرق ریخته‌اید در اسرع وقت صورتتان را بشویید یا حداقل آب بکشید. تعریق، وضعیت آکنه را بدتر می‌کند.
 • تکنیک شستشو. هر بار که صورتتان را می‌شویید، کمی شوینده به نوک انگشتانتان بمالید. به‌آرامی آن را روی صورتتان بمالید سپس با آب ولرم آب بکشید. اسکراب نکنید زیرا پوست را خشک می‌کند و به آن آسیب می‌رساند. از اسفنج و حوله لیفی هم استفاده نکنید زیرا همین‌قدر زبری هم پوست را تحریک می‌کند.
 • همه‌جانبه عمل کنید. روتین مراقبت از پوست دچار آکنه فقط برای صورت نیست. این روتین را برای بخش‌های دیگر بدن که دچار آکنه هستند هم اجرا کنید.
 • از پوستتان محافظت کنید. مراقبت از پوست با خروج از دستشویی تمام نمی‌شود. برای مراقبت از پوست حساس در برابر اشعه مضر خورشید از کرم ضد آفتاب «ضد انسداد منافذ» با حداقل ۳۰SPF و مقاوم در برابر اشعه UVA و UVB استفاده کنید. کرم ضد آفتاب با پایه آب یا مایع ملایم، بهترین گزینه برای پوست مستعد آکنه است. زمان کمی را زیر نور خورشید بگذرانید، مخصوصاً بین ساعات ۱۰ صبح تا ۲ بعدازظهر. اگر در فضای باز هستید کلاهی با قاب حداقل ۵ سانتی‌متر بر سر بگذارید و لباس‌هایی بپوشید که پوست در معرض نور خورشید را پوشش دهند.

  محصولات مرتبط:

  کرم دور چشم ویتامینه گیاهی ترنجان

  کرم ضد آفتاب شیرین بیان - ترنجان

این مطالب را نیز بخوانید: