مهمترین نکات هنگام انتخاب بهترین کرم ضد آفتاب چیست؟

انتخاب بهترین کرم ضد آفتاب - ترنجان

مهمترین نکات هنگام انتخاب بهترین کرم ضد آفتاب چیست؟

امروزه انتخاب کرم ضد آفتاب مثل گذشته آسان نیست.
دیوید جی. لفل، پزشک و استاد درماتولوژی مدرسه پزشکی ییل در نیوهیون کان، می‌گوید: «مقایسه کرم‌های ضد آفتاب برای بسیاری از مردم کار دشواری است.»
هنری دبلیو. لیم، پزشک و رئیس دپارتمان درماتولوژی مرکز پزشکی هنری فورد در دیتروید، می‌گوید: «درست است که انتخاب بهترین کرم ضد آفتاب مهم است اما استفاده صحیح از آن مهم‌تر است مشکلی که بسیاری از ما داریم.» پس قبل از اینکه روی صندلی‌های کنار استخر ولو شوید یا کودکان را کنار ساحل ببرید، به نکات زیر توجه کنید.

انتخاب بهترین کرم ضد آفتاب

کرم‌های ضد آفتاب به دو صورت از شما در برابر اشعه فرابنفش خطرناک خورشید محافظت می‌کنند. برخی با پراکنده کردن نور، آن را از بدن شما به سمت دیگری منعکس می‌کنند. برخی دیگر اشعه فرابنفش را قبل از رسیدن به پوستتان جذب می‌کنند.
چند سال پیش، برای انتخاب یک کرم ضد آفتاب خوب تنها نیاز بود که بالاترین عامل حفاظت از نور (SPF) را انتخاب کنید که میزان محافظت در برابر یک نوع اشعه فرابنفش مسبب سرطان یعنی اشعه فرابنفش نوع B یا UVB را نشان می‌داد. لفل می‌گوید: «SPF تنها نشان‌دهنده مسدود کردن راه UVB است.»
چندی نگذشت که پژوهش‌ها نشان دادند که اشعه فرابنفش نوع A یا UVA هم خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد. باوجوداینکه اشعه UVA موجب آفتاب‌سوختگی نمی‌شود اما عمیقاً درون پوست نفوذ کرده و سبب چین‌وچروک می‌شود. سازمان حفاظت از محیط‌ زیست آمریکا تخمین می‌زند که ۹۰% تغییرات پوستی مرتبط با افزایش سن در اثر قرار گرفتن در معرض اشعه UVA است.

کرم‌های ضد آفتاب چندمنظوره

بهترین کرم ضد آفتاب برای شما کدام است؟ مسلم است که کرمی ضد آفتابی با ویژگی محافظت چندمنظوره هم در برابر UVA و هم در برابر UVB می‌خواهید. مواد تشکیل‌دهنده این نوع ضد آفتاب شامل بنزوفنون‌ها (اکسی‌بنزون)، سینامات‌ها (اکتیل‌متیل، سینامات و سینوکسات)، سولیسوبنزون، سالیسیلات، تیتانیوم دی‌اکسید، زینک اکسید، آوبنزون (پارسول ۱۷۸۹) و اکامسول (مکسوریل اس.ایکس.).

 • ۱۵ SPF یا بالاتر برای محافظت در برابر UVB. عامل SPF میزان کارایی کرم ضد آفتاب را در جلوگیری از آفتاب‌سوختگی در اثر اشعه UVB نشان می‌دهد. اگر معمولاً در ۱۰ دقیقه دچار آفتاب‌سوختگی می‌شوید، ۱۵ SPF این عدد را ۱۵ برابر می‌کند یعنی می‌توانید ۱۵۰ دقیقه در آفتاب باشید بدون اینکه دچار آفتاب‌سوختگی شوید.

لفل می‌گوید: «۱۵ SPF برای اکثریت افراد کافی است. اما افرادی که پوست بسیار نازک، سابقه سرطان پوست در خانواده یا لوپوس که موجب افزایش حساسیت به نور خورشید می‌شود دارند باید ۳۰ SPF یا بالاتر را انتخاب کنند.»
باید بدانید که هرچه SPF بالاتر باشد، مزایای آن بالاتر نمی‌رود: برخلاف آنچه تصور می‌کنید، ۳۰ SPF قوی‌تر از ۱۵ SPF نیست. ۱۵ SPF، ۹۳% UVB را فیلتر می‌کند درحالی‌که ۳۰ SPF، ۹۷% را تصفیه می‌کند. پس تفاوت چندانی ندارند.

 • محافظت در برابر UVA. لفل می‌گوید: «معیاری وجود ندارد که قدرت محافظت کرم ضد آفتاب در برابر اشعه UVA را نشان دهد. پس در این مورد باید به مواد تشکیل‌دهنده توجه کنید.
  کرم ضد آفتابی را انتخاب کنید که حداقل یکی از مواد زیر را داشته باشد: اکامسول، آوبنزون، اکسی‌بنزون، تیتانیوم دی‌اکسید، سولیسوبنزون، یا زینک اکسید. هرکدام از آن‌ها که باشد، کافی است.»
 • اکامسول. یکی از مواد تشکیل‌دهنده تازه تأییدشده، اکامسول است. این ماده از سال ۱۹۹۳ با نام مکسوریل اس.ایکس. در اروپا و کانادا موجود بوده است.
 • آوبنزون. نوتروژنا هلیوپلکس، ماده جدیدی نیست؛ این ماده، نسخه «پایدارشده» یکی از محافظت‌کننده‌ها در برابر UVA به نام آوبنزون (یا پارسول ۱۷۸۹) است. آوبنزون باوجوداینکه پایدار شده است، در معرض خورشید تجزیه می‌شود دقیقاً همان چیزی که از کرم ضد آفتاب انتظار ندارید. آوبنزون پایدارشده در کرم‌های ضد آفتاب دیگر هم مانند اکتیو فوتو بری‌یر کامپلکس و درماپلکس وجود دارد.

لفل می‌گوید: «کمی از این هیجانات برای خرید این محصولات جدید به دلیل جاروجنجال تبلیغاتی است. مثلاً کرم ضد آفتاب برند خود من هم که حاوی آوبنزن است، پایدار است. اگر دوست دارید هزینه گزافی بابت یک قوطی کرم ضد آفتاب بدهید، مشکلی نیست. اما می‌توانید همان نتیجه را با هزینه کمتری هم بگیرید.»

 • تیتانیوم دی‌اکسید یا زینک اکسید. متخصصان می‌گویند که مدت‌هاست که گزینه‌های ارزان‌تری هم برای محافظت در برابر UVA بوده‌اند. فربرادر می‌گوید: «کرم‌های ضد آفتاب قدیمی حاوی تیتانیوم دی‌اکسید یا زینک اکسید چهره افراد را سفید و مثل روح می‌کرد. اما تکنیک‌های تولید جدید، این مشکل را حل کرده است.
 • مقاومت در برابر آب و عرق. اگر می‌خواهید ورزش کنید یا داخل آب بروید، بهتر است کرم ضد آفتاب مقاوم در برابر آب یا عرق تهیه کنید.

اما باید معنای آن را بدانید. سازمان غذا و داروی آمریکا کرم ضد آفتاب مقاوم در برابر آب را این‌گونه تعریف می‌کند: سطح SPF پس از ۴۰ دقیقه در آب همچنان کارایی داشته باشد. و کرم ضد آفتاب بسیار مقاوم در برابر آب را این‌گونه تعریف می‌کند: پس از ۸۰ دقیقه شنا همچنان مؤثر باشد. این کرم‌های ضد آفتاب به‌هیچ‌عنوان ضدآب نیستند پس باید به‌طور منظم تجدید شوند.

 • کری فربرادر، رئیس انجمن درماتولوژی پرستاران می‌گوید: «برندی که دوست دارید. حتی اگر برندی را همه متخصصان توصیه کرده باشند، اگر آن را دوست نداشته باشید، استفاده نخواهید کرد. ترجیح شخصی واقعاً مهم است.»
 • کرم ضد آفتاب مناسب برای کودکان. پوست حساس نوزادان و کودکان به‌راحتی با مواد شیمیایی موجود در کرم‌های ضد آفتاب مخصوص بزرگ‌سالان آسیب می‌بیند پس از کرم‌های ضد آفتابی که حاوی پارا-آمینوبنزوئیک اسید و بنزوفنون‌ها مانند دی‌اکسی‌بنزون، اکسی‌بنزون یا سولیسوبنزون هستند، برای آن‌ها استفاده نکنید. مواد تشکیل‌دهنده کرم‌های ضد آفتاب کودکان مانند تیتانیوم دی‌اکسید یا زینک اکسید، کمتر به پوست آسیب می‌زنند. این مواد از پوست محافظت می‌کنند و برخلاف مواد شیمیایی جذب نمی‌شوند.

کرم ضد آفتاب مناسب برای کودکان - ترنجان

برای کودکان ۶ ماه به بالا، کرم ضد آفتاب مخصوص کودکان با ۱۵ SPF یا بالاتر تهیه کنید. آکادمی اطفال آمریکا توصیه می‌کند که نوزادان زیر ۶ ماه کلاً از آفتاب دور باشند.

 • کرم ضد آفتاب برای مشکلات پوستی و آلرژی‌ها. افرادی که پوست حساسی دارند یا دچار عوارضی مانند آکنه روزاسه هستند هم می‌توانند از کرم‌های ضد آفتاب مخصوص کودکان استفاده کنند. به‌جای مواد شیمیایی مانند مارا-آمینوبنزوئیک اسید، دی‌اکسی بنزون، اکسی‌بنزون یا سولیسوبنزون به دنبال تیتانیوم دی‌اکسید و زینک اکسید باشید. اگر عوارض پوستی یا آلرژی دارید از کرم‌های ضد آفتاب بودار و حاوی الکل و مواد نگه‌دارنده استفاده نکنید.

کرم‌های ضد آفتاب دیگر حاوی مرطوب‌کننده یا مواد دیگر برای افراد دارای پوست خشک یا چرب هستند. اگر همه شرایط محافظت در برابر UVA و UVB را داشته باشند، مانعی برای امتحان کردن آن‌ها وجود ندارد تا درنهایت کرم ضد آفتاب مناسب خودتان را پیدا کنید.

محصولات مرتبط:

کرم ضد آفتاب شیرین بیان - ترنجان