با برطرف کردن خشکی پوست از خارش آن جلوگیری کنید

خارش به دلیل خشکی پوست - ترنجان

با برطرف کردن خشکی پوست از خارش آن جلوگیری کنید

دچار خشکی و خارش پوست هستید؟ خشکی پوستتان را درمان کنید تا از خارش هم جلوگیری کرده باشید.

پوستتان را مرطوب کنید

پوستتان را مرطوب کنید - ترنجان

اگر پوستتان خشک است باید هرروز آن را مرطوب کنید. این کار را بلافاصله پس از دوش گرفتن، حمام یا شستن دست‌ها وقتی پوستتان هنوز نمناک است، انجام دهید. اگر می‌توانید چربی را روی پوستتان تحمل کنید، مرطوب‌کننده غلیظ، سنگین و بسیار چرب انتخاب کنید. متخصصان مراقبت از پوست معتقدند که پمادهایی (که به آن‌ها مرطوب‌کننده می‌گویند) چون وازلین بهترین هستند. آن‌ها آب را روی پوست محبوس می‌کنند تا از بین نرود. اما چربی و چسبناکی آن‌ها برای برخی از افراد قابل‌تحمل نیست.
کرم‌ها انتخاب مناسب بعدی هستند.
لوسیون­‌ها به‌اندازه کرم‌ها و پمادها تأثیرگذار نیستند اما بسیار قابل‌تحمل‌تر هستند. این محصولات عموماً دارای پایه آب هستند و آب آن‌ها وقتی روی پوست مالیده می‌شوند به‌سرعت بخار می‌شود.
مرطوب‌کننده نباید حاوی رنگ، عطر و تحریک‌کننده‌های پوستی دیگر باشد. دقت کنید که روی برچسب محصول عبارت «ضدحساسیت» نوشته شده باشد. زیرا بدان معناست که احتمال کمی وجود دارد که آن مرطوب‌کننده موجب واکنش آلرژیک که منجر به خارش بیشتر می‌شود، شود.
اگر کرم یا پماد در دسترستان نبود، به کابینت آشپزخانه مراجعه کنید. روغن‌های آشپزی و شیرینی‌پزی هم عملکردی مانند مرطوب‌کننده‌های تجاری دارند و معمولاً ارزان‌قیمت‌تر هستند. اما کثیف کاری زیادی دارند.
شستن مداوم دست‌ها معمولاً موجب خشک شدن پوست می‌شود. یک تیوب مرطوب‌کننده دست (یا پماد یا کرم) کنار روشویی قرار دهید تا هر وقت دستانتان را شستید به‌راحتی از آن استفاده کنید.

مدت‌زمان دوش گرفتنتان را کوتاه‌تر کنید

حمام رفتن و دوش گرفتن زیاد، روغن‌های طبیعی پوست را از بین می‌برد و آن را خشک می‌کند. آب داغ هم رطوبت پوست را از بین می‌برد. اگر پوستتان خشک است، موارد زیر را امتحان کنید:

  • هنگام حمام یا دوش گرفتن فقط از آب خنک یا ولرم استفاده کنید.
  • زمان دوش گرفتنتان را حداکثر به ۱۰ دقیقه محدود کنید.
  • بیش از یک‌بار در روز حمام نکنید.
  • به وان حمام، روغن بچه یا روغن‌های حمام اضافه کنید تا خارش پوستتان تسکین یابد. اگر از روغن استفاده می‌کنید مراقب باشید که هنگام خروج از وان لیز نخورید (فراموش نکنید که پس از حمام هم به مرطوب‌کننده نیاز دارید).
  • با ضربه‌های آرام و ملایم حوله خود را خشک کنید و حوله را روی پوستتان نکشید.

از صابون معطر استفاده نکنید

از صابون معطر استفاده نکنید - ترنجان

درست است که صابون‌های معطر بوی خوبی روی پوستتان به جا می‌گذارند اما محتویات آن‌ها رطوبت پوستتان را از بین می‌برد. این امر، محرک خارش است. بهتر است استفاده از این نوع صابون‌ها را محدود به مناطقی از بدن کنید که در معرض بو گرفتن هستند ازجمله زیر بغل، پاها و کشاله ران.
برای قسمت‌های دیگر بدن، شستشودهنده ملایمی انتخاب کنید. اگر پوستتان مستعد خشک شدن است، صابون‌های غیرمعطر حمام یا آن‌هایی که برچسب «برای پوست حساس» دارند، بهترین انتخاب برای حمام یا دوش گرفتن هستند. صابون‌ها و بدن­شوهای معطر ممکن است موجب خشکی و خارش پوست شوند. پوست برخی افراد در تماس با عطرها یا رنگ‌های موجود در این صابون‌ها، مواد شوینده و بسیاری محصولات دیگر، خشک شده و به خارش می‌افتد. اگر از این محرک‌ها پرهیز کنید، معمولاً دچار عوارض آن نخواهید شد. این امر در مورد شوینده‌های لباس هم صادق است. از شوینده‌های معطر و نرم‌کننده‌ها استفاده نکنید. نام شوینده‌ها معمولاً واژه «بدون» را همراه دارند تا نشان دهند که حاوی عطر یا رنگ نیستند.

نکات دیگر برای جلوگیری از خشک شدن پوست

  • از تونرهای پاک‌کننده، عطریات، اسپری‌های بدن، افترشیوها یا محصولات مشابهی که حاوی الکل هستند استفاده نکنید. الکل، پوست را خشک می‌کند.
  • از پارچه‌های زمخت، خشن یا زبر مثل پشم استفاده نکنید چون پوست را به خارش می‌اندازند. از پارچه‌های لطیف‌تر مثل ۱۰۰% نخ یا ابریشم استفاده کنید. هنگام خرید روتختی، روبالشی و… هم به این نکته توجه داشته باشید.
  • هوای خشک و رطوبت کم هم آب بدن را می‌کشند. استفاده از دستگاه رطوبت‌ساز در خانه خصوصاً زمانی که سیستم گرمایش روشن است، رطوبت را به هوا بازمی‌گرداند. بهتر است دستگاهی را انتخاب کنید که سطح رطوبت آن حدود ۴۵% تا ۵۵% باشد.

درمان خشکی و خارش پوست

اگر خشکی پوستتان موجب شده در نواحی کوچکی از بدنتان احساس خارش کنید، کرم‌ها یا پمادهای ضدخارش حاوی ۱% هیدروکورتیزون کمی تسکین‌دهنده هستند. هیدروکورتیزون نوعی داروی آستروئید است که به کاهش خارش، قرمزی و تورم کمک می‌کند.
اگر خارش شدید دارید به پزشک مراجعه کنید. برای تهیه انواع قوی‌تر هیدروکورتیزون یا استروئیدهای دیگر باید نسخه پزشک داشته باشید. پزشک احتمالاً این محصولات را کورتیکوستروئید موضعی می‌نامد. موضعی بدان معناست که آن را روی پوست می‌مالید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر خشکی و خارش پوستتان ظرف دو هفته بهتر نشد، به پزشک مراجعه کنید. در برخی موارد، خشکی و خارش پوست به دلیل واکنش آلرژیک یا عوارض پوستی مانند اگزما یا پسوریازیس (صدفک) است که درمان‌های ویژه‌ای می‌طلبد. خارش شدید ممکن است نشانه مشکلات جدی‌تر مانند بیماری کبد یا سرطان باشد. البته احتمال آن کم است اما پزشک آن را بررسی می‌کند.
اگر پوستتان می‌خارد، آن را نخارانید. خاراندن پوست موجب بروز عفونت خواهد شد. نشانه‌های عفونت عبارتند از: قرمزی، حساس شدن، تورم و چرک. در صورت مشاهده هر یک از این علائم به پزشک مراجعه کنید. شاید نیاز به آنتی‌بیوتیک داشته باشید.