آیا می‌توان آسیب وارده از نور خورشید را از بین برد؟ – بخش اول

آیا می‌توان آسیب وارده از نور خورشید را از بین برد؟ - بخش اول - ترنجان

آیا می‌توان آسیب وارده از نور خورشید را از بین برد؟ – بخش اول

وقت گذراندن زیر نور خورشید بسیار لذت‌بخش است اما تاوان آن را پوستتان خواهد پرداخت.
علت آن است که خورشید اشعه فرابنفش ساطع می‌کند که به پوست آسیب می‌رساند و موجب آفتاب‌سوختگی می‌شود. با گذشت زمان این اشعه موجب بروز چین‌وچروک، لکه‌های تیره و مشکلات دیگر می‌شود. نتیجه: سال‌ها به سنتان افزوده می‌شود. پژوهشی نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش علت ۸۰% موارد پیر شدن پوست است.
آیا راهی وجود دارد که زمان را به عقب برگردانیم؟ خوشبختانه، متخصصان راه‌هایی برای از بین بردن برخی مشکلات ناشی از نور خورشید پیدا کرده‌اند. از بین بردن همه آسیب‌ها ممکن نیست اما می‌توان برای این عارضه‌های رایج مراحلی را طی کرد.

آفتاب‌سوختگی

آفتاب‌سوختگی - ترنجان

زمانی که پوست صورتی و دردناک می‌شود، بیشتر آسیب واردشده است. آفتاب‌سوختگی زمانی اتفاق می‌افتد که دی.ان.ای. سلول‌های پوستی آسیب ببیند. با گذشت زمان، این جراحات زیاد شده و موجب تغییرات جسمی مانند بروز چین‌وچروک می‌شوند.
باوجوداینکه راه‌های زیادی برای تسکین درد وجود دارد اما راه‌های زیادی برای از بین بردن آسیب وارده وجود ندارد. از ضد آفتاب استفاده کنید و در سایه بمانید. با این کار، از پوستتان در برابر اشعه فرابنفش در آینده محافظت می‌کنید و به آنزیم‌های پوست زمان می‌دهید تا برخی از آسیب‌های وارده به دی.ان.ای. را ترمیم کند.

پوست خشک

پوست خشک - ترنجان

خورشید می‌تواند پوست را برشته کند و لکه‌های زمختی روی آن به‌جا بگذارد. اما می‌توان این پوست مارمولکی را از بین برد. با استفاده از اسکراب یا لیف، با ملایمت لایه بالایی سلول‌های مرده پوست را لایه‌برداری کنید تا پوست لطیف زیر آن بیرون آید. سپس روی آن مرطوب‌کننده بزنید. اگر دچار آفتاب‌سوختگی شده‌اید از محصولات حاوی پترولیوم استفاده نکنید زیرا حرارت را محبوس می‌کنند. همچنین در طول روز، مقدار زیادی آب بنوشید.

چین‌وچروک

چین‌وچروک - ترنجان

اشعه فرابنفش، کلاژن و الاستین دو پروتئینی که پوست را لطیف و سفت نگه می‌دارند را از بین می‌برد. با استفاده از این درمان‌ها، چین‌وچروک‌های پوست را از بین ببرید:

  • بتاکاروتین: پژوهشی نشان می‌دهد که این آنتی‌اکسیدان، پوست را لطیف‌تر و منعطف‌تر می‌کند و چین‌وچروک‌های حاصل از نور خورشید را کاهش می‌دهد. این آنتی‌اکسیدان در میوه‌ها و سبزی‌هایی چون هویج، اسفناج و طالبی، یا در مکمل‌ها وجود دارد.
  • رتینوئیدها: این ترکیبات، مقدار کلاژن را در پوست افزایش می‌دهند. متخصص پوست می‌تواند کرم یا سرم ترتینوئین (رنوا، رتین-آ.) برایتان تجویز کند. همچنین، رتینول، نوع ضعیف‌تر ن است که می‌توان بدون نسخه تهیه کرد.
  • لایه‌برداری‌های شیمیایی: این درمان، سلول‌های آسیب‌دیده را از لایه بالایی پوست برمی‌دارند. برای لایه‌برداری با عمق متوسط می‌توانید از انواع کرم‌های آلفا-هیدروکسی یا سالیسیلیک اسید استفاده کنید که متخصص پوست در اختیارتان قرار خواهد داد.
  • میکرودرم‌ابرژن: در این روش برای از بین بردن لایه خارجی پوست از ذرات، کریستال‌ها یا الماس‌های بسیار کوچک استفاده می‌شود. این روش، تولید کلاژن را هم افزایش می‌دهد.
  • لیزر درمانی: پالس‌های کوتاه نور متراکم شده، لایه‌ها یا نواحی مشخصی از پوست را از بین می‌برند تا پوست تازه زیر آن پدیدار شود. چند نوع لیزر درمانی وجود دارد، ازجمله لایه‌برداری با لیزر کربن دی‌اکسید و اربیوم.

 این مطالب را نیز بخوانید: