معرفی تفاوت‌های لکه‌‌ی کبدی و لکه‌ی پیری و دلایل بروز آن‌

معرفی تفاوت‌های لکه‌‌ی کبدی و لکه‌ی پیری و دلایل بروز آن‌ - ترنجان

معرفی تفاوت‌های لکه‌‌ی کبدی و لکه‌ی پیری و دلایل بروز آن‌

با بالا رفتن سن، لکه‌های کوچک تیره‌رنگ که با نام لکه‌های کبدی هم شناخته می‌شوند، روی پوست ظاهر می‌شوند. اندازه برخی از این لکه‌ها ممکن است به اندازه کک‌ومک و خال یا برخی هم از یک سانتی‌متر بزرگ‌تر باشند. این رنگ‌دانه‌های تیره که بر پوست ظاهر می‌شوند براثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید ایجاد می‌شوند. اگرچه ممکن است عوامل دیگری هم باعث تولید لکه‌ی پیری یا لکه‌ی کبدی بر روی پوست شود اما معمولاً دلیل اصلی این عارضه، قرار گرفتن در معرض نور خورشید است.

لکه‌ی پیری و لکه‌ی کبدی

لکه‌ی پیری و لکه‌ی کبدی - ترنجان

تفاوت بین لکه‌ی پیری و لکه‌ی کبدی چیست؟ هیچ. هر دو اصطلاحاتی مترادف یکدیگرند. اصطلاح لکه‌های پیری به این دلیل ایجاد شد که این لکه‌ها اغلب بر روی پوست افرادی که بیش از ۴۰ سال سن دارند ظاهر می‌شوند، بنابراین این لکه‌ها با سن افراد در ارتباط است.
همچنین نام این لکه‌ها به‌عنوان لکه‌های کبدی به دلیل رنگ آن‌ها است. برخلاف باور گذشتگان که عقیده داشتند ظاهر شدن این لکه‌ها نشان‌دهنده مشکلات کبدی است اما باید گفت که این لکه‌ها ارتباطی با کبد ندارند. رنگ آن‌ها از قهوه‌ای، سیاه، قرمز و حتی خاکستری متفاوت است. بنابراین اساساً، لکه‌های پیری و لکه‌های کبدی شرایط مشابهی دارند.

خورشید

علت اصلی بروز لکه‌های پیری یا لکه‌های کبدی، قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. بااین‌حال، در بسیاری از جوانان، این لکه‌ها حتی با قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض نور خورشید ظاهر نمی‌شود، زیرا تولید ملانین در این سن به‌شدت زمانی که سن افزایش می‌یابد نیست.

پوست روشن

پوست روشن - ترنجان

افرادی که دارای پوست روشنی هستند بیشتر در معرض لکه‌های پیری هستند. بااین‌حال باید گفت که همه افراد روشن پوست، دچار این لکه‌ها نمی‌شوند. این موضوع بستگی به میزان قرار گرفتن در معرض نور خورشید بستگی دارد. افرادی که بیشتر در معرض نور خورشید هستند، بیشتر دچار این لکه‌ها می‌شوند. افرادی که پوست روشن و کک‌ومک دارند بیشتر دچار لکه‌های کبدی می‌شوند، حتی اگر مدت طولانی هم در معرض تابش خورشید نباشند زیرا ملانین پوست آن‌ها کمتر از افرادی است که کک‌ومک ندارند.

عوامل ژنتیکی

شما ممکن است در پوست برخی از افراد بسیار جوان شاهد لکه‌های قهوه‌ای باشید. این افراد به‌طور ژنتیکی این لکه‌ها را به ارث برده‌اند. پوست آن‌ها روشن‌تر است، به این معنی که ملانین کمتری تولید می‌کند. ملانین محافظ طبیعی پوست از اشعه خورشید است. بنابراین، اگرچه آن‌ها هنوز به سن بالا نرسیده‌اند اما ممکن است لکه‌های قهوه‌ای روشن روی پوستشان داشته باشند که با قرار گرفتن در معرض آفتاب افزایش می‌یابد.
لکه‌های کبدی یا لکه‌های پیری، یا ژنتیکی هستند یا به دلیل بالا رفتن سن ایجاد می‌شوند. با این‌ حال، توصیه می‌شود که از ضد آفتاب قوی استفاده کرده و به مدت طولانی در معرض نور خورشید نباشید تا به‌راحتی قادر به کنترل یا جلوگیری از بروز آن‌ها شوید.