۵۰ توصیه پزشکی برای داشتن پوستی درخشان و زیبا – بخش اول

50 توصیه پزشکی برای داشتن پوستی درخشان و زیبا - بخش اول - ترنجان

۵۰ توصیه پزشکی برای داشتن پوستی درخشان و زیبا – بخش اول

راه‌های مبارزه با آکنه را پیدا کنید و با چین‌وچروک‌ها و خشکی پوست خداحافظی کنید.

راه‌های مبارزه با آکنه را پیدا کنید و با چین‌وچروک‌ها و خشکی پوست خداحافظی کنید. - ترنجان

یک چهره‌ی بی‌عیب و نقص و پوستی درخشان و زیبا مانند مازراتی است: می‌دانید که وجود دارند و داشتن آن شگفت‌انگیز خواهد بود اما اینکه شما مالک آن باشید به‌شدت دور از تصور است.
درحالی‌که پاک‌کننده‌های گران قیمت، فیلرها و کرم‌های ضدپیری، راه‌حل‌های موقتی ارائه می‌دهند و بیشتر شبیه این است که پولی را که به‌سختی به دست آورده‌اید از دست می‌دهید، تغییرات واقعی از درون شروع می‌شوند. قبل از اینکه بتوانیم با پریشانی رنگ و چهره که موجب آزار ما می‌شوند خداحافظی کنیم باید عواملی را که باعث ایجاد آن‌ها می‌شود شناسایی کنیم.
خوشبختانه، چیزی که حرفه‌ای‌ها می‌دانند و شما از آن بی خبر هستید آن است که: مهم نیست که پوست شما در حال حاضر چقدر بد است، رسیدن به یک چهره درخشان خیلی راحت‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. قبل از اینکه یکی دیگر از آن گجت‌های گیج کننده و یا کرم‌های تبلیغاتی را که هزینه آن‌ها بیشتر از اجاره خانه است بخرید، ۵۰ توصیه پزشکی ما را برای داشتن پوستی درخشان و زیبا مطالعه کنید.
و زمانی که  آماده لذت بردن از پوست جوان‌تر و روشن‌تر بودید، این ۵۰ توصیه پزشکی را دنبال کنید.

۱- هرچه سریع‌تر مشاوره درمانی با متخصص پوست را شروع کنید

متخصصان پوست فقط برای کمک به خلاص شدن از شر جوش‌ها و چین‌وچروک‌ها نیستند. مراجعه به متخصصان پوست به‌عنوان بخشی از روتین سالانه به شما این اطمینان را می‌دهد که هرگونه تغییر در پوستتان خیلی سریع قبل از آنکه به مسئله بزرگی تبدیل شود تشخیص داده شود. برخی از متخصصان می‌گویند: «هر چه زودتر با یک متخصص پوست مشورت کنید، بعد از آن شما دکتری دارید که تمام پوستتان را معاینه کرده است و هر گونه تغییری را در طول سال به شما اطلاع می‌دهد. مردم متوجه نیستند که سرطان پوست هم کشنده است و این مهم‌ترین دلیل برای این است که باید دقیقاً بدانید در پوستتان چه می‌گذرد.»

۲- از SPF بالا استفاده کنید

۱۵SPF، تأثیری را که تصور می‌کنید، نخواهد داشت. زمانی که می‌خواهید با آسیب‌های خورشیدی که باعث تغییر رنگ و از دست رفتن انعطاف‌پذیری پوست می‌شود مبارزه کنید به فرمول قوی‌تری نیاز دارید. متخصصان پوست می‌گویند: «درصد زیادی از عوارض پیری که قابل‌مشاهده هستند ازجمله خطوط عمیق، چین‌وچروک‌ها، لکه‌های حاصل از افزایش سن و همچنین شل شدن پوست از عوارض آسیب‌های خورشیدی هستند. توصیه می‌کنم بیماران و مخصوصاً افرادی که پوست روشنی دارند، هر روز از مرطوب‌کننده با ۵۰ SPF استفاده کنند.

۳- آن مرواریدهای سفید را برق بیندازید

هرچند بعضی‌ها قسم می‌خورند که خمیردندان یکی از راه‌های کلیدی برای از بین بردن این جوش‌های مزاحم است و در داشتن پوستی درخشان و زیبا به شما کمک می‌کند ولی این تنها راهی نیست که بهداشت دهان می‌تواند روی پوست تأثیر بگذارد. به عقیده‌ی برخی متخصصان و پزشکان خانواده: «حتی مسواک زدن دندان‌ها تفاوت زیادی در پوستتان ایجاد می‌کند. التهابات زیادی وجود دارد که ممکن است در درون دهانمان به وجود بیایند، اگر به‌طور مرتب مسواک نزنیم و نخ دندان نکشیم و همچنین به‌طور مرتب دندان‌هایمان را معاینه نکنیم، این عوارض بر روی پوستمان نیز ظاهر می‌شوند.»

۴- با بروز اولین نشانه‌های مشکل با یک متخصص مشورت کنید

منتظر نمانید تا پوستتان به حالت بحرانی برسد تا با متخصص پوست تماس برقرار کنید. جراحان پلاستیک نیز می‌گویند: «هیچ قاعده و قانونی در مورد زمان تماس با متخصص مراقبت از پوست وجود ندارد اما همه بیماران هنگام بروز مشکل باید این کار را انجام دهند. بهتر است زودبه‌زود به معاینه بروید، چراکه همیشه خاموش کردن آتش کوچک راحت‌تر از زمانی است که خارج از کنترل شده باشد.»

۵- اسکراب کردن را متوقف کنید

مطمئناً یک اسکراب صورت خوب باعث می‌شود که احساس کنید پوستتان مانند پوست یک بچه نرم و صاف است ولی این به این معنی نیست که از پاک‌کننده‌های خشک و خشن که هیچ جایگاهی در روتین مراقبت پوستی ندارند استفاده کنید. پزشکان می‌گویند: «پاکیزگی و تمیزی بسیار مهم است اما اسکراب بیش‌ از اندازه صورت ضرر بیشتری نسبت به فواید آن دارد. در بسیاری از موارد، بسیار مهم است که نظر یک فرد حرفه‌ای در سلامت پوست مانند جراح پلاستیک، متخصص پوست و یا زیبایی را در مورد این‌که آیا روتین روزانه مراقبت از پوستتان مفید است یا نه بپرسید.

۶- پلی‌فنول را در بدن ذخیره کنید

پلی‌فنول را در بدن ذخیره کنید - ترنجان

مبارزه با التهاباتی که موجب بروز چین‌وچروک و جوش بر روی پوستتان می‌شود اولین گام در جهت زیبایی و شادابی پوست است. خبر خوب؟ این تغییرات از داخل شروع می‌شود: با مصرف مقدار فراوانی امگا ۳ ضدالتهاب و پلی‌فنول‌های موجود در میوه‌ها، سبزی‌ها، گیاهان، آجیل و دانه‌ها. پزشکی می‌گوید: «هیچ محصول موضعی وجود ندارد که التهاب و ورم را کاهش دهد اما ثابت شده است که رژیم غذایی موجب کاهش التهاب می‌شود، به‌خصوص اگر این رژیم حاوی روغن ماهی و پلی‌فنول باشد که موجب رسیدن ما به این هدف می‌شود.»

۷- بتاکاروتن جذب کنید

بتاکاروتن جذب کنید - ترنجان

آفتاب گرفتن منفعتی برای پوستتان ندارد اما این بدان معنی نیست که به‌طورکلی باید تابش و درخشش آفتاب را فراموش کنید. برخی از متخصصان پوست می‌گویند: «مواد غذایی سرشار از بتاکاروتن بخورید، آن‌ها به شما سلامتی و تندرستی می‌دهند و کمک می‌کنند که با رنگ‌پریدگی ناشی از بیماری، سرماخوردگی یا آنفولانزا  و افسردگی زمستانی مقابله کنید و پوستی درخشان و زیبا داشته باشید.»