تمامی حقایق در مورد پترولیوم که در محصولات آرایشی و بهداشتی از جمله وازلین استفاده می‌شود

حقیقت درباره پترولیوم - ترنجان

تمامی حقایق در مورد پترولیوم که در محصولات آرایشی و بهداشتی از جمله وازلین استفاده می‌شود

پترولیوم نقش زیادی در مراقبت از پوست دارد. چرا بسیاری از تولیدکنندگان ترجیح می‌دهند از آن استفاده نکنند؟
وقتی دو کودک نوپای من دچار راش و خارش روی قفسه سینه‌شان شدند، پزشکم تشخیص داد که آن‌ها دچار اگزما شده‌اند. درمان: حمام کف‌دار ممنوع و مقداری زیادی مرطوب‌کننده غیرمعطر. او گفت: «بهترین راه‌حل، استفاده از وازلین است».
پزشکانی مانند پزشک من بیش از ۱۰۰ سال است که ژل پترولیوم تجویز می‌کنند. امروزه، ما همچنین از آن برای تسکین راش ناشی از پوشک، درمان خشکی بینی و نرم کردن لب‌های ترک‌خورده استفاده می‌کنیم (بعضی از مردم حتی از آن به‌عنوان روان‌ساز جنسی استفاده می‌کنند. اما باعث ضعیف شدن لاتکس کاندوم می‌شود). پترولیوم یکی از مواد تشکیل‌دهنده بسیاری از مرطوب‌کننده‌ها هم هست. کارگروه محیط‌زیست (EWG)، یک سازمان غیرانتفاعی آمریکایی که در حوزه محیط‌زیست و امنیت پژوهش می‌کند، اعلام کرده که از هر ۱۴ محصول زیبایی موجود در بازار، ازجمله ۱۵% رژلب‌ها، ۴۰% لوسیون‌ها و روغن‌های کودکان، یکی از آن‌ها حاوی پترولیوم است. به‌علاوه به‌عنوان یکی از مواد تشکیل‌دهنده تأثیرگذار در درمان سوختگی و بریدگی استفاده می‌شود.
پس چرا محصولات جدید زیبایی که بسیاری از آن‌ها ارگانیک و یا طبیعی هستند، ادعا دارند که حاوی پترولیوم نیستند؟

آیا پترولیوم بی‌خطر است؟

وزارت بهداشت کانادا پترولیوم را غیرسمی می‌خواند. به گفته نایک پتون، سخنگوی انجمن لوازم آرایشی-بهداشتی و عطر کانادا (CCTFA)، یک سازمان تجاری که به دولت در ارتباط با مواد تشکیل‌دهنده محصولات مشاوره می‌دهد، تأیید کرده که این ماده تقریباً به‌اندازه هر ماده دیگر بی‌خطر است. هرچند کارگروه محیط‌زیست، به آن رتبه «خطر متوسط» می‌دهد و می‌گوید باید روی مواد آرایشی که حاوی پترولیوم هستند تحقیقات بیشتری از جهت بی‌خطر بودن کرد.
چرا؟ کارگروه محیط‌زیست، دولت و CCTFA توافق دارند که خطر وجود آلودگی ناشی از هیدروکربن‌های آروماتیک چندحلقه­ای (PAH) وجود دارد؛ ترکیباتی شیمیایی که سرطان‌زا هستند و در نفت خام و فراورده‌های آن یافت می‌شوند. گرچه هیچ تحقیقی هیچ‌وقت ارتباطی بین این ماده و سرطان پیدا نکرده است، اتحادیه اروپا درجات مختلفی از پترولیوم را در لیست ترکیبات خطرناک قرار می‌دهد. فقط پترولیوم به‌شدت پالایش‌شده باید در محصولات آرایشی بهداشتی استفاده شود.
پترولیوم موجود در محصولات آرایشی و بهداشت شخصی در کانادا هم به‌شدت پالایش‌شده‌اند و باید تمام استانداردهای فارماکوپه ایالات‌متحده (USP) شامل محدودیت ‌PAH ها را رعایت کنند. پترولیوم که ماده فعال داروهای غیر تجویزی است با قوانین سخت‌تری کنترل می‌شود.
آیا احتمال دارد که مواد سمی در فرآیند تغییر و آزمایش تشخیص داده نشوند؟ شرکت‌هایی که از پترولیوم در محصولاتشان استفاده می‌کنند می‌گویند: نه. پاول هیوز، مدیر فنی یونیلور کانادا، سازنده وازلین می‌گوید: «محصولات بهداشتی شخصی ما آزمایش شده‌اند و تمام شرایط قانونی و بی‌خطری اعلام‌شده توسط وزارت بهداشت کانادا در آن‌ها رعایت شده است. بعضی از مردم با بیان تنها بخشی از داستان در مصرف‌کنندگان ترس ایجاد می‌کنند.»

آیا پوست را ترمیم می‌کند؟

درحالی‌که بعضی از تولیدکنندگان لوازم زیبایی جایگزینی برای پترولیوم پیدا کرده‌اند اما بقیه تولیدکنندگان در مورد تأثیر ترمیمی و مرطوب‌کننده آن مطمئن هستند. اسکیپ گیبسون، داروساز ساکن کالاگاری می‌گوید: «پترولیوم مانع از نفوذ هوا و آب به پوست می‌شود و اجازه می‌دهد که پوست خودش را ترمیم کند.» وی معاون رئیس فروش و بازاریابی کرم ویژه پوست خشک جورج است، کرمی حاوی ژل پترولیوم که وی به تولیدش کمک کرده است.
دکتر ریچارد توماس، متخصص پوست ساکن ونکوور، می‌گوید: «ژل پترولیوم مؤثرترین مرطوب‌کننده موجود است. کاهش از دست دادن آب باعث می‌شود تا اپیدرمیس راحت‌تر به عملکرد طبیعی‌اش ادامه دهد.»
اما مشکلی بالقوه وجود دارد. تحقیقی که در سال ۲۰۰۰ در پدیاتریکس منتشر شد، نشان داد که در نوزادان بسیار کم‌وزن که از پترولیوم استفاده می‌کنند احتمال بیشتری وجود دارد تا مبتلا به کاندیدیازیس سیستمیک بشوند، پترولیوم محیطی گرم و مرطوب برای رشد قارچ ایجاد می‌کند. سلست لوتراریو، معاون رئیس بخش تحقیق و توسعه برت بیز، که در محصولاتش از پترولیوم استفاده نمی‌کند می‌گوید: «گاهی باید پوست بیشتر تنفس کند. پترولیوم یک مسدودکننده است، رطوبت را حبس می‌کند اما اجازه نمی‌دهد که رطوبت از محیط جذب شود. لوتراریو با تأیید این مطلب می‌گوید: «مثلاً بالم لب حاوی پترولیوم و محصولات پتروشیمی دیگر کمتر از محصولات حاوی مرطوب‌کننده که تبادل رطوبت می‌کنند، اثر مرطوب‌کنندگی دارند.»

آیا تأثیرات زیست‌محیطی وجود دارد؟

آیا تأثیرات زیست‌محیطی وجود دارد؟ - ترنجان

پترولیوم از نفت خام گرفته می‌شود و این منبع تجدیدشدنی نیست. البته مقدار ترکیباتی که در یک شیشه ژل پترولیوم یا یک بطری لوسیون بدن استفاده می‌شود حتی نزدیک به مقدار بنزین مصرفی برای ماشین‌ها و چرخاندن چرخ کارخانه‌ها نیست. اما در حال حاضر وزارت بهداشت کانادا در مورد تأثیرات زیست‌محیطی پترولیوم استفاده‌شده در محصولات زیبایی تحقیق می‌کند.
نگرانی برای زمین و منابع آن دلیل دیگری است که چرا بعضی از تولیدکنندگان از روغن نارگیل، آفتابگردان و زیتون در فرمول‌های محصولاتشان استفاده می‌کنند. اما این روغن‌ها هم ردپایی در محیط‌زیست می‌گذارند. آن‌ها از زمین‌های کشاورزی می‌آیند و به‌طور بالقوه جایگاه محصولات غذایی را تغییر می‌دهد.
جایگزین‌های این ماده در محصولات زیبایی گران‌تر و فرموله کردن آن‌ها سخت‌تر است. در حال حاضر پترولیوم ارزان، فراوان و عموماً بی‌خطر است و به‌راحتی در آزمایشگاه مخلوط می‌شود تا محصولاتی که ما روزانه مصرف می‌کنیم را بسازد.

این مطالب را نیز بخوانید: