مقابله با سرطان با تکیه بر تغذیه و مصرف مواد غذایی مناسب

مقابله با سرطان با تکیه بر تغذیه و مصرف مواد غذایی مناسب - ترنجان

مقابله با سرطان با تکیه بر تغذیه و مصرف مواد غذایی مناسب

تابستان، زمان خوبی برای وقت‌گذرانی در فضای باز و زیر نور خورشید است. اما اگر قبل از بیرون رفتن از ضد آفتاب استفاده نمی‌کنید، توصیه می‌کنم درباره علت لزوم استفاده از آن مطالعه کنید. اکثر ضد آفتاب‌ها حاوی مواد شیمیایی سمی هستند و مانع از جذب ویتامین دی عامل مهم مبارزه با سرطان می‌شوند.
پس اگر ضد آفتاب از ما در برابر سرطان پوست محافظت نمی‌کند، به چه چیزی باید پناه ببریم؟

شکست سرطان با «تغذیه» پوست

متخصصان معتقدند که تغذیه پوست از درون بهترین نتایج را دارد.
آن‌ها می‌گویند: «پوست اثرانگشت اتفاقاتی است که درون بدن می‌افتد. همه عارضه‌های پوستی از پسوریازیس گرفته تا آکنه و پیری، تجسم نیازهای درونی بدن ازجمله نیازهای تغذیه‌ای آن هستند.»
آن‌ها می‌گویند: «مسئله این نیست که پول زیادی خرج خرید ویتامین‌ها کنید بلکه باید هوشمندانه آن‌ها را مصرف کنید تا بدنتان سالم بماند. اما فکر نکنید که پاسخ همه مشکلات سلامت مخصوصاً پیر شدن پوست در آن‌ها نهفته است.»
در مورد پیشگیری از سرطان پوست هم همین‌طور است.
انجمن سرطان آمریکا توصیه می‌کند که مواد غذایی ضد سرطان را از منابع غذای کامل تأمین کنید نه مکمل‌ها زیرا تحقیقات نشان داده‌اند که مواد استخراج‌شده و منابع غذای کامل تأثیرات بسیار متفاوتی بر سرطان دارند.

آنتی‌اکسیدان‌ها

آنتی‌اکسیدان‌ها - ترنجان

انجمن سرطان آمریکا اعلام کرده است که آسیب اکسیداتیو با افزایش خطر ابتلا به سرطان ارتباط دارد و تحقیقات نشان می‌دهند که رژیم‌های غذایی سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها مانند کاروتنوئیدها، ویتامین ث. و ای. و مواد غذایی گیاهی خطرات را کاهش می‌دهند.
مواد غذایی نارنجی مانند هویج، سیب‌زمینی شیرین، کدوحلوایی و طالبی حاوی کارتنوئید هستند که آفتاب‌سوختگی و چین‌وچروک را کاهش می‌دهد. مرکبات حاوی کوئرستین هستند. اسفناج و کلم‌برگ سرشار از لوتئین و گوجه‌فرنگی و فلفل دلمه‌ای قرمز حاوی لیکوپین هستند.
توت‌ها سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها هستند. تحقیق منتشرشده در ژورنال شیمی غذایی و کشاورزی نشان داده است که مقدار آنتی‌اکسیدان موجود در توت‌ها نسبت به قیمت آن‌ها بسیار به‌صرفه است. توت‌ها نسبت به میوه‌های دیگر، قند کمتری هم دارند.

اسیدهای چرب امگا-۳

اسیدهای چرب امگا-۳ در ماهی رشد سرطان در حیوانات آزمایشگاهی را کند می‌کنند و با کاهش خطر بیماری قلبی در ارتباط هستند.
متعادل نگه‌داشتن مجموعه اسیدهای چرب امگا-۳ تا امگا-۶ اهمیت دارد. مقدار بسیار زیاد چربی‌های اشباع‌نشده امگا-۶ (از آفتابگردان، گل‌رنگ و روغن‌های نباتی دیگر) به سطح پوست راه پیدا می‌کنند و نور خورشید آن‌ها را اکسیده می‌کند. این اتفاق موجب تولید رادیکال‌های آزاد خطرناک می‌شود که به دی.ان.ای. آسیب می‌رساند و منجر به پیر شدن و سرطان پوست می‌شود.

سلنیوم

تحقیقات منتشرشده در ژورنال انجمن پزشکی آمریکا در سال ۱۹۹۶ نشان می‌دهد که مکمل‌های سلنیوم خطر مرگ در اثر سرطان پوست را تا ۵۰% و موارد بدخیمی را تا ۳۷% کاهش می‌دهند. اما میزان مصرف مکمل‌های سلنیوم نباید زیاد باشد. بهترین راهکار، تأمین آن از منابع غذای کامل مانند آجیل برزیلی، گردو، گوشت مرغی که در فضای باز نگهداری می‌شود و گوشت گاوی که با علف تغذیه می‌شود.

چای

چای، سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های قوی است. محققان دانشگاه کینگستون در سال ۲۰۰۹، ۲۱ عصاره گیاهی را برای یافتن مزایای بالقوه برای سلامت بدن آزمایش کردند. آن‌ها در کمال شگفتی دریافتند که بهترین خواص در چای سفید وجود دارد.
چای سفید از نابودی کلاژن و الاستین در پوست جلوگیری می‌کند، مانع از تولید آنزیم‌های عامل التهاب می‌شود و با برخی سرطان‌ها مقابله می‌کند.

ویتامین آ.

ویتامین آ. - ترنجان

نکته‌ای که اکثر ما نمی‌دانیم، این است که ویتامین آ. موجود در مکمل‌ها معمولاً سمی است. بهترین راهکار، تأمین بتاکاروتین از برخی مواد غذایی مانند هویج، کدوحلوایی و سیب‌زمینی شیرین است که در بدن به ویتامین آ. تبدیل می‌شود.

ویتامین ب.

ویتامین ب. - ترنجان

بیوتین، نوعی ویتامین ب. است که اساس سلول‌های پوست را می‌سازد. معمولاً بدن دچار کمبود آن نمی‌شود زیرا در بسیاری از مواد غذایی مانند موز، تخم‌مرغ و برنج وجود دارد و کمی هم در بدن تولید می‌شود.
در سال ۲۰۰۸، محققان دانشگاه سیدنی دریافتند که نیکوتینامید (ویتامین ب.۳) از سیستم ایمنی محافظت می‌کند و مانع از آسیب‌رسانی اشعه فرابنفش به پوست می‌شود. ویتامین ب.۳ در گوشت (مثل گوشت گاو تغذیه‌ شده با علف، گوشت مرغی که در فضای باز نگهداری می‌شود و گوشت گوزن)، سالمون و آجیل وجود دارد.

ویتامین ث.

ویتامین ث. - ترنجان

انجمن سرطان آمریکا اعلام کرده است که بسیاری از تحقیقات نشان داده‌اند که ویتامین ث. موجود در میوه‌ها و سبزی‌ها خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد اما در هیچ‌کدام از تحقیقات، مکمل‌های ویتامین ث. این تأثیر را نداشته‌اند.
اما تحقیق دانشمندان دانشگاه لایسستر و انستیتوی بیولوژی مولکولی و سلولی در پرتغال نشان داده است که مکمل‌های ویتامین ث. احتمالاً از سلول‌های پوست محافظت می‌کنند. در این تحقیق، سلول‌های پوست در محلول کاشت در معرض نور خورشید و ویتامین ث. قرار گرفتند و دانشمندان شواهدی مبنی بر اینکه مکمل ویتامین ث. به بهبود آسیب ناشی از نور خورشید کمک می‌کند، پیدا کرده‌اند.
مرکبات و سبزی‌هایی مانند فلفل دلمه‌ای، بروکلی، گل‌کلم و سبزی‌های برگ‌دار حاوی ویتامین ث. هستند.

ویتامین دی.

ویتامین دی. - ترنجان

ویتامین دی. با سلامت عمومی بدن ارتباط مستقیم دارد. بهترین منبع تأمین ویتامین دی.، نور خورشید است. شاید تعجب کنید اما نور خورشید لزوماً موجب بروز سرطان نمی‌شود اما می‌تواند به پیشگیری از آن کمک کند! منابع دیگر حاوی ویتامین دی.، سالمون و تخم‌مرغ هستند.

ویتامین ای.

مدت‌هاست که ویتامین ای.، منبعی برای درمان پوست تلقی می‌شود اما مصرف مکمل‌های ویتامین ای. با دوز بالا مضر است. ویتامین ای. در مارچوبه، زیتون، آجیل، دانه‌های خوراکی و اسفناج وجود دارد.
ریموند فرانسیس، نویسنده، حرف خوبی زده است: «نور خورشید عامل بیماری در افراد سالمی که به مقدار کافی مواد مغذی مانند کاروتین، لیکوپین، اسیدهای چرب ضروری، ویتامین‌های آ.، ث. و ای.، روی و سلنیوم مصرف می‌کنند، نیست مگر اینکه کار احمقانه‌ای انجام دهند!»