تغییرات هورمون‌ و پوست در دوران‌های مختلف زندگی و راهکارهای برخورد با آن‌ها

تغییرات هورمون‌ و پوست در دوران‌های مختلف زندگی و راهکارهای برخورد با آن‌ها - ترنجان

تغییرات هورمون‌ و پوست در دوران‌های مختلف زندگی و راهکارهای برخورد با آن‌ها

همه ما دوست داریم که حس خوبی نسبت به خودمان داشته باشیم، به همین دلیل تغییرات پوستی هورمونی واقعاً آزاردهنده هستند. هورمون‌ در طول زندگی، بدن، خلق و پوستمان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در این مقاله به تغییرات هورمونی در طول زندگی و تأثیرات آن خواهیم پرداخت.

بلوغ

نشانه‌های بلوغ در زنان در حدود ۱۱سالگی پدیدار می‌شوند که با تغییرات فیزیکی و روانی ناشی از افزایش سطح هورمون‌ همراه است. پوست کلفت می‌شود و هم‌زمان غدد سباسه پرکار می‌شوند و مقادیر زیادی سیبوم تولید می‌کنند. منافذ مسدود و پوست چرب می‌شود. مشخصه این اتفاقات، بروز جوش‌های سرسیاه، کیست‌های متورم و لک‌های پوستی است. صورت و کمر بیش از همه تحت تأثیر این تغییرات قرار می‌گیرند.
رژیم زیبایی: صبح‌ها و شب‌ها پوستتان را به‌خوبی تمیز کنید و مرطوب کردن پوست را پس‌ از آن فراموش نکنید.

۱۸ تا ۴۵ سالگی، دوره ثبات

در پایان دوره نوجوانی، هورمون‌ها باثبات می‌شوند و در مراحل مختلف چرخه قاعدگی نوسان خواهند داشت. شاید هنگام تخمک‌گذاری یا قبل از قاعدگی، اپیدرمیس کلفت می‌شود و جوش‌ها در منطقه T، مخصوصاً چانه، بسیار زیاد می‌شوند. اگر از روش پیشگیری از بارداری نامناسب برای بدنتان هم استفاده کنید، آکنه هورمونی روی پوستتان ظاهر می‌شود. پزشک عمومی می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.
رژیم زیبایی: پوستتان را شب‌ها و صبح‌ها تمیز کنید. محصولات مناسب نیازتان را انتخاب کنید روشن‌کننده، مات‌کننده، ضد چین‌وچروک، ضد جوش و غیره. در این زمان باید استفاده از محصولات دور چشم را هم شروع کنید.

بارداری

در دوران بارداری، بدن علاوه بر استروژن و پروژسترون، مقادیر زیادی هورمون HCG (گنادوتروپین جفتی انسان) هم تولید می‌کند. هورمون HCG، تولید دو هورمون دیگر را افزایش می‌دهد. در این صورت، یکی از این دو اتفاق می‌افتد: پوست به زیبایی درخشان خواهد شد یا بیشتر مستعد باز شدن منافذ یا عیوب پوستی می‌شود.
رژیم زیبایی: الآن پوست نیاز به آرامش دارد پس بهتر است برای پاک‌سازی از آب میسلی، هنگام صبح از مرطوب‌کننده رقیق که به‌راحتی در پوست جذب می‌شود و هنگام شب از بالم سرشار از مواد فعال آب‌رسان استفاده کنید.

یائسگی

با فرارسیدن میان‌سالی، تخمک‌ها کمتر و کمتر استروژن تولید می‌کنند. این امر موجب از بین رفتن ویژگی الاستیک پوست می‌شود چون کلاژن و فیبرهای الاستین کاهش می‌یابند. حجم صورت کاهش می‌یابد، چین‌وچروک‌ها پدیدار می‌شوند و نشانه‌های پیری به‌طور فزاینده‌ای مشخص می‌شوند. به همین دلیل، یائسگی موجب خشک شدن پوست و ظاهر شدن لکه‌های تیره پیری می‌شود.
رژیم زیبایی: اکنون زمان مقابله با چین‌وچروک‌ها، لکه‌های پیری و افتادگی پوست فرارسیده است پس باید از محصولات ضد پیری استفاده کنید و پوست را با محصولات مغذی و غلیظ کاملاً مرطوب نگه دارید.