آیا ژل آلوئه­‌‌ورا برای از بین بردن لکه‌های پیری مؤثر است؟

آیا ژل آلوئه­‌‌ورا برای از بین بردن لکه‌های پیری مؤثر است؟ - ترنجان

آیا ژل آلوئه­‌‌ورا برای از بین بردن لکه‌های پیری مؤثر است؟

لکه‌های پیری، که با نام لکه‌های کبدی هم شناخته می‌شوند، لکه‌هایی قهوه‌ای هستند که معمولاً از سن ۴۰ سالگی به بعد بر روی پوست ظاهر می‌شوند. این لکه‌ها اغلب بر روی پشت دست، روی پاها، بازوها، گردن و گهگاه بر روی صورت دیده می‌شوند. لکه‌های پیری بیشتر به دلیل قرار گرفتن در معرض نور خورشید ایجاد شده و اختلالات کبدی نقش کمتری در بروز آن دارد. آن‌ها به دلیل رنگی که دارند با نام «لکه‌های کبدی» شناخته می‌شوند. لکه‌های پیری خطرناک و دردناک نیستند، اگرچه برخی از ضایعات سرطانی پوست ممکن است مشابه لکه‌های پیری باشند، مخصوصاً زمانی که دچار تغییر شکل یا تغییر رنگ شوند باید توسط پزشک بررسی شوند. لکه‌های پیری ظاهری ناخوشایند دارند و معمولاً اکثر افراد ترجیح می‌دهند که آن‌ها را از بین ببرند. با این‌حال، باید گفت که درمان‌های پزشکی ممکن است هزینه زیادی داشته و حتی روی پوست اثری باقی بگذارند. بنابراین، مصرف داروهای طبیعی مانند ژل آلوئه­‌‌ورا برای پوست بسیار مناسب‌تر هستند.

استفاده از ژل آلوئه­‌‌ورا برای کاهش لکه‌های پیری

ژل آلوئه‌ورا، همان مغز برگ آلوئه‌ورا است. آلوئه‌ورا را می‌توانید از فروشگاه خریداری کنید اما بهتر است آن را به‌صورت تازه تهیه کرده و مصرف کنید. نگهداری از بوته آلوئه‌ورا بسیار ساده و جذاب است. برای استعمال ژل آلوئه­‌‌ورا روی لکه‌های پیری، قسمتی از برگ را از گیاه جدا کرده و پوست آن را با یک چاقو جدا کنید. سپس پوست آن را بلند کنید تا مغز ژلی آن را مشاهده کرده و آن را روی لکه‌ها بمالید. این کار را باید دو بار در روز و حداقل یک ماه انجام دهید تا اولین نشانه‌های بهبودی پدیدار شوند.
دستورالعمل‌های مختلفی برای ترکیب ژل آلوئه‌ورا با سایر مواد طبیعی وجود دارد که به کاهش لکه‌های پیری کمک کند. برخی از این مواد طبیعی عبارتند از آب لیمو، روغن گل رز، سرکه سیب و آب پیاز. همچنین استفاده از ویتامین ای می‌تواند در این زمینه مؤثر باشد. با این‌حال، به یاد داشته باشید که لکه‌های پیری معمولاً براثر تابش نور خورشید ایجاد شده و بهترین راه برای جلوگیری از آن، استفاده از ضد آفتاب است. این لکه‌ها براثر اختلالات داخلی ایجاد نمی‌شوند. خوردن آلوئه‌ورا یا سایر مواد مفید است اما لکه‌های پیری را کاهش نخواهد داد.

آیا آلوئه‌ورا مؤثر است؟

آیا آلوئه‌ورا مؤثر است؟ - ترنجان

آلوئه‌ورا ترمیم‌کننده پوست است و ازلحاظ علمی ثابت شده است که در کاهش درد مؤثر بوده و روند بهبودی آفتاب‌سوختگی را سریع‌تر می‌کند. هیچ‌گونه توافق علمی در مورد اثربخشی ژل آلوئه­‌‌ورا بر لکه‌های پیری وجود ندارد اما به دلیل اینکه در اثر آسیب ناشی از نور خورشید ایجاد می‌شوند، احتمالاً ژل آلوئه‌ورا در بهبود آن‌ها مؤثر خواهد بود. شواهد تجربی نشان‌دهنده تأثیر ژل آلوئه­‌‌ورا در کاهش لکه‌های پیری است که به‌عنوان یک محصول کاملاً طبیعی و ارزان در دسترس است. استعمال خارجی آلوئه‌ورا کاملاً غیر سمی است و عوارض جانبی نداشته و به پوست آسیب نمی‌رساند. درواقع، پوست را مرطوب کرده و مشکلات پوستی را بهبود می‌بخشد. درست است که تأثیر آلوئه‌ورا هنوز ثابت نشده اما امتحان کردن آن ضرری ندارد.
پیشگیری از بروز لکه‌های پیری با دوری از نور مستقیم خورشید راهکاری بلندمدت به شمار می‌رود و استفاده از ژل آلوئه­‌‌ورا می‌تواند به بهبود شکل ظاهری لکه‌های پیری کمک کند. این داروی گیاهی ارزان و غیر سمی به داشتن پوستی لطیف و بدون جوش کمک می‌کند.