باید و نبایدهای غذایی برای داشتن پوستی زیباتر – بخش دوم

باید و نبایدهای غذایی برای پوست - بخش دوم - ترنجان

باید و نبایدهای غذایی برای داشتن پوستی زیباتر – بخش دوم

غذاهایی که پوست را زیبا می‌کنند

غذاهایی که پوست را زیبا می‌کنند - ترنجان

یکی از اولین استراتژی‌هایی که می‌توانید برای بهبود سلامت پوست خود در پیش بگیرید این است که چربی‌های امگا ۳ با کیفیت را به اندازه لازم به بدن برسانید. این شاخص کاملاً قابل اعتماد است، من معمولاً می‌توانم به سادگی با دست دادن با یک نفر بگویم امگا ۳ لازم در بدن‌شان وجود دارد یا نه. اگر پوست دست به اندازه‌ی پوست بچه لطیف نباشد، یعنی کمبود امگا-۳ وجود دارد.
دیسکاوری هلث هم با این موضوع موافق است، اما غذاهای دریایی را به عنوان منبع اصلی چربی‌های امگا ۳ توصیه می‌کند. اما من با این منبع چندان موافق نیستم چون ذخایر ماهی در سراسر جهان در حال حاضر بسیار آلوده هستند، سمومی که از ماهی به بدن وارد شود می‌تواند ضررهای بسیار زیادی داشته باشد.
در عوض، من توصیه می‌کنم یک مکمل امگا ۳ با کیفیت مصرف کنید. مکمل روغن کریل را پیشنهاد می‌کنم که که مزایای آن در مجموع از روغن ماهی بیشتر است و البته دسترسی به آن آسان‌تر است و محافظ آنتی‌اکسیدان‌ دارد و در نتیجه بوی نامطبوعی ندارد و از روغن ماهی پایداری بیشتری دارد.
اگر پوست‌تان خشک شده است، اطمینان حاصل کنید که چربی امگا ۳ به اندازه‌ی کافی مصرف می‌کنید. در ماه‌های زمستان که هوا سردتر است، ممکن است نیاز به افزایش دوز داشته باشید. سبزیجات هم برای داشتن پوستی سالم و زیبا ضروری هستند. من زنان ۷۵ ساله‌ای را دیده‌ام که زیبایی و جوانی دوران چهل سالگی خود را حفظ کرده بودند، و تقریباً هیچ چروکی روی پوست‌شان وجود نداشت. بیشتر آن‌ها مقدار زیادی آبمیوه مصرف می‌کردند و البته سبک زندگی سالمی در پیش گرفته بودند. این اتفاق منجر شد خود من هم به مصرف آبمیوه رو بیاورم.
سبزیجات از نظر آب و مواد مغذی (از جمله مواد معدنی ضروری) غنی هستند و عملکرد سیستم‌های سم‌زدایی طبیعی بدن را ارتقا می‌دهند. به عنوان مثال، عملکرد سالم کبد با مصرف سبزیجات برگ سبز تیره امکان‌پذیر است، مانند:

  • جلبک کلرلا
  • کلم پیچ
  • اسفناج
  • برگ قاصدک
  • کلم بروکلی

یک راه ساده برای اطمینان از اینکه سبزیجات به اندازه‌ی کافی در رژیم غذایی وجود دارد، گرفتن عصاره‌ی آن‌هاست. برای رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب بهتر است میزان عصاره‌ی سبزیجات و انواع سبزیجات مصرفی را  بسته به نوع تغذیه خود تنظیم کنید.
به عنوان مثال، از نوع تغذیه‌ی من مصرف پروتئین زیاد است، در نتیجه روزانه عصاره‌ی خالصی در حدود ۱۲ اونس و عصاره‌ی کرفس و اسفناج را مصرف می‌کنم، چرا که برای نوع تغذیه‌ی من مناسب هستند.
به طور کلی، اگر هیچ حساسیتی به لبنیات ندارید، می‌توانید مقدار زیادی لبنیات غیرپاستوریزه را در رژیم غذایی‌تان بگنجانید. چرا که لبنیات هم یکی دیگر از کلیدهای اصلی حفظ جوانی پوست است. البته توجه داشته باشید که لبنیات پاستوریزه جزء مواد غذایی هستند که معمولاً برای بدن مضر هستند.
در واقع خود ماده‌ی غذایی نیست که مشکل را ایجاد می‌کند، بلکه به این معنی است که ماده‌ی غذایی از وضعیت طبیعی خود فاصله گرفته و تعییر کرده است و همین تغییراتی که روی ماده‌ی غذایی ایجاد شده موجب آسیب رساندن به سلامتی شما می شود. لبنیات خام معمولاً بر روی پوست شما اثر مخربی ندارند. سایر مواد غذایی که به سلامت پوست کمک می‌کنند، شامل چربی‌ها و روغن‌های خام و ویرجین هستند. روغن نارگیل برای تیروئید بسیار مفید است. علاوه بر این غذاهای غنی از آنتی‌اکسیدان را حتما به رژیم غذایی خود اضافه کنید. انواع توت‌ها در این دسته قرار می‌گیرند.
گروه دیگری از مواد غذایی که باید به آن‌ها اشاره کرد، غذاهای تخمیر شده یا پرورشی هستند.
غذاهای تخمیر شده به رشد باکتری‌های مفید روده و هضم غذا کمک می‌کنند. این مواد غذایی سلامت عملکرد ایمنی را هم بالاتر می‌برند: با افزایش ویتامین B ،امگا ۳، آنزیم‌های گوارشی، لاکتاز و اسید لاکتیک و سایر مواد شیمیایی ایمنی که با باکتری‌های مضر مبارزه می‌کنند.

این مطالب را نیز بخوانید: