اسید مالیک – کلید اصلی داشتن پوستی نرم‌تر و جوان‌تر – بخش دوم

اسید مالیک - کلید اصلی داشتن پوستی نرم‌تر و جوان‌تر - بخش دوم - ترنجان

اسید مالیک – کلید اصلی داشتن پوستی نرم‌تر و جوان‌تر – بخش دوم

پیشگیری از آکنه

اسید مالیک چه در لوسیون باشد، چه در یک پاک‌کننده، یا در یک لایه‌برداری ملایم، فرقی ندارد چون به هر حال کمک می‌کند سلول‌های مرده‌ی پوست از بین بروند. این ویژگی‌ اسید مالیک برای پوست‌های در معرض آکنه بسیار مناسب است. هنگامی که منافذ پوست با تعداد بسیار زیادی از سلول‌های مرده پوست و روغن طبیعی پوست (چربی پوست) مسدود می‌شود، جوش‌های سرسیاه ممکن است ایجاد شوند. عفونت‌های باکتریایی هم می‌توانند ایجاد شوند و در سطح پوست منتشر شوند.
پزشکان می‌گویند: «اسید مالیک، چسبندگی که سلول‌های پوست مرده را در لایه بیرونی پوست در کنار هم نگه می‌دارد، از بین می‌برد.» هنگامی که این سلول‌های مرده پوست از بین می‌‌روند، «به نظر می‌رسد پوست شفاف‌تر است و وقتی منافذ آن بازتر باشند، کمک می‌کند تا برآمدگی‌های آکنه مانند ایجاد نشود و همینطور تغییر رنگ پوست که اغلب مرتبط با آکنه است.»
در حالی که به نظر می‌رسد استفاده از این ماده درمانی معجزه‌گر است، پزشکان توصیه می‌کنند دوز کمی از آن را استفاده کنیم. مگر به دستور مستقیم پزشک؛ تمامی محصولات مراقبت از پوست بدون نسخه پزشک حاوی اسید مالیک کافی است که نیاز دارید تا با افتادگی پوست و شکست کلاژن مبارزه کنید. دوزهای بالاتری مانند مکمل‌ها باید فقط در صورت توصیه پزشک مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به درمان فیبرومیالژیا

کمک به درمان فیبرومیالژیا - ترنجان

فیبرومیالژیا یک اختلال پیچیده است که موجب درد و خستگی در عضلات می‌شود. بعضی تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که مبتلا به فیبرومیالژیا هستند،‌ در تولید اسید مالیک در بدن‌شان هم دچار مشکل می‌شوند. در حالی که شواهد اندکی در اثبات این مسئله وجود دارد، دو پژوهش به بررسی این پرداخته‌اند که آیا ترکیب دوزهای بالا از اسید مالیک و منیزیم باعث کاهش درد و حساسیت عضلات می‌شود یا نه. یکی از این پژوهش‌ها به نتیجه نرسید، اما اشاره کرده بود که این ترکیب ممکن است در دوزهای بالا در طی یک دوره طولانی مفید باشد.
در مطالعه دیگر نیز، افرادی که اسید مالیک و منیزیم را با هم مصرف کرده‌ بودند، بعد از ۴۸ ساعت پس از شروع درمان بهبود محسوسی را گزارش کردند. این وضعیت تا هشت هفته کامل در طول انجام پژوهش ادامه داشت. پس از هشت هفته از این دوز داروی فعال، به برخی از شرکت کنندگان به جای آن دارونما داده شد. افرادی که پلاسبو را مصرف کرده بودند بعد از ۴۸ ساعت دوباره گزارش درد عضلانی کردند.
تا زمانی که پزشک شما مکمل‌های اسید مالیک را توصیه نکرده است، باید تمام نیاز بدن خود به این ماده را از یک رژیم غذایی سالم که حاوی مقدار زیادی میوه و سبزی است، دریافت کنید.

اسید مالیک را با احتیاط استفاده کنید

اگر چه اسید مالیک در مقایسه با سایر AHA ها روی پوست کمتر تحریک‌کننده است، اما باز هم باید با احتیاط استفاده شود. تاثیرات این ماده می‌تواند روی پوست شما قرمزی، خارش، یا سوزش، به‌خصوص در اطراف چشم باشد.
بهتر است قبل از استفاده از یک محصول، به صورت آزمایشی یک قسمت کوچک از پوست را با محصول حاوی اسید مالیک تست کنید. برای تست پچ، مقدار کمی از محصول را روی مچ دست یا پشت گوش خود بمالید. سپس ۲۴ ساعت صبر کنید تا پوست شما واکنش نشان دهد. اگر پوست شما شروع به سوزش کرد، بلافاصله آن را بشویید. در صورت تحریک بعد از شستشو، به پزشک مراجعه کنید.
همچنین به خاطر داشته باشید که، استنشاق اسید مالیک خطرناک است.

حرف آخر…

اسید مالیک یکی از AHA ها است که در میوه‌ها، سبزیجات و شراب وجود دارند. بدن ما هم وقتی که کربوهیدرات را به انرژی تبدیل می‌کند، به طور طبیعی اسید مالیک می‌سازد. بسیاری از شرکت‌های لوازم آرایشی از اسید مالیک استفاده می‌کنند تا سطوح‌pH پوست را تثبیت کنند و میزان رطوبت را آن را افزایش دهند. گنجاندن اسید مالیک در روال مراقبتی روزمره‌ از پوست‌تان ممکن است به مشکلات پوستی مانند پیری، تغییرات رنگدانه‌های پوست، آکنه یا خشکی کمک کند. فقط به خاطر داشته باشید که قبل از استفاده از محصولات جدیدی که حاوی اسید مالیک هستند،‌ حتما تست پچ را انجام دهید چرا که اسید مالیک ممکن است پوست را تحریک کند خصوصاً در ناحیه‌ی اطراف چشم.
برخی از تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که مصرف اسید مالیک با منیزیم برای افراد مبتلا به درد و خستگی عضلانی مفید است. اما قبل از مصرف مکمل، همیشه باید با پزشک خود مشورت کنید.