۵۰ توصیه پزشکی برای داشتن پوستی درخشان و زیبا – بخش دوم

50 توصیه پزشکی برای داشتن پوستی درخشان و زیبا - بخش دوم - ترنجان

۵۰ توصیه پزشکی برای داشتن پوستی درخشان و زیبا – بخش دوم

۸- به محصولات مراقبت از پوست غیر تجویزی تکیه نکنید

درحالی‌که بسیاری از مردم به دنبال پوستی درخشان و زیبا هستند و کرم‌هایی که بدون نسخه پزشک فروخته می‌شوند حاوی مواد فعال هستند که مشابه مواردی است که با نسخه پزشک فروخته می‌شوند ولی غلظت آن‌ها بسیار کم است به‌طوری‌که در طولانی‌مدت کار زیادی برای پوستتان انجام نمی‌دهند. یکی از متخصصان می‌گوید: «کسی که فقط از محصولات درمانی بدون نسخه که در پیشخوان داروخانه به فروش می‌رسند استفاده می‌کند، نمی‌توانند پوستی درخشان و زیبا داشته باشند و  ممکن است به خودشان آسیب برسانند زیرا ممکن است از محصول مناسبی استفاده نکند یا ممکن است محصولی به‌اندازه کافی مواد فعال نداشته باشد.»

۹- آکنه همیشه قابل‌پیشگیری نیست

آکنه همیشه قابل‌پیشگیری نیست - ترنجان

تغییر روتین مراقبت از پوست همیشه منجر به شفاف شدن پوست نمی‌شود.  برای برخی از ما ژنتیک نقش بسیار مهمی در رفتار پوستمان نسبت به مراقبت‌های پوستی دارد. جراحان پوست در بخش درماتالوژی و جراحی زیبایی می‌گویند: «در حالی‌که می‌توانیم برخی از عوامل و یا الگوهای سبک زندگی را که موجب بروز جوش و یا آکنه می‌شوند، حدس بزنیم ولی حقیقت این است که افرادی هستند که به‌طور ژنتیکی به آن مبتلا هستند. این اساساً نوعی بیماری است که باید مدیریت شود. در حالی‌که عضوی از جامعه افراد مبتلا به آکنه ممکن است برای شما ناخوشایند باشد، اما بهتر است بدانید که حداقل تنها نیستید. هرکسی به آکنه مبتلا می‌شود.»

۱۰- بیشتر از آنچه فکر می‌کنید به سبزی‌ها احتیاج دارید

وقتی‌که در حال تلاش برای داشتن پوستی درخشان و زیبا هستید، یک ظرف سالاد و کمی بروکلی کار زیادی نمی‌تواند بکند. متخصصان می‌گویند: «بهترین کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که یک رژیم غذایی کامل و گیاهی داشته باشیم. این یعنی حدود ۷ الی ۸ وعده سبزی‌ها در روز.»

۱۱- به آکنه توجه کنید

چیزی که امروز به‌صورت یک جوش ظاهر می‌شود ممکن است به‌سرعت تبدیل به یک بیماری پوستی شود که بعداً برای درمان آن پول زیادی باید خرج کنید. اگر به آکنه مبتلا هستید قبل از آن‌که به یک مشکل مادام‌العمر تبدیل شود به متخصص مراجعه کنید. برخی از پزشکان می‌گویند: «همان‌طور که بچه‌ها به سن بلوغ می‌رسند، ممکن است هنگام تغییرات پوست و بدنشان آکنه را نیز تجربه کنند. با بروز اولین نشانه‌های آکنه باید آن را کنترل کنیم تا از به وجود آمدن زخم‌های آکنه‌ای و یا عوارض دیگر آن مانند عفونت‌های پوستی مکرر و یا آسیب‌های پوستی جلوگیری کنیم و یا آن‌ها را کاهش دهیم.»

۱۲- مواد سفید را حذف کنید

این کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده به‌غیر از این‌که میان‌تنه‌ی شما را پهن‌تر کنند کارهای دیگری نیز انجام می‌دهند، مقدار کمی از آن پوستتان را ملتهب کرده و شما را در معرض بروز جوش و مشکلات پوستی دیگر قرار می‌دهد. یکی از متخصصان تغذیه‌ی بالینی، می‌گوید: «مواد غذایی سفید (آرد، برنج سفید، سیب‌زمینی سفید، نان سفید و غیره) باعث افزایش ترشح انسولین شده و التهاب ایجاد می‌کنند که انواع مختلف مشکلات پوستی را از پف‌کردگی و حبس آب- گرفته تا جوش‌ها و قرمزی و یا بدتر شدن مشکلات پوستی مانند اگزما و پسوریازیس را شامل می‌شود.

۱۳- آب داغ پوستتان را به‌شدت خراب می‌کند

دوش آب داغ ممکن است یک راه برای از بین رفتن خستگی و آرامش باشد تا زمانی که متوجه اثرات زیان‌آور و مخرب آن بر روی پوستتان شوید. متخصصان می‌گویند: «دوش آب داغ عالی به نظر می‌رسد اما نه برای پوستتان. سرامیدها، لیپیدها و کلسترول به تشکیل لایه‌ی بالایی اپیدرمیس کمک می‌کنند و آب داغ لیپیدهای سطحی را از بین می‌برد و موجب می‌شود رطوبت پوستتان از دست برود و باعث خشکی پوست می‌شود. بنابراین، اگرچه در ابتدا آب، پوست را مرطوب می‌کند اما وقتی لیپیدها از بین بروند، آب پوست را حتی بیشتر خشک می‌کند.»

۱۴- ساده بگیرید

روش چندمرحله‌ای مراقبت از پوست ممکن است به‌اندازه‌ای که فکر می‌کنید مؤثر نباشد. برای افرادی که پوست حساسی دارند انجام ندادن این مراحل کمک می‌کند تا چهره‌ای سالم‌تر و صاف‌تر داشته باشند. متخصصان پوست می‌گوید: «توصیه می‌شود که روزانه صورتتان را با آب و یک پاک‌کننده ملایم شستشو دهید. به یاد داشته باشید که کم هم زیاد است.»

۱۵- پروبیوتیک‌ها اثرات یکسانی ندارند

سلامت معده، اولین قدم برای داشتن پوستی روشن‌تر و سالم‌تر است اما همه پروبیوتیک‌های موجود در فروشگاه‌ها نتیجه دلخواه شما را نخواهند داشت. متخصصان تغذیه، می‌گویند: «مسئله‌ی خرید اولین پروبیوتیک در قفسه فروشگاه نیست بلکه هر نوعی از آن برای مشکل متفاوتی است. نوع لاکتوباسیلوس رامنوسوس مخصوص پوست است.»

۱۶- مصرف لبنیات را قطع کنید

اگر خواهان داشتن پوستی درخشان و زیبا و مشتاق خلاص شدن از شر جوش‌های مزاحم هستید، لبنیات باید یکی از اولین مواردی باشد که از رژیم غذایی‌تان حذف می‌کنید. پزشکان می‌گویند: «برای از بین بردن آکنه لبنیات را حذف کنید. رژیم غذایی باعث بروز آکنه می‌شود. ما الآن آن را یک وضعیت التهابی در نظر می‌گیریم نه یک مسئله مربوط به منافذ پوست. رابطه‌ی بیوشیمیایی خاصی بین شیر و آکنه وجود دارد.» آیا برای محدود کردن پنیر آماده هستید؟

۱۷- همین حالا سیگار کشیدن را ترک کنید

همین حالا سیگار کشیدن را ترک کنید - ترنجان

سیگار کشیدن علاوه بر مشکلات ریوی مشکلات دیگری نیز در پی دارد: می‌تواند دلیل بد به نظر رسیدن پوستتان باشد. متخصصان پوست می‌گویند: «اگر سیگار می‌کشید، همین حالا آن را ترک کنید. سیگار کشیدن علاوه بر سایر مشکلات جدی‌تر سلامتی باعث چروک شدن و زرد شدن رنگ پوست می‌شود.»