۱۰ تغییر در سبک زندگی برای پیشگیری، درمان و بهبود آکنه – بخش دوم

10 تغییر در سبک زندگی برای پیشگیری، درمان و بهبود آکنه - ترنجان

۱۰ تغییر در سبک زندگی برای پیشگیری، درمان و بهبود آکنه – بخش دوم

در مطلب قبل برخی از نکات مختلف به‌منظور پیشگیری از آکنه را با هم بررسی کردیم. در این مطلب به مطالعه‌ی ادامه‌ این نکات خواهیم پرداخت.

۶- به جمع طرفداران اسیدهای چرب امگا-۳ بپیوندید

با باشگاه طرفداران اسیدهای چرب امگا-3 بپیوندید - ترنجان

امگا-۳ها موجب تولید لکوترین ۴– مولکولی که سیبوم را افزایش می‌دهد و موجب بروز آکنه التهابی می‌شود را کنترل می‌کنند.
امگا-۳ها در مکمل‌ها یا برخی مواد غذایی مانند گردو، آوکادو، روغن بذر کتان و سالمون یافت می‌شوند.

۷- دو بار در روز صورتتان را بشویید

دو بار در روز صورتتان را بشویید - ترنجان

دکتر کارولین جیکوب، متخصص پوست در شیکاگو، می‌گوید: «صورت، بیش از هر بخش دیگر بدن دارای غدد تولید چربی است. به آن، یک روز کامل آرایش، عرق، دود و گردوغبار را هم اضافه کنید تا با ترکیبی مسدودکننده مواجه شوید که اگر مرتب شسته نشود، وارد منافذ شده و آن‌ها را پر خواهد کرد و منجر به بروز جوش‌های سرسیاه و کورک می‌شود.»

۸- لایه‌برداری

لایه‌برداری - ترنجان

درست است که غدد چربی پرکار موجب بروز آکنه می‌شوند اما غدد چربی کم‌کار هم همین‌طور هستند. پوست خشک، شکاف‌های بسیار کوچکی دارد که باکتری‌ها در آن‌ها تکثیر می‌شوند؛ علاوه بر آن، پوست‌ریزی زیاد هم منجر به مسدود شدن منافذ می‌شود.
راه‌حل: چند بار در هفته، با استفاده از اسکراب مخصوص صورت، پوستتان را لایه‌برداری کنید و سپس روی پوست مرطوب‌کننده‌ای بمالید که منافذ را مسدود نمی‌کند.

۹- تلفن همراهتان (موبایل) را میکروب‌زدایی کنید

تلفن همراهتان (موبایل) را میکروب‌زدایی کنید - ترنجان

پژوهش‌های متعددی نشان داده‌اند که تلفن‌های همراه کانون میکروب‌ها هستند. تلفن همراه در طول روز در معرض هزاران باکتری است که از انگشتان (از طریق پیامک زدن) به صورت (از طریق صحبت کردن) و بالعکس، منتقل می‌شوند.
به‌علاوه، حرارتی که تلفن تولید می‌کند به تکثیر باکتری‌ها کمک می‌کند. برای جلوگیری از انتقال میکروب‌ها به صورت، هرروز سطح تلفنتان را با دستمال مرطوب ضدعفونی‌کننده تمیز کنید. بهتر است از هدفون استفاده کنید.

۱۰- استایل باید استراتژیک باشد

استایل باید استراتژیک باشد - ترنجان

«آکنه پماد»، نوعی آکنه است که عامل ایجاد آن محصولات مراقبت از مو مانند نرم‌کننده، شامپو، ژل و اسپری مو هستند. این نوع آکنه زمانی بروز می‌یابد که چربی موجود در محصولات مخصوص مو روی پوست، معمولاً اطراف رستنگاه، چکه کرده و باکتری‌های عامل آکنه را در منافذ حبس کند.
برای پیشگیری از آکنه باید قبل از شستن صورت از محصولات مخصوص مو استفاده کنید تا آنچه از آن‌ها باقی می‌ماند شسته شود و موجب بروز کورک نشود. یا محصولاتی را انتخاب کنید که بدون چربی هستند.

این مطالب را نیز بخوانید: