بهترین مواد معدنی و ویتامین‌ها برای مقابله با آکنه را بشناسید

بهترین مواد معدنی و ویتامین‌ها برای آکنه - ترنجان

بهترین مواد معدنی و ویتامین‌ها برای مقابله با آکنه را بشناسید

در هر سنی احتمال دچار شدن به آکنه وجود دارد. با وجود اینکه آکنه در بین نوجوانان و گاهی زنان یائسه رایج‌تر است، طبق آمار انستیتوی ملی سلامت، ۱۷ میلیون نفر در ایالات‌متحده دچار آن هستند.
آکنه در دوران عدم تعادل هورمونی آشکار می‌شود. وقتی غدد بیش‌ از حد معمول چربی تولید می‌کنند، منافذ پوست مسدود می‌شوند و زمینه برای رشد باکتری‌ها (و جوش‌ها) فراهم می‌شود.
جوش‌ها اشکال و عمق متفاوتی دارند ازجمله سرسیاه، سرسفید، کیست و ندول (گرهک). برای از بین بردن این جوش‌ها، داروهای موضعی مانند بنزوئیل پروکساید و آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند تتراسایکلین و داروهای خوراکی که حاوی ویتامین آ. هستند مانند ایزوترتینوئین (آکوتان) برای آکنه خفیف تا وخیم، مناسب هستند. اما برخی به درمان‌های طبیعی‌تر مانند مکمل‌های خوراکی مواد معدنی و ویتامین روی می‌آورند. آیا درمان‌های طبیعی هم مؤثرند؟ اگر بله، کدام‌یک؟

ویتامین آ.

ویتامین آ. - ترنجان

ویتامین آ. درمان احتمالی آکنه است اما باید مطمئن شوید که از آن درست استفاده می‌کنید.
طبق گفته متخصصان بالینی، مکمل‌های خوراکی ویتامین آ. مانند ویتامین آ. موضعی عمل نمی‌کنند. درواقع، هشدار می‌دهند که ضرر مکمل‌های خوراکی بیشتر از فایده‌شان است. زیرا ویتامین محلول در چربی است، در بدن اشباع می‌شود و مصرف زیاد بیش از ۱۰۰۰۰ واحد بین‌المللی می‌تواند سمی باشد. این مسئله در دوران بارداری جدی‌تر است پس زنانی که قصد باردارشدن دارند قبل از شروع مصرف هر نوع مکملی باید با پزشک خود مشورت کنند.
اما ویتامین آ. موضعی به بهبود آکنه کمک می‌کند. در اکثر داروهای موضعی، ویتامین به‌صورت شیمیایی تغییر شکل داده و به‌نوعی رتینوئید تبدیل می‌شود که می‌توان روی پوست مالید. طبق اعلام کلینیک مایو، رتینوئیدها کارآمدترین درمان برای آکنه هستند زیرا می‌توانند به‌سرعت پوست را بازسازی کرده و بهبود بخشند پس به‌سرعت پوستی شاداب خواهید داشت.
زنان باردار نباید رتینوئید مصرف کنند. این ماده قدرت دفاعی طبیعی پوست در برابر اشعه فرابنفش را کاهش می‌دهد پس افراد نباید به مدت طولانی در معرض نور خورشید قرار گیرند و باید از ضد آفتاب استفاده کنند.

زینک (روی)

زینک (روی) - ترنجان

زینک ماده‌ای معدنی است که به بهبود آکنه کمک می‌کند. زینک به‌صورت مکمل خوراکی یا درمان موضعی موجود است.
بررسی تحقیقات قدیمی درباره این موضوع نشان می‌دهد که زینک تولید چربی پوست را کاهش می‌دهد و از پوست در برابر عفونت باکتریایی و التهاب محافظت می‌کند.
بدن به مقدار کمی زینک نیاز دارد. انستیتوی پزشکی، مقدار مصرف مجاز روزانه برای بزرگ‌سالان را ۸ تا ۱۱ میلی‌گرم اعلام کرده است. شواهدی وجود دارد که دوز نسبتاً بی‌خطر ۳۰ میلی‌گرم به درمان آکنه کمک می‌کند. مقدار زیاد زینک مضر است. برخی افراد گزارش داده‌اند که از مصرف زیاد زینک بیمار شده‌اند و مصرف بیش‌ از حد زینک منجر به کمبود مس در بدن می‌شود.
لوسیون‌های موضعی حاوی زینک هم به بهبود آکنه کمک می‌کنند. پژوهشی نشان داده است که استفاده از لوسیون حاوی ۲٫۱% زینک استات و ۴% اریترومایسین، دو برابر بهتر پوست را پاک‌سازی می‌کند.

افسانه‌ها و واقعیت‌ها

ما درباره تأثیر درمان گر ویتامین آ. و زینک صحبت کردیم اما احتمالاً درباره تأثیر ویتامین ای. هم برای درمان آکنه شنیده‌اید. درباره تأثیر درمانی ویتامین ای. برخلاف ویتامین آ. یا زینک بر روی آکنه تحقیقات زیادی انجام نشده است. اما در پژوهشی جدید مشخص شده است که افراد دچار آکنه از کمبود ویتامین ای.، آ. و زینک هستند. پس ضرری ندارد اگر هر روز مقدار پیشنهاد شده ویتامین ای. یعنی ۱۵ میلی‌گرم را مصرف کنید.