آیـا پروبیوتیک‌ها کلیـد شـفـافیـت پـوسـت هسـتند؟ – بخش دوم

آیا پروبیوتیک‌ها کلید شفافیت پوست هستند؟ - بخش دوم - ترنجان

آیـا پروبیوتیک‌ها کلیـد شـفـافیـت پـوسـت هسـتند؟ – بخش دوم

حشره زیبایی

متخصصان پوست می‌گویند: «پروبیوتیک‌های موضعی، روی سطح پوست می‌نشیند و مانع تماس سلول‌های پوست با باکتری‌های بد و انگل‌هایی می‌شوند که باعث واکنش سیستم ایمنی می‌شوند.»
آن‌ها بر این عقیده‌اند: «پروبیوتیک‌ها سیگنال‌هایی می‌فرستند تا مانع از واکنش نشان دادن سلول‌های پوست به باکتری‌های بد شوند اما باعث بروز روزاسه و آکنه می‌شوند. به گفته برخی پزشکان، پروبیوتیک‌های موضعی علاوه بر ایجاد سپری حفاظتی در مقابل عوامل بیماری‌زا، محرک تولید مرطوب‌کننده‌های طبیعی در پوست هستند که سد محافظ پوست را سالم نگه می‌دارند.»
آن‌ها می‌افزایند: «بعضی از گونه‌های پروبیوتیک حتی قادرند موشک‌های کوچک میکروبی پرتاب کنند تا مهاجمان خارجی مثل ویروس‌ها و قارچ‌ها را از بین ببرند. بقیه گونه‌های باکتریایی می‌توانند سیگنال‌های آرام‌بخشی به عمق پوست بفرستند تا مانع تحریک، سرخی و پیری زودرس شوند.»
یکی از مطالعات منتشرشده در ژورنال دارو در درماتولوژی نشان می‌دهد که پروبیوتیک­‌ها می‌توانند pH اسیدی پوست را ترمیم کنند، استرس اکسیداتیو و پیری زودرس ناشی از اشعه فرابنفش را کاهش دهند، عملکرد سد محافظ پوست و کیفیت مو را افزایش دهند.
گرچه تعداد مطالعاتی که تأثیر استفاده از پروبیوتیک‌ها را ثابت می‌کند (هم موضعی و هم خوراکی) محدود است، اما این تحقیقات امیدوارکننده هستند. بعضی از مطالعات نشان می‌دهند که اگر مادران در دوران بارداری و شیردهی پروبیوتیک خوراکی مصرف کنند،‌ خطر ابتلای کودک به درماتیت آتوپیک در آینده کاهش می‌یابد.
مطالعات دیگری نشان می‌دهند که پروبیوتیک‌های خوراکی به کاهش عفونت در قربانیان سوختگی کمک می‌کنند و روند بهبودی را سرعت می‌بخشند. همچنین شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه پروبیوتیک­‌ها به کنترل بیماری پسوریازیس کمک می‌کنند.

استفاده پروبیوتیک‌ها در خانه

استفاده پروبیوتیک‌ها در خانه - ترنجان

اگر تصور اینکه باکتری‌های زنده همه جای پوست تمیزتان باشند شما را ناراحت می‌کند، پزشکان قوت قلب می‌دهند که پروبیوتیک‌های موضعی فقط گاهی با میکروارگانیسم‌ها ساخته می‌شوند و در بیشتر محصولات هیچ باکتری زنده‌ای وجود ندارد. باکتری‌های زنده و غیرزنده می‌توانند همچنان برای مقابله با آکنه و روزاسه مفید باشند و روند پیری را آهسته کنند.
اما اگر از یک عارضه پوستی مزمن رنج می‌برید، داروهای تجویزی خود را کنار نگذارید. به گفته پزشکان درمان‌های مؤثر زیادی وجود دارد و بیماران باید آن‌ها را ادامه دهند. این نوع درمان هم مثل هر درمان دیگری ممکن است عوارض جانبی داشته باشد به‌خصوص اگر سیستم ایمنی بدن شما ضعیف است، پس پیش از امتحان کردن هر محصول تولیدشده از باکتری با پزشکتان صحبت کنید.
وقتی صحبت از درمان بیماری‌های پوستی با پروبیوتیک است امیدواری زیادی وجود دارد اما همچنان علم یک برنامه مشخص درمانی را توصیه نمی‌کند. وقتی بیماران من دچار عارضه‌هایی مانند اگزما، روزاسه و آکنه هستند به آن‌ها توصیه می‌کنم غذاهای سرشار از پروبیوتیک بخورند و هر هفته از ماسک ماست پرچرب و عسل استفاده کنند. پزشکان توصیه می‌کنند که بیماران پروبیوتیک­‌ها را به رژیم مراقبت از پوست و رژیم غذایی خود اضافه کنند تا بیشترین فایده را ببرند.
خوب یا بد، دریافت ترکیب مناسبی از این موجودات کوچک، مرز بین بیماری و سلامتی را مشخص می‌کند. پس تا زمانی که محققان روی این موضوع تحقیق می‌کنند کمی کثیف شدن خیلی هم چیز بدی به نظر نمی‌آید!

این مطالب را نیز بخوانید: