سولاریوم و اثرات زیان‌بار آن بر پوست بویژه در افراد زیر ۱۸ سال

سالن‌های سولاریوم – فقط بزرگ‌سالان باید برای تخریب پوستشان حق انتخاب داشته باشند - ترنجان

سولاریوم و اثرات زیان‌بار آن بر پوست بویژه در افراد زیر ۱۸ سال

در سال ۲۰۱۲ کالیفرنیا مقام اولین ایالت آمریکا را برای ممنوع کردن ورود افراد زیر ۱۸ سال به سالن‌های سولاریوم کسب کرد.  از آن تاریخ به بعد ورود کودکان زیر ۱۴ سال به سالن‌های سولاریوم ممنوع شد و کودکان ۱۵ تا ۱۷ سال اگر همراه با یکی از والدین خود باشند، اجازه دارند پوستشان را نابود کنند و در عین تعجب باید بدانید که بسیاری از والدین، فرزندانشان را در این سالن‌ها همراهی می‌کنند و در کمال ناباوری، برخی آن را فرصتی برای گذراندن وقت با فرزندانشان می‌دانند.
هم‌اکنون، بیش از نیمی از ایالت‌ها کمابیش مقرراتی برای محدود کردن دسترسی کودکان ۱۵ تا ۱۷ سال به سالن‌های سولاریوم وضع کرده‌اند اما وضع مقررات کافی نیست. آکادمی متخصصان اطفال آمریکا، آکادمی درماتولوژی آمریکا و حتی آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطانی، بخشی از سازمان جهانی بهداشت، همگی خواستار ممنوعیت کامل ورود کودکان ۱۵ تا ۱۷ سال به سالن‌های سولاریوم شده‌اند. ایالات‌متحده هم در این زمینه همسو با کشورهای دیگر جهان است: انگلستان ممنوعیت کامل را برقرار کرده و برزیل تا اطلاع ثانوی استفاده از تخت‌های سولاریوم را ممنوع کرده است. بنا به گزارش‌ها، سازمان غذا و داروی آمریکا ممنوعیت زیر ۱۸ سال را در دست بررسی دارد اما علی‌رغم تلاش‌های پزشکان، تاکنون اقدامی صورت نداده است.
سرطان پوست در همه‌جا در حال تبدیل‌شدن به اپیدمی است. سالن‌های سولاریوم از اشعه UVA استفاده می‌کنند که برخلاف اشعه UVB موجب سوختگی نمی‌شود. اما به دلیل اینکه طول‌موج بلندتری دارد، به عمق بیشتری در پوست نفوذ می‌کند و به کلاژن، رنگ‌دانه‌های پوست و دی. ان.ای. سلول‌های آسیب می‌زند. این تخریب سلولی، علت اصلی ابتلا به سرطان پوست است هم سرطان‌های ملانومایی (مرگبارترین نوع سرطان پوست) و هم غیرملانومایی. هر بار استفاده از تخت سولاریوم، ریسک ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد. اما طبق پژوهش‌های متعدد، ریسک ابتلا به ملانوما در افراد زیر سی سال بیشتر است زیرا دی. ان.ای. آن‌ها آسیب‌پذیرتر است.

سولاریوم - ترنجان

طبق پژوهش کوچکی که در ۶ اکتبر در ژورنال اینوستیگیتیو درماتولوژی منتشر شد، تخت‌های سولاریوم ممکن است خطرناک‌تر از آن چیزی باشند که زمانی پژوهشگران فکر می‌کردند. اشعه ۱UVA منجر به بروز عارضه‌هایی به نام دایمر تایمین در لایه‌های بنیادین عمیق‌تر پوست می‌شود. هرچه عارضه عمیق‌تر باشد، ریسک ابتلا به سرطان بیشتر می‌شود. اشعه UVA به سیستم ایمنی هم صدمه می‌زند؛ این هم دلیل دیگری که همه، پیر و جوان، باید از سالن‌های سولاریوم دوری کنند. پژوهش‌های جالب دیگری هم نشان داده‌اند که افراد به برنزه شدن اعتیاد پیدا می‌کنند و این فرایند در مغز تغییرات مشابه اعتیادهای دیگر مانند اعتیاد به الکل یا سیگار، ایجاد می‌کند. متخصصان پوست به این بیماران «تنورکسی» می‌گویند، افرادی که حتی پس از ابتلا به ملانوما نمی‌توانند تخت‌های سولاریوم را رها کنند، .
اگر ایده ممنوعیت فعالیت سالن‌های سولاریوم کمی افراطی به نظر می‌رسد پس بهتر است سن ورود به این سالن‌ها به ۲۱ سال افزایش یابد. چرا باید به افراد اجازه داد که پوستشان را قبل از اینکه به رشد عقلی کامل برسند برای همیشه تخریب کنند؟

این مطالب را نیز بخوانید: