۱۰ تغییر در سبک زندگی برای پیشگیری، درمان و بهبود آکنه – بخش اول

10 تغییر در سبک زندگی برای پیشگیری، درمان و بهبود آکنه - ترنجان

۱۰ تغییر در سبک زندگی برای پیشگیری، درمان و بهبود آکنه – بخش اول

مقابله با آکنه فقط با لوسیون­‌ها‌ی مختلف امکان‌پذیر نیست. اگر تغییراتی در روتین روزانه‌تان صورت دهید می‌توانید تأثیر آن را در بهبود آکنه هم مشاهده کنید. در این مطلب و مطلب بعد نکاتی را بمنظور  پیشگیری، درمان و بهبود آکنه در اختیارتان قرار خواهیم داد.

با تغییر سبک زندگی خود به بهبود آکنه کمک کنید

۱- بیشتر بخوابید

بیشتر بخوابید - ترنجان

طبق پژوهشی درباره خواب، به ازای هر ساعت کمبود خواب شبانه، ریسک استرس روحی تا ۱۴% افزایش می‌یابد. این یافته چه ارتباطی با آکنه دارد؟
سونیا بادرشیا-بانسال، متخصص پوست در دانویل کالیفرنیا، می‌گوید: «استرس تولید گلوکوکورتیکوئید را افزایش می‌دهد که موجب بروز اختلالاتی در ساختار و عملکرد پوست می‌شود.» این امر، عوارضی مانند آکنه را وخیم می‌کند.
برای داشتن خواب زیبایی، دمای خانه را بین ۱۸٫۳ و ۲۲٫۲ درجه سانتی‌گراد نگه دارید. پژوهشگران فرانسوی دریافته‌اند که هنگام خواب اگر دمای بدن پایین باشد، راحت‌تر به خواب می‌رویم.

این مطالب را نیز بخوانید:

۲- اصلاح رژیم غذایی

اصلاح رژیم غذایی - ترنجان

برخی مواد غذایی، قند خون را به‌سرعت بالا می‌برند و موجب افزایش انسولین می‌شوند.
انسولین بسیار زیاد در جریان خون، تغییراتی را در بدن موجب می‌شود که منجر به رشد سلول‌های مسدودکننده منافذ پوست می‌شوند. همچنین، فعالیت غدد چربی را افزایش می‌دهد.
پس بهتر است تغییراتی در وعده‌های غذایی خود ایجاد کنید. پژوهشی در ژورنال تغذیه آمریکا نشان می‌دهد که اگر غلات کامل، لوبیا و سبزی‌های بیشتر و پاستا، برنج سفید، نان سفید و قند کمتر مصرف کنید، آکنه کمتری خواهید داشت.

این مطالب را نیز بخوانید:

۳- کمی ورزش کنید

کمی ورزش کنید - ترنجان

ورزش موجب کاهش استرس و به‌تبع آن کاهش بروز آکنه می‌شود.
فعالیت بدنی با افزایش جریان خون که اکسیژن بیشتری به سلول‌های پوست می‌رساند و پسماندهای سلولی را دور می‌کند، به پوست کمک می‌کند.
اما به یاد داشته باشید که تعریق با تحریک پوست منجر به بروز آکنه می‌شود. پس باید بلافاصله پس از ورزش، دوش بگیرید.

۴- آب بنوشید

آب بنوشید - ترنجان

افزایش مقدار آبی که می‌نوشید، بهترین روش برای تخلیه سموم داخلی و آب‌رسانی به پوست از درون به بیرون است. باوجوداینکه هیچ پژوهش قاطعی نشان نداده است که سموم موجب بروز آکنه می‌شوند اما پژوهشگران دانشگاه میسوری-کلمبیا دریافته‌اند که نوشیدن حدود ۲ فنجان آب، جریان خون را در کل بدن و پوست به‌شدت افزایش می‌دهد.

۵- به کرم ضدآفتاب خوشامد بگویید

به کرم ضدآفتاب خوشامد بگویید - ترنجان

شاید در استفاده از کرم ضدآفتاب تردید داشته باشید زیرا پس از گذراندن یک روز زیر نور خورشید متوجه شده‌اید که پوستتان صاف و بدون آکنه شده است. اما التهاب ناشی از آفتاب‌سوختگی آکنه را بدتر کرده یا موجب بروز لکه‌های تیره بیشتر می‌شود. به‌علاوه، ماندن زیر نور خورشید بدون استفاده از کرم ضدآفتاب، ریسک ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد.
هر زمان که زیر نور خورشید هستید از کرم ضدآفتاب استفاده کنید. مواد تشکیل‌دهنده کرم ضدآفتاب را بخوانید و اگر مستعد آکنه هستید به دنبال مواد شیمیایی سبک‌تر مانند آوبنزون، اکسی‌بنزون، متوکسی‌سینامات، اکتوسیلین و زینک اکسید باشید.
اگر آکنه دارید، روی برچسب محصول به دنبال عبارت «عدم انسداد منافذ» باشید یعنی منافذ پوستی را مسدود نمی‌کند.

محصولات مرتبط:

کرم ضد آفتاب شیرین بیان - ترنجان