با انواع آکنه و علل شکل‌گیری هر یک از آن‌ها بیشتر آشنا شوید

با انواع آکنه و علل شکل‌گیری هر یک از آن‌ها بیشتر آشنا شوید - ترنجان

با انواع آکنه و علل شکل‌گیری هر یک از آن‌ها بیشتر آشنا شوید

در این مطلب شما را با انواع آکنه شامل آکنه ولگاریس، کومدو، جوش‌های سر سیاه و سر سفید، سفت دانه، چرک‌دانه، گرهک، کیست، آکنه خفیف و متوسط، آکنه نودولوکیستیک حاد، آکنه کونگلوباتا و آکنه مکانیکا علل ایجاد هریک از آن‌ها آشنا خواهیم.

انواع آکنه و عوامل شکل‌گیری آن‌ها

آکنه ولگاریس

آکنه ولگاریس - ترنجان

آکنه ولگاریس، نام پزشکی آکنه معمولی است بروز جوش‌های سرسیاه، سرسفید و انواع دیگر جوش روی پوست. آکنه بیشتر روی صورت، قفسه سینه، شانه‌ها و کمر دیده می‌شود. با وجود اینکه آکنه خفیف با داروهای بدون نیاز به نسخه بهبود می‌یابد اما اشکال حادتر آن را متخصص پوست باید درمان کند.

کومدو

کومدو - ترنجان

کومدو، فولیکول مویی است که با چربی و سلول‌های مرده پوست مسدود شده است. کومدوها ممکن است به جوش‌های سرسیاه یا سرسفید تبدیل شوند. محصولاتی که محرک بروز کومدوها هستند، «مسدودکننده منافذ» می‌نامند. لوازم‌آرایشی که روی آن‌ها برچسب «عدم انسداد منافذ» نوشته شده است، کمتر عامل انسداد منافذ و بروز آکنه می‌شوند.

جوش‌های سرسیاه

جوش‌های سرسیاه - ترنجان

جوش‌های سرسیاه، کومدوهایی هستند که روی سطح پوست باز هستند. آن‌ها پر از چربی اضافی و سلول‌های مرده پوست هستند. گردوغبار عامل سیاه شدن کومدوها نیست. رنگ سیاه حاصل بازتاب نامنظم نور از فولیکول‌های مسدودشده مو است. جوش‌های سرسیاه را می‌توان با داروهای بدون نیاز به نسخه درمان کرد.

جوش‌های سرسفید

جوش‌های سرسفید - ترنجان

کومدوهایی که در سطح پوست بسته باقی می‌مانند، سرسفید نام دارند. این اتفاق زمانی می‌افتد که چربی و سلول‌های پوست از باز شدن فولیکول‌های مسدودشده مو جلوگیری می‌کنند. بسیاری از داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک که برای درمان جوش‌های سرسیاه به کار می‌روند برای درمان جوش‌های سرسفید هم مفید هستند.

سفت‌دانه (پاپول‌ها)

سفت‌دانه (پاپول‌ها) - ترنجان

سفت‌دانه کومدوهایی هستند که ملتهب شده‌اند و برآمدگی‌های قرمز یا صورتی کوچک روی پوست ایجاد کرده‌اند. شاید این نوع جوش در برابر تماس حساس باشد دستمالی کردن یا فشار دادن آن موجب تشدید التهاب و به جا ماندن اثر آن می‌شود. تعداد بسیار زیاد سفت‌دانه نشانه آکنه حاد یا متوسط است.

چرکدانه

چرکدانه - ترنجان

چرکدانه، نوع دیگری از جوش ملتهب است. کورک شبیه جوش سرسفیدی است که حلقه قرمزی دور آن است. این برآمدگی معمولاً پر از چرک سفید یا زرد است. چرکدانه را دستمالی نکرده و آن را فشار ندهید. دستمالی کردن آن موجب به جا ماندن اثر آن یا پدید آمدن لکه‌های سیاه روی پوست می‌شود.

گرهک (ندول)

گرهک (ندول) - ترنجان

گرهک، برآمدگی بزرگ و ملتهب و سفتی است. در عمق پوست ایجاد می‌شود و معمولاً دردناک است. گرهک را باید متخصص پوست درمان کند. احتمالاً داروهای بدون نیاز به نسخه برای درمان آن به‌اندازه کافی قوی نیستند اما داروهای تجویزی مؤثر هستند.

کیست

کیست - ترنجان

کیست، عارضه‌ای بزرگ و چرکین است که ظاهری شبیه به کورک دارد. کیست هم مانند گرهک ممکن است دردناک باشد و باید متخصص پوست آن را درمان کند. افرادی که دچار گرهک یا کیست می‌شوند معمولاً دارای شکل حادتر آکنه هستند.

آکنه خفیف

آکنه خفیف - ترنجان

آکنه در صورتی «خفیف» است که کمتر از ۲۰ جوش سرسیاه یا سرسفید، کمتر از ۱۵ برآمدگی ملتهب یا کمتر از ۳۰ عارضه درمجموع داشته باشید. آکنه خفیف معمولاً با داروهای موضعی بدون نیاز به نسخه درمان می‌شود. ممکن است تا ۸ هفته طول بکشد تا بهبودی قابل‌توجهی احساس کنید.

آکنه متوسط

آکنه متوسط - ترنجان

اگر ۲۰ تا ۱۰۰ جوش سرسیاه یا سرسفید، ۱۵ تا ۵۰ برآمدگی ملتهب یا درمجموع ۳۰ تا ۱۲۵ عارضه روی پوستتان دارید، شدت آکنه شما متوسط است. متخصصان پوست معمولاً استفاده از داروهای تجویزی را برای درمان آکنه متوسط و حال توصیه می‌کنند. شاید چندین هفته طول بکشید تا اثرات بهبودی را مشاهده کنید و آکنه قبل از بهتر شدن، ابتدا بدتر خواهد شد.

آکنه نودولوکیستیک حاد

آکنه نودولوکیستیک حاد - ترنجان

افراد دچار آکنه نودولوکیستیک حاد، دارای گرهک‌ها و کیست‌های بسیار زیاد هستند. این آکنه ممکن است به رنگ قرمز تیره یا بنفش درآید. معمولاً اثر آن به جا می‌ماند. درمان مناسب توسط متخصص پوست، این اثرها را به حداقل می‌رساند. در برخی موارد، پزشک جهت کاهش اندازه و التهاب دردناک، کورتیکواستروئیدها را مستقیماً درون گرهک‌ها و کیست‌ها تزریق می‌کند.

آکنه کونگلوباتا

آکنه کونگلوباتا - ترنجان

آکنه کونگلوباتا یکی از حادترین انواع آکنه است. این نوع آکنه شامل تعداد زیادی گرهک ملتهب است که در زیر پوست به گرهک­‌های دیگر متصل هستند. این نوع آکنه روی گردن، قفسه سینه، بازوها و باسن دیده می‌شود. معمولاً اثرش به جا می‌ماند. این نوع آکنه بیشتر در بین مردان دیده می‌شود . گاهی در اثر مصرف استروئیدها یا تستسترون ایجاد می‌شود. درمان آن باید توسط متخصص پوست انجام شود و زمان درمان طولانی خواهد بود.

آکنه مکانیکا

آکنه کونگلوباتا - ترنجان

آکنه مکانیکا در اثر حرارت، ساییدن و فشار پوست ایجاد می‌شود. معمولاً در اثر استفاده از تجهیزات ورزشی مانند کلاه ایمنی یا بیس‌بال پدید می‌آید. گاهی هم به آن «آکنه ورزشکاری» می‌گویند زیرا بیشتر در ورزشکاران دیده می‌شود. اقدامات پیشگیرانه شامل استفاده از مواد جاذب زیر تجهیزات وزرشی و بلافاصله دوش گرفتن پس از فعالیت است.

درمان موضعی

درمان موضعی - ترنجان

درمان موضعی به معنای استفاده از داروهایی است که مستقیماً روی آکنه مالیده می‌شوند، مانند ژل‌ها یا کرم‌ها. محصولات موضعی بدون نیاز به نسخه معمولاً به درمان آکنه خفیف کمک می‌کنند. این محصولات حاوی موادی مانند بنزوئیل پروکساید، رزورسینول، سالیسیلیک اسید یا سولفور هستند. محصولات نیازمند نسخه مانند کرم‌های ضد میکروبی یا رتینوئید می‌توانند انواع آکنه خفیف و متوسط را درمان کنند. این مواد یا به‌تنهایی یا در ترکیب با مواد دیگر تجویز می‌شوند.

درمان سیستمی

درمان سیستمی - ترنجان

درمان سیستمی به داروهای خوراکی گفته می‌شود. آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند تتراسایکلین، مینوسایکلین، داکسی‌سایکلین یا اریترومایسین با هدف قرار دادن باکتری‌ها و کاهش التهاب، به درمان انواع آکنه متوسط و حاد کمک می‌کنند. درمان‌های سیستمی دیگری هم مانند قرص‌های ضدبارداری که آکنه را در برخی زنان کاهش می‌دهد، قرص اسپیرونولاکتون، هورمون ضد آندروژن، و ایزوترتینوئین (ویتامین آ. با دوز بالا که نیاز به نسخه پزشک دارد) وجود دارند. ایزوترتینوئین فقط در موارد حاد آکنه کیستیک یا در مواردی که درمان‌های دیگر تأثیری ندارند، استفاده می‌شود. در دوره درمان با ایزوترتینوئین باید به‌طور منظم به متخصص پوست مراجعه کنید.

این مطالب را نیز بخوانید: