۱۱ علت شایع راش‌های پوستی که موجب تحریک پوست می‌شوند

11 علت شایع راش‌های پوستی که موجب تحریک پوست می‌شوند - ترنجان

۱۱ علت شایع راش‌های پوستی که موجب تحریک پوست می‌شوند

راش‌های پوستی معمولاً در اثر التهاب پوستی ایجاد می‌شوند که موجب تغییر غیرطبیعی در رنگ یا بافت پوست می‌گردند.در این مطلب علت‌های شایع راش‌های پوستی که موجب تحریک پوست بدن می‌شوند را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

۱۱ علت شایع راش‌های پوستی

کرم ضدآفتاب و تحریک پوستی

کرم ضدآفتاب و تحریک پوستی - ترنجان

کرم ضدآفتاب، محافظ ارزشمندی است اما اگر کودک پوست حساسی داشته باشد شاید برخی فرمول‌ها مشکل‌ساز شوند. کرم ضدآفتابی را بخرید که حاوی پارا-آمینوبنزوئیک اسید نباشد، ماده‌ای که شاید تحریک‌کننده باشد. کودکان بالاتر از ۶ ماه می‌توانند از کرم ضدآفتاب مقاوم در برابر اشعه UVA و UVB با ۳۰SPF یا بیشتر استفاده کنند. استفاده از کرم ضدآفتاب حاوی زینک اکسید، انتخاب خوبی است. برای کودکان زیر ۶ ماه با پزشک مشورت کنید.

ایمنی صابون آنتی‌باکتریال

ایمنی صابون آنتی‌باکتریال - ترنجان

باوجوداینکه استفاده از صابون‌های مایع آنتی‌باکتریال روی کاغذ ایده خوبی است اما شاید خطراتی در بر داشته باشد. ممکن است ماده تری‌کلوزان موجود در آن‌ها برای کودکانی که پوست حساسی دارند تحریک‌کننده باشد. سازمان غذا و داروی ایالات‌متحده هم در حال بررسی این ماده شیمیایی است زیرا بر اساس پژوهش‌ها این ماده ممکن است رشد و تکامل را دچار اختلال کند. برای خلاص شدن از میکروب‌ها، استفاده از آب و صابون معمولی کافی است.

مشکلات اگزما هنگام استفاده از لوسیون

مشکلات اگزما هنگام استفاده از لوسیون - ترنجان

لطیف نگه‌داشتن پوست کودک با لوسیون بسیار وسوسه کننده است اما مرطوب کننده‌های حاوی رایحه‌هایی هستند که شاید پوست حساس را تحریک کنند، خصوصاً اگر کودک دچار اگزما باشد. نگرانی‌هایی هم در مورد برخی مواد تشکیل‌دهنده مانند پارابن‌ها و فتالات‌ها وجود دارد که ممکن است مشکلات هورمونی ایجاد کنند. برای پوست خشک از صابون ملایم استفاده کنید، پس از حمام با ضربات آهسته پوست را خشک‌کنید (حوله را روی پوست نکشید) و برای انتخاب لوسیون از متخصص اطفال کمک بگیرید.

دستمال مرطوب مخصوص نوزاد یا لیف؟

دستمال مرطوب مخصوص نوزاد یا لیف؟ - ترنجان

دستمال‌های مرطوب یک‌بارمصرف مخصوص نوزاد کاربرد خود را دارند اما ممکن است حاوی الکل و رایحه‌هایی باشند که موجب تحریک پوست می‌شوند. برخی دستمال‌های مرطوب هم حاوی مواد نگه‌دارنده‌این هستند که موجب بروز درماتیت تماسی آلرژیک – راش یا کهیر در اثر تماس با ماده آلرژی‌زا می‌شوند. بهتر است از لیف مرطوب استفاده کنید. هنگام سفر، لیف‌های مرطوب را در کیسه زیپ‌کیپ نگه دارید.

شوینده‌های لباس و راش‌ها

شوینده‌های لباس و راش‌ها - ترنجان

مواد شیمیایی موجود در برخی شوینده‌های لباس شاید محرک درماتیت تماسی تحریکی راش‌های پوستی حاصل از تماس با چیزی که پوست را تحریک می‌کند باشند. این عارضه در بین کودکانی که دچار اگزما هستند شایع‌تر است. جهت پیشگیری از این عارضه، از شوینده ملایم بدون رنگ و غیرمعطر استفاده کنید. حتماً همه البسه، ملحفه‌ها و حوله‌های کودک را حداقل دو بار آبکشی کنید تا اثر شوینده در آن‌ها باقی نماند.

حساسیت به شامپو و نرم‌کننده مو

حساسیت به شامپو و نرم‌کننده مو - ترنجان

قبل از شامپو کردن موهای کودک، برچسب مواد تشکیل‌دهنده محصول را بررسی کنید. برخی رایحه‌ها و مواد شیمیایی در شامپوها و نرم‌کننده‌های مو شاید پوست سر حساس را تحریک کنند. پژوهشی هم نشان داده است که برخی مواد شیمیایی مانند فتالات‌ها، فرمالدئید و ۱،۴-دی‌اکسان برای سلامتی ضرر دارند. برای دوری از خطر، محصولات طبیعی با کمترین رایحه‌ها، مواد شیمیایی و ترکیبات را بخرید.

جایگزین‌های نرم‌کننده پارچه

جایگزین‌های نرم‌کننده پارچه - ترنجان

اگر کودکتان پوستی حساس دارد، بهتر است از نرم‌کننده‌های مایع و ورق‌های خشک‌کن استفاده نکنید. این محصولات احتمالاً حاوی مواد شیمیایی و رایحه‌هایی مانند لمونن و بنزیل استات هستند که شاید پوست، چشم‌ها، بینی و گلو را تحریک کنند. در عوض برای نرم کردن البسه به چرخه آبکشی یک‌دوم فنجان جوش‌شیرین یا یک‌دوم فنجان سرکه اضافه کنید.

مواد پاک‌کننده خانگی و سلامت

مواد پاک‌کننده خانگی و سلامت - ترنجان

اصطلاح «غیرسمی» تعریف قانونی ندارد پس برچسب مواد تشکیل‌دهنده روی پاک‌کننده‌های خانگی را بخوانید. مثلاً آلکیل‌فنول اتوکسیلات‌ها که در برخی شوینده‌ها و ضدعفونی‌کننده‌ها وجود دارد شاید مشکلات هورمونی ایجاد کند. آمونیاک ممکن است ریه‌ها را تحریک کند، پوست را بسوزاند و درصورتی‌که خورده شود، سمی است. محصولاتی با کمترین مواد شیمیایی افزوده بخرید یا با آب و جوش‌شیرین یا سرکه خانه را تمیز کنید.

مواد نگه‌دارنده در صابون

مواد نگه‌دارنده در صابون - ترنجان

برخی صابون‌ها حتی محصولاتی که برچسب «مخصوص کودکان» دارند ممکن است حاوی فرمالدئید باشند، ماده نگه‌دارنده‌ای که موجب تحریک پوست، چشم و ریه می‌شود. صابون محرک اگزما التهاب و تحریک پوست است. اگزما در بین نوزادان و کودکان شایع‌تر است، خصوصاً اگر دچار آلرژی و آسم باشند. محصولاتی بخرید که رایحه و مواد شیمیایی نداشته باشند.

اسپری حشرات همراه با کرم ضدآفتاب

اسپری حشرات همراه با کرم ضدآفتاب - ترنجان

از استفاده هم‌زمان اسپری حشرات دیت و کرم ضدآفتاب خودداری کنید. پژوهشی نشان می‌دهد که مواد شیمیایی در ترکیب با کرم ضدآفتاب بهتر جذب می‌شوند و دیت از تأثیر کرم ضدآفتاب می‌کاهد. آکادمی متخصصان اطفال امریکا توصیه می‌کند که برای کودکان از محصولات دفع حشرات با حداکثر ۳۰% دیت استفاده کنید. استفاده از محصولات دفع حشرات برای کودکان زیر ۲ ماه توصیه نمی‌شود.

سموم دفع آفات در خانه

سموم دفع آفات در خانه - ترنجان

به دلیل اینکه نوزادان و کودکان نوپا زمان زیادی را روی زمین هستند، هرگونه مواد آلاینده‌ای که روی زمین با فرش‌ها باشد به دهان کودک راه پیدا خواهد کرد. پستیسیدها و سموم دیگر با گردوغبار خانه همراه می‌شوند. دست کودکان به این مواد آلوده می‌شود و وقتی دستشان را داخل دهان می‌برند، آن‌ها را می‌بلعند. حتماً همه سطوح خانه، خصوصاً زمین، را با محصولات پاک‌کننده بی‌خطر تمیز کنید.

این مطالب را نیز بخوانید: