بهترین مواد غذایی برای حفظ سلامت پوست

بهترین مواد غذایی برای مو - ترنجان

بهترین مواد غذایی برای حفظ سلامت پوست

یکی از روش‌های بسیار موثر ایجاد درخشندگی برای پوست، مصرف سبزیجات و میوه‌هایی است که کاروتنوئید بالایی دارند. کاروتنوئیدها، که شامل کاروتن و زانتوفیل هستند به میوه‌های قرمز، نارنجی و زرد رنگ می‌دهند، و در سبزیجات سبز رنگ هم وجود دارند. مطالعات نشان داده‌اند که خوردن این غذاهایی که رنگدانه‌های قوی دارند، می‌تواند بیشتر از برنزه‌ کردن پوست را زیبا نشان دهند.
هر چه رنگ قرمز و زرد در پوست شما بیشتر شود، رنگ پوست زیباتر می‌شود. قرمزی رنگ پوست به خاطر جریان خون است خصوصاً اگر خون اکسیژن زیادی در خود داشته باشد. پزشکان بر این باورند که در مقایسه‌ی رنگ پوست برنزه با پوستی که با وجود کاروتنوئید رنگ گرفته، بیشتر مردم رنگ پوست ناشی از کاروتنوئید را ترجیح می‌دهند، بنابراین اگر می‌خواهید رنگ پوست‌تان جذاب باشد و سلامت به نظر بیاید، بهتر است رژیم غذایی سالم را در پیش بگیرید.
مطالعات تحقیقاتی که در ماه گذشته منتشر شد، نشان می‌دهد که انتخاب جفت بر مبنای سیگنال‌های سلامت جسمی شکل می‌گیرد.
برخی پزشکان بر این باورند که: «این واقعیت علمی بین انسان و حیوان مشترک است. به عنوان مثال، پرهای زرد و قرمز رنگ در بسیاری از پرنده‌ها نشان‌دهنده‌ی سلامت پرندگان نر است و این ویژگی در جفت‌گیری برای‌شان امتیاز مثبتی به شمار می‌رود. یعنی گونه‌های مونث ترجیح می‌دهند با نرهایی جفت‌گیری کنند که رنگ‌های روشن و متنوع‌تری دارند. اما این اولین مطالعه‌ای است که نشان می‌دهد در انسان‌ها هم این وضعیت وجود دارد.»
«مطالعات ما نشان می‌دهد رنگ پوست کاروتنوئیدی ارتباط مستقیم با سلامت جسمی و رژیم غذایی سالم دارد، رنگ کاروتنوئید نشانه‌ی معتبر از سلامت انسان است که به نظر می‌رسد به انتخاب همسر ارتباط دارد، درست همانطور که در پرنده‌ها و ماهی‌ها این امر تعیین‌کننده است.»
یکی از چیزهایی که به نظر من جایش در این پژوهش خالی است، تأثیر آنتی‌اکسیدان‌های جدیدی است که در بازار با نام آستاکسانتین وجود دارد. آستاکسانتین از جلبک دریایی استخراج شده است. این ماده همان چیزی است است که به پوست فلامینگو رنگ صورتی و شفاف می‌دهد. نه تنها آنتی‌اکسیدانی بسیار قوی است، بلکه احتمالاً قوی‌ترین ماده‌ی ضد التهاب طبیعی است که ما می‌شناسیم و احتمالاً برای جلوگیری از آب مروارید، تحلیل رفتن عضلات و آفتاب‌سوختگی موثر است.

عوامل دیگری در سبک زندگی که بر پوست اثر می‌گذارد

ورزش یکی از عوامل مهم در داشتن پوستی زیبا است و اگر بتوانید به جای ایروبیک به سراغ تمرینات ورزشی سنگین‌تر بروید، به طور طبیعی هورمون رشد را در بدن خود افزایش می‌دهید و افزایش این هورمون تأثیر مستقیمی بر کاهش سرعت ظهور علائم پیری دارد. خواب خوب شبانه و مدیریت استرس‌های عاطفی هم در بهبود سلامت جسمی تأثیر بسزایی دارند. یکی از بهترین راه ها برای مقابله با چالش های عاطفی (که می‌تواند منجر به بی‌خوابی شود) تکنیک‌های روان‌شناسانه‌ی فشاردرمانی است.

 موادی که به صورت موضعی استفاده می‌کنید هم مهم هستند

در این‌باره که آیا استفاده‌ی موضعی از برخی از مواد می‌تواند تأثیر واقعی بر پوست داشته باشد یا نه، بحث و نظر بسیار زیاد است. اکسیداسیون ناشی از رادیکال‌های آزاد با پیری زودرس پوست همراه است. همانطور که قبلاً ذکر شد مصرف غذاهای غنیاز آنتی‌اکسیدان نکته‌ی مهمی در جلوگیری از آسیب زودرس پوست است.
آنتی‌اکسیدان‌ها اگر به صورت موضعی هم استفاده شوند، می‌توانند از پوست در برابر این نوع آسیب محافظت کنند. با این حال، یافتن محصولاتی که به اندازه‌ی کافی این مواد را در خود داشته باشند و تغییر واقعی ایجاد کنند، کار دشواری است. گفته می‌شود که محصولات مراقبت از پوست مواد شیمیایی خطرناکی دارند، و مواد تشکیل‌دهنده‌ی سالم و مفید در آن‌ها به مقادیر اندک یافت می‌شود.
حتماً نسبت به این موضوع آگاه باشید که هر چیزی به صورت موضعی به پوست‌تان بزنید جذب می‌شود، بنابراین باید همه مواد تشکیل‌دهنده‌ی محصولات مراقبت پوست را بررسی کنید. به عنوان مثال، اگر محصولی ادعا می‌کند که حاوی آنتی‌اکسیدان است، این لزوماً تضمین‌کننده مفید بودنش نیست. در واقع تأثیرگذاری محصول به این بستگی دارد که غیر از این ماده‌ی مفید چه چیزهای دیگری در آن به‌کار رفته است.
به نظر من باید برای انتخاب محصولات موضعی پوست درست مثل انتخاب یک رژیم غذایی سالم عمل کنید، و فقط از بهترین مواد تشکیل‌دهنده‌ی طبیعی استفاده کنید و از هر ماده‌ِ‌ی شیمیایی سمی دوری کنید.

پوست از خارج تغذیه می‌شود

پوست از خارج تغذیه می‌شود - ترنجان

شاید متوجه این نکته نباشید اما بخش بزرگی از سمومی که به طور روزانه در معرض آن قرار می‌گیرید، از طریق پوست جذب می‌شوند، نه فقط از راه چیزهایی که می‌خوری. پوست در واقع بزرگترین ارگان بدن است و قدرت جذب بسیار بالایی دارد. سالانه چیزی حدود دو نیم کیلو ماده‌‌ی شیمیایی فقط از طریق محصولات آرایشی وارد بدن زنان می‌شود.
بنابراین، باید با همان دقتی که  از ارگان‌های داخلی بدن مراقبت می‌کنید، به پوست هم توجه داشته باشید. داشتن یک رژیم غذایی سالم و سم‌زدایی سطح پوست همراه با هم نتیجه می‌دهد.
به عنوان مثال، کره‌ی ارگانیک حاوی هشت ماده‌ی خوراکی مفید است که هم سلامت‌اند و هم تأثیرگذار:

  1. کره ارگانیک شیا
  2. کره‌ی شکلات
  3. روغن نارگیل ویرجین
  4. روغن جوجوبا
  5. کره مورومورو
  6. عصاره سبوس برنج (Oryza Sativa)
  7. روغن نخل
  8. آب آلوئه ورا

این مواد به صورت جداگانه و در ترکیب با هم پوست را نرم‌تر، شفاف‌تر و لطیف‌تر می‌کنند، بدون اینکه هیچ نوع سمی وارد بدن شود. علاوه بر رژیم غذایی غنی و آب کافی، استفاده از یک مرطوب کننده طبیعی می‌تواند به پوست شفافیت و درخشندگی لازم را بدهد.