واقعیت‌هایی درباره آنتی‌اکسیدان‌ها و اثرات آن‌ها بر پوست شما

واقعیت‌هایی درباره آنتی‌اکسیدان‌ها و پوست شما - ترنجان

واقعیت‌هایی درباره آنتی‌اکسیدان‌ها و اثرات آن‌ها بر پوست شما

آیا محصولات مراقبت از پوست سرشار از آنتی‌اکسیدان به‌اندازه‌ای که ادعا می‌کنند مؤثر هستند؟ ما واقعیت‌های علمی این ادعا را بررسی می‌کنیم
آهن زنگ‌زده و ظاهر قهوه‌ای آووکادو هر دو چیز مشترکی با تغییر رنگ، چین‌وچروک و خطوط ریز ناشی از پیری دارند: اکسیدان! آنتی‌اکسیدان‌ها از روند طبیعی پیری جلوگیری می‌کنند، به همین دلیل است که آن‌ها از برترین محصولات مراقب از پوست هستند.

عملکرد آنتی‌اکسیدان­‏‌ها چگونه است؟

اکسید شدن در همه جای طبیعت رخ می‌دهد. در مورد پوست ما یکی از علت‌های اصلی‌اش قرار گرفتن پوست در معرض اشعه فرابنفش است که باعث ایجاد رادیکال‌های آزاد در سطح سلولی می‌شود. آنتی‌اکسیدان‌ها با خنثی‌سازی رادیکال‌های آزاد اتم‌های ناپایداری که یک الکترون جفت نشده در خارجی‌ترین لایه خود دارند، تقریباً شبیه یک چاقو بدون غلاف فشار اکسید شدن را پایین می‌آورند. آنتی‌اکسیدان‌ها مثل غلافی برای چاقو عمل می‌کنند، به الکترون‌های ناپایدار متصل می‌شود و حمله آن‌ها را به رشته‌های کلاژن و سلول‌های زیربنایی پوست متوقف می‌کند.

آنتی‌اکسیدان‌ها در محصولات زیبایی: فواید و ضررها

آنتی‌اکسیدان‌ها ترکیبی از ویتامین ای. و سی.، کوآنزیم Q10، آیدیبنون، روی، مس و بتاکاروتن هستند. شرکت‌های آرایشی از این ترکیب و همچنین آنتی‌اکسیدان‌های استخراج‌شده از طیف گسترده داروهای گیاهی مانند چای سبز، انار، قهوه، انواع توت، دانه انگور، زیتون، قارچ و غیره بهره‌برداری می‌کنند.
استفاده از آنتی‌اکسیدان‌های موضعی روزبه‌روز افزایش می‌یابد. «روزبه‌روز بیشتر از قبل تحقیقات علمی، تأثیرگذاری آنتی‌اکسیدان‌ها را ثابت می‌کنند. آن‌ها نه‌تنها در کم کردن چین‌وچروک و پیری مؤثرند بلکه در کم کردن التهاب، مانند روزاسه یا حتی کمک به جلوگیری از سرطان پوست کمک می‌کنند.
اما برخی از پزشکان از احتیاط سخن می‌گویند.
از نظر تئوری ایده پشت آن‌ها عالی است. همچنین همان‌طور که آب‌لیمو کمک می‌کند تا آووکادو و سیب قهوه‌ای نشوند (با تشکر از ویتامین سی.) وقتی پوست در معرض آفتاب قرار می‌گیرد فرآیند بیولوژیکی متفاوتی رخ می‌دهد. «هنوز جنجال زیادی برای استفاده از آن‌ها برای پوست وجود دارد» .
«آن‌ها در ابعاد گسترده‌ای استفاده می‌شوند و ضرری ندارند، اما همچنان خیلی واضح نیست که به‌طور حقیقی چقدر کمک می‌کنند»

سه پرسش درباره آنتی‌اکسیدان‌ها و مراقبت از پوست

در این موضوع سه معیار متفاوت وجود دارد: چطور آنتی‌اکسیدان‌ها را در فرمول محصولات پایدار نگه داریم؟ چقدر آنتی‌اکسیدان‌ها توسط پوست جذب می‌شوند و چه غلظتی لازم است تا آن‌ها را مؤثر کند و باعث تحریک پوست نشود.
اینجا آخرین نظرات درباره این معیارها گفته شده:
پایداری: بعضی از شرکت‌های تولیدکننده محصولات مراقبت از پوست مشکل سریع ازکارافتادن آنتی‌اکسیدان‌ها را، به‌خصوص وقتی در معرض نور قرار دارند، با بسته‌بندی کرم‌ها، لوسیون‌ها و سرم‌ها در بسته‌های قهوه‌ای تیره یا آبی، بطری غیر شفاف یا تیوب‌های آهنی حل کرده‌اند. کمپانی‌های دیگر پودر ویتامین سی را در بسته‌بندی جداگانه قرار داده‌اند. شما آن‌ها را در زمان مصرف با مرطوب‌کننده تلفیق می‌کنید. بر اساس یکی از تحقیقات علمی جدید، یک ترکیب گیاهی رایج به نام فرولیک اسید نیز می‌تواند به‌عنوان یک پایدارکننده مؤثر استفاده شود.
جذب: آنتی‌اکسیدان‌هایی که از راه دهان چه از طریق مواد غذایی و چه از راه مکمل‌ها مصرف می‌شوند در بدن منتشر شده و توسط سلول‌ها جذب می‌گردند. اما نگرانی این است که وقتی آن‌ها را روی پوست بمالیم، فقط روی پوست باقی بمانند. در این حالت به‌جای جذب سلول‌های پوست شدن، جایی که عمل محافظتی آن‌ها بیشترین تأثیرش را می‌گذارد، به‌راحتی شسته یا به‌جایی مالیده می‌شوند.
خبر خوب این است که، تحقیقات علمی و بررسی‌های بسیاری که در مجلات پزشکی منتشر شده‌اند نشان می‌دهند که آنتی‌اکسیدان‌ها توانایی جذب توسط سلول‌های پوستی را دارند. «حالا ما می‌دانیم آن‌ها می‌توانند به سلول‌های لایه کورنیوم جذب شوند (رویی‌ترین لایه پوست) و این جایی است که آن‌ها رادیکال‌های آزاد را خنثی می‌کنند.
غلظت: چقدر برای مؤثر بودن کافی است؟ برخی از محصولات فقط ترشح می‌کنند، او می‌گوید به‌بیان‌دیگر سطوح موجود در محصول به‌سختی تأثیرگذار است اما غلظت‌های بالا باعث تحریک و سوزش پوست می‌شوند. هر آنتی‌اکسیدانی سطح بهینه‌ای از غلظت دارد.

کلام آخر:

برای بسیاری از زن‌ها این یک انتخاب شخصی است: پیدا کردن یک محصول که به بهترین حالت روی نوع پوست شما تأثیر بگذارد و به شما احساسی را که دنبالش بوده‌اید بدون ایجاد مشکلات پوستی بدهد.

این مطالب را نیز بخوانید: