مواد غذایی مناسب برای حفظ لطافت و سلامت پوست را بهتر بشناسیم

برای حفظ لطافت و سلامت پوست چه بخوریم؟ - ترنجان

مواد غذایی مناسب برای حفظ لطافت و سلامت پوست را بهتر بشناسیم

پوست یکی از حیاتی‌ترین ارگان‌های بدن انسان است که اولین سد دفاعی بدن را در برابر عوامل بیماری‌زا تشکیل می‌دهد. یکی از مهم‌‌ترین روش‌ها بمنظور حفظ لطافت و سلامت پوست رعایت یک رژیم غذایی مناسب است. در این مطلب منابع غذایی ضروری برای داشتن پوستی سالم و شاداب را به شما معرفی می‌کنیم.

مزایای آب برای پوست

مزایای آب برای پوست - ترنجان

نوشیدن آب یکی از بهترین روش‌ها برای شاداب نگه‌داشتن پوست است. آب، پوست را مرطوب نگه می‌دارد درنتیجه خطوط و چروک‌های پوست کمتر دیده می‌شوند. نوشیدن آب موجب می‌شود که سلول‌ها مواد مغذی را جذب و سموم را دفع کنند. همچنین به جریان خون کمک کرده و پوست را درخشان می‌کند. معمولاً توصیه می‌شود که ۸ لیوان آب در روز بخورید اما شاید دقیقاً به این مقدار نیاز نداشته باشید. آب موجود در میوه‌ها، سبزی‌ها، آب‌میوه‌ها و شیر هم در محاسبه این مقدار باید حساب کرد.

سلنیوم برای پوست

سلنیوم برای پوست - ترنجان

این ماده معدنی از پوستتان در برابر سلول‌های جاذب رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. رادیکال‌های آزاد موجب بروز نشانه‌های افزایش سن مانند چین‌وچروک، خشکی پوست، آسیب بافت‌ها و احتمالاً برخی بیماری‌ها می‌شوند. سلنیوم در بادام برزیلی، قارچ دکمه‌ای، میگو، گوشت بره و ماهی‌هایی مانند اسنپر، ماهی روغن، لوزی ماهی و سالمون وجود دارد. گوشت پخته‌شده گاو، بوقلمون بدون چربی، صدف، ساردین، خرچنگ و پاستای گندم کامل هم حاوی سلنیوم هستند.

آنتی‌اکسیدان‌ها برای داشتن سلول‌های سالم

آنتی‌اکسیدان‌ها برای داشتن سلول‌های سالم - ترنجان

آنتی‌اکسیدان‌ها در کند کردن و پیشگیری از آسیب‌رسانی رادیکال‌های آزاد نقش مهمی دارند. آنتی‌اکسیدان‌ها را می‌توان در انواع مواد غذایی خصوصاً سبزی‌ها و میوه‌های رنگی ازجمله توت‌ها، گوجه‌فرنگی، زردآلو، چغندر، کدوتنبل، اسفناج، سیب‌زمینی شیرین، نارنگی، فلفل و لوبیا یافت.

مبارزه با رادیکال‌های آزاد با کوآنزیم کیو۱۰

مبارزه با رادیکال‌های آزاد با کوآنزیم کیو10 - ترنجان

بدن شما آنتی اکسیدانی مهم به نام کوآنزیم کیو۱۰ می‌سازد. اما با افزایش سن، تولید آن‌هم در بدن کمتر می‌شود. کوآنزیم کیو۱۰ در تولید انرژی و کمک به فعالیت سلول‌ها نقش دارد. کوآنزیم کیو۱۰ در ماهی‌هایی مانند سالمون و تن، گوشت سفید، فراورده‌های فرعی گوشت مانند جگر و غلات سبوس‌دار یافت می‌شود. اگر از محصولات پوستی حاوی کوآنزیم کیو۱۰ استفاده کنید به تعدیل چین‌وچروک‌ها و سایر نشانه‌های افزایش سن کمک می‌کند.

ویتامین آ برای ترمیم پوست

ویتامین آ برای ترمیم پوست - ترنجان

هیچ‌کس پوستی خشک و پوسته‌پوسته نمی‌خواهد. پس همین حالا یک پرتقال، هویج یا تکه‌ای طالبی بخورید. این‌ها سرشار از ویتامین آ هستند. ویتامین آ در سبزی‌های برگ‌دار، تخم پرندگان و مواد لبنی کم‌چرب هم یافت می‌شود. اگر از محصولات پوستی حاوی ویتامین آ استفاده کنید، چین‌وچروک‌ها و لکه‌های قهوه‌ای روی پوستتان بهبود خواهند یافت. این محصولات که با نام زیتینوئیدها شناخته می‌شوند، داروی آکنه و عوارض پوستی دیگر هستند.

ویتامین سی: قدرت‌نمایی در برابر خورشید

ویتامین سی: قدرت‌نمایی در برابر خورشید - ترنجان

اشعه خورشید برای سلامت پوست مضر است. ویتامین سی می‌تواند از شما حفاظت کند. ویتامین سی می‌تواند آسیب وارده به کلاژن و الستین را که موجب محکم شدن پوست می‌شوند، ترمیم کند. ویتامین سی را از فلفل دلمه‌ای قرمز، مرکبات، پاپایا، کیوی، بروکلی، سبزی‌ها و کلم‌قمری تأمین کنید.

ویتامین ای: تقویت‌کننده سلامت پوست

ویتامین ای: تقویت‌کننده سلامت پوست - ترنجان

آنتی‌اکسیدان دیگری که به نجات پوست از آسیب‌های ناشی از نور خورشید و التهاب کمک می‌کند، ویتامین ای است. آن را از روغن‌های نباتی، آجیل، دانه‌ها، زیتون، اسفناج، مارچوبه و سبزی‌های برگ‌دار تأمین کنید.

اسیدهای چرب ضروری

اسیدهای چرب ضروری - ترنجان

امگا۳ها و امگا۶ها چربی‌های خوبی هستند که به حامل‌های چربی طبیعی پوست کمک می‌کنند تا از خشک شدن و جوش زدن پیشگیری کنند. اسیدهای چرب ضروری مثل این‌ها به لطیف‌تر شدن و جوان‌تر شدن پوست کمک می‌کنند. آن‌ها را می‌توانید از روغن‌های زیتون و کانولا، تخم کتان، گردو و ماهی‌های آب‌های سرد مانند سالمون، ساردین و خال‌خالی تأمین کنید.

روغن‌های خوب برای داشتن پوستی فوق‌العاده

روغن‌های خوب برای داشتن پوستی فوق‌العاده - ترنجان

بعضی از روغن‌ها، حاوی چیزی بیش از اسیدهای چرب ضروری هستند. روغن‌هایی با کیفیت خوب مثل روغن‌زیتون بکر خالص و روغن طبیعی گرفته‌شده نسبت به روغن‌های دیگر فراوری کمتری می‌شوند. این روغن‌ها مواد مغذی بیشتری دارند که برای سلامت پوست مفید هستند. این روغن‌ها موجب چربی پوست شده و آن را سالم نگه می‌دارند.

نیروگاه آنتی‌اکسیدان در فنجان

نیروگاه آنتی‌اکسیدان در فنجان - ترنجان

چای سبز معجونی جادویی برای پوست است. به بهبود التهاب، کاهش سرعت آسیب به دی.ان.ای. و حتی جلوگیری از آفتاب‌سوختگی کمک می‌کند. چای سبز در بسیاری از مواد آرایشی و بهداشتی یافت می‌شود اما چرا مستقیماً دست روی منبع آن نگذاریم؟ چای سبز بنوشید!