آیا نور خورشید به‌صورت نامحسوسی در حال آسیب رساندن به پوستتان است؟

آیا نور خورشید به‌صورت نامحسوسی در حال آسیب رساندن به پوستتان است؟ - ترنجان

آیا نور خورشید به‌صورت نامحسوسی در حال آسیب رساندن به پوستتان است؟

بسیاری از ما فکر می‌کنیم که فقط قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید برای پوست خطرناک است، فکر می‌کنیم که «نور طبیعی» مشکلی ندارد. چین‌وچروک و سرطان پوست در همه نورهای طبیعی وجود دارد. این نور از ابرها، پنجره خانه، محل کار و خودرو عبور می‌کند. پس این نور تقریباً در تمام روز در اطراف شماست و ذره‌ذره اشعه UVA که هرروز و در تمام روز جذب می‌کنید درنهایت جمع خواهد شد.
برای سالم و زیبا نگه‌داشتن پوست باید تا جایی که می‌توانید از اشعه UVA دوری کنید، مخصوصاً اگر رنگ پوستتان روشن‌تر است. هرچه پوستتان روشن‌تر باشد، سپر دفاعی طبیعی آن در برابر آسیب ناشی از نور خورشید ضعیف‌تر است. اشعه UVA نامحسوس است زیرا منجر به آفتاب‌سوختگی نمی‌شود اما به‌آرامی به پوست آسیب می‌زند.
در حال حاضر، اکثر کرم‌های ضد آفتاب در برابر اشعه UVB مقاوم هستند (عدد SPF مربوط به مقاومت در برابر این اشعه است). اما کرم‌های ضد آفتاب معیاری برای میزان مقاومت در برابر اشعه UVA ندارند. شاید روی برچسب کرم ضد آفتاب نوشته باشد «مقاوم در برابر اشعه UVB و UVA» اما محافظتی را که ما می‌خواهیم فراهم نمی‌کنند.

نور خورشید - ترنجان

فقط زینک (آن‌هم با غلظت بالا) به‌خوبی اشعه UVA و UVB را دفع می‌کنند. غلظتی که به آن نیاز دارید بستگی به مدت‌زمانی دارد که در فضای باز و در خودروی خود هستید و اینکه در فضای باز مشغول به چه فعالیتی هستید. مثلاً، در فصل بهار/تابستان، وقتی زمان کوتاهی در فضای باز هستید مثل دویدن در فضای باز در صبح زود غلظت مناسب، ۵ تا ۱۰ درصد زینک است. اگر به مدت چند ساعت در فضای باز دوچرخه‌سواری می‌کنید و عرق می‌ریزید یا اگر در فضای باز کار می‌کنید، غلظت مناسب زینک برای شما ۱۰ تا ۲۰ درصد است فراموش نکنید که در صورت لزوم، کرم ضد آفتاب را تجدید کنید.
فراموش نکنید که دو ماه قبل و بعد از روز انقلاب تابستانی، اشعه UVA قوی‌ترین وضعیت را دارد. پس کسانی که در ایالات‌متحده زندگی می‌کنند (و هر کشوری در نیمکره شمالی) باید در ماه مه، ژوئن، ژوئیه و اوت، گوش‌به‌زنگ باشند (کسانی هم که در نیمکره جنوبی زندگی می‌کنند باید مراقب ماه‌های قبل و بعد از انقلاب تابستانی دسامبر باشند).

این مطالب را نیز بخوانید: