آیـا پروبیوتیک‌ها کلیـد شـفـافیـت پـوسـت هسـتند؟ – بخش اول

آیا پروبیوتیک‌ها کلید شفافیت پوست هستند؟ - بخش اول - ترنجان

آیـا پروبیوتیک‌ها کلیـد شـفـافیـت پـوسـت هسـتند؟ – بخش اول

آیا مقدار متعادلی از باکتری‌ها موجب می‌شود که پوست فوق‌العاده‌ای داشته باشید؟ پاسخ کوتاه: بله!

پروبیوتیک‌ها برای داشتن پوستی بهتر

اگر فکر اینکه یک دسته حشره از سروکله‌تان بالا برود چندش‌آور است، پس احتمالاً این یک خبر بد است: بدن شما پوشیده از باکتری‌های میکروسکوپی است. اما کسانی که وسواس تمیزی دارند، نترسند: این میکروب‌های کوچک می‌توانند مفید باشند. ثابت شده است که باکتری‌ها نقش مهمی دارند، از هضم غذا گرفته تا افسردگی. اما امروزه محققان روی این موضوع کار می‌کنند که چطور میکروارگانیسم‌ها می‌توانند برای سلامت عمومی پوست مفید باشند. مطالعات نشان داده‌اند که باکتری‌های خوب روی بدن و داخل آن می‌توانند تأثیر مثبتی روی اختلالات پوستی مانند درماتیت آتوپیک (اگزما)، آکنه، روزاسه و همچنین روند پیری بگذارند.
باکتری‌ها بخش مهمی از میکروبیوم هستند. پزشکان معتقدند: «میکروبیوم معرف تمام باکتری‌ها و بقیه میکروارگانیسم‌های موجود روی بدن و درون آن است. در بدن همه انسان‌ها این ارگانیسم‌ها که کارکردهای مهمی مانند گوارش دارند، وجود دارد. این میکروب‌ها حدود ۱۵۰ برابر قدرت ژن ژنوم انسان را دارند و بر بسیاری از کارهایی که انجام می‌دهیم تأثیر می‌گذارند.»

همه باکتری‌ها بد نیستند

پزشکان معتقدند: «این محیط زیست پیچیده متشکل از ارگانیسم‌ها برای داشتن پوستی خوب و عملکرد مناسب سیستم ایمنی بدن لازم است.»
میکروب‌ها در بیماری‌های التهابی پوست نقش مهمی ایفا می‌کنند. باکتری‌های سالم نه‌تنها باکتری‌های خطرناک را کنترل می‌کنند بلکه به عملکرد بهینه سیستم ایمنی پوست هم کمک می‌کنند.
پزشکان میگویند: «سیستم ایمنی پوست به‌طور مداوم به دنبال عوامل بیماری‌زا می‌گردد که در صورت نفوذ به پوست می‌توانند مشکل‌آفرین باشند. به‌طور مثال در صوت بروز اگزما، باکتری‌های سالم کمک می‌کنند تا رشد استافیلوکوک اورئوس‌ها (یک باکتری بیماری‌زا و مضر که می‌تواند در دوره اوج اگزما بیش‌ا ز حد رشد کند) تحت کنترل باشند.
باکتری‌ها نقش مهمی در آن بروز جوش‌های مزاحم هم دارند. گونه‌های خاصی از باکتری پروبیونی‌باکتریوم آکنه در غدد چربی افراد دچار آکنه وجود دارد و این موضوع در حال حاضر به خاطر نقشی که در واکنش‌های التهابی پوست به باکتری دارد در دست بررسی است (به همین علت است که بعضی‌ها جوش می‌زنند و بعضی‌ها نمی‌زنند).

برای داشتن پوستی بهتر به روده‌تان اعتماد کنید!

برای داشتن پوستی بهتر به روده‌تان اعتماد کنید! - ترنجان

محققان معتقدند که باکتری‌ها از طریق آنچه «محور روده-مغز-پوست» نامیده می‌شود، بر بیماری‌های پوستی مانند روزاسه و آکنه تأثیر می‌گذارند. بر اساس این نظریه، استرس به‌تنهایی یا در کنار مصرف غذاهای فرآوری شده، گوارش را آهسته می‌کند و باعث روی‌هم جمع شدن باکتری‌های ناسالم می‌شود. باکتری از روده خارج می‌شود و باعث التهاب در سراسر بدن می‌شود و به شکل عارضه‌های التهاب پوستی خودش را نشان می‌دهد. به گفته پزشکان روده و پوست باهم مرتبط هستند. برای همین باکتری به‌صورت مداوم بین این نواحی حرکت می‌کند و التهاب سیستماتیک درون بدن، خودش را در پوست نشان می‌دهد.
اینجا جایی است که پروبیوتیک‌ها وارد می‌شوند. احتمالاً اصطلاح «باکتری فعال زنده» روی برچسب ماست و سراسر ردیف قرص‌هایی را که در مغازه‌های غذای سالم هستند، دیده‌اید. پروبیوتیک‌ها شاید به نظر یک مد زودگذر دیگر باشند اما این حشرات بالقوه مفید امروزه سردمدار دنیای علم هستند و به دلیل مزایای بالقوه‌ای که دارند برای درمان بسیاری از بیماری‌ها از بیماری کبد گرفته تا بیماری التهاب روده مورد مطالعه قرار گرفته‌اند.
این حشرات که «میکروارگانیسم‌های زنده‌ای هستند که برای سلامتی مفیدند» به پوست کمک می‌کنند تا عملکرد بهینه‌ای داشته باشد. شواهد نشان داده‌اند که پروبیوتیک‌های خوراکی که به شکل مکمل یا مواد غذایی تخمیر شده مانند کیمچی و کلم ترش هضم می‌شوند، می‌توانند التهاب روده را کاهش دهد و همچنان شواهد دیگری درباره نقش پروبیوتیک‌های موضعی به دست می‌آید.

این مطالب را نیز بخوانید: