آکنه هورمونی – درمان‌های سنتی، درمان‌های طبیعی و بسیاری درمان‌های دیگر – بخش دوم

آکنه هورمونی: درمان‌های سنتی، درمان‌های طبیعی و بسیاری درمان‌های دیگر - بخش دوم - ترنجان

آکنه هورمونی – درمان‌های سنتی، درمان‌های طبیعی و بسیاری درمان‌های دیگر – بخش دوم

رتینوئیدها

اگر آکنه هورمونی خفیف باشد، می‌تواند از رتینوئیدهای موضعی استفاده کرد. رتینوئیدها از ویتامین آ. استخراج می‌شوند.
کرم‌ها، ژل‌ها و لوسیون‌های رتینوئید فراوانی را می‌توان بدون نسخه تهیه کرد. اما اگر به فرمول قوی‌تری نیاز دارید باید به پزشک مراجعه کنید. معمولاً محصول تجویزی مؤثرترین روش است.
اگر از رتینوئید موضعی استفاده می‌کنید حتماً هر روز ضد آفتاب بمالید. رتینوئیدها خطر آفتاب‌سوختگی را افزایش می‌دهند.

درمان‌های طبیعی

نحوه درمان آکنه هورمونی به‌صورت طبیعی

در برخی موارد برای از بین بردن آکنه هورمونی خفیف از درمان‌های گیاهی استفاده می‌شود.
درمان‌های طبیعی معمولاً عوارض جانبی درمان‌های تجویزی را ندارند. اما ممکن است به آن اندازه کارآمد نباشند. تحقیقات کافی بر روی درمان‌های طبیعی انجام نشده است و تاکنون نتایج اثبات‌شده‌ای نداشته‌اند. درباره خطرات بالقوه و عدم تداخل درمان‌های طبیعی با داروهایی که مصرف می‌کنید با پزشک مشورت کنید.

روغن درخت چای

روغن درخت چای - ترنجان

روغن درخت چای با کاهش التهاب، یکی از عوامل بروز آکنه را از بین می‌برد. در پژوهشی مشخص شد که روغن درخت چای ۵% موضعی علائم آکنه خفیف تا متوسط را در مشارکت‌کنندگان تسکین می‌دهد.
روغن درخت چای در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست مانند پاک‌کننده‌ها و تونرها وجود دارد. همچنین می‌توانید از روغن عصاره درخت چای برای درمان یک نقطه استفاده کنید.
همیشه قبل از استفاده، روغن عصاره درخت چای را با روغن حامل مخلوط کنید. روغن‌های حامل رایج شامل نارگیل، جوجوبا و زیتون هستند. قاعدتاً باید حدود ۱۲ قطره روغن حامل به هر یک تا دو قطره روغن عصاره اضافه کنید.
حتماً قبل از استفاده از محلول روغن عصاره درخت چای، آن را روی ناحیه کوچکی از پوست امتحان کنید. برای این کار، محلول روغن را پشت مچتان بمالید. اگر پس از ۲۴ ساعت تحریک یا التهابی مشاهده نکردید، استفاده از آن بی‌خطر است.

آلفا-هیدروکسی اسید

آلفا-هیدروکسی اسیدها، اسیدهای گیاهی هستند که اکثراً از مرکبات استخراج می‌شوند. آلفا-هیدروکسی اسیدها به از بین بردن پوست مرده اضافی که منافذ را مسدود می‌کنند، کمک می‌کنند. آلفا-هیدروکسی اسیدها به کاهش اثر زخم آکنه هم کمک می‌کنند.
آلفا-هیدروکسی اسید در بسیاری از ماسک‌ها و کرم‌های غیر تجویزی وجود دارند. آلفا-هیدروکسی اسیدها هم مانند رتینوئیدها، میزان حساسیت به نور خورشید را افزایش می‌دهند. در طول استفاده از محصولات حاوی آلفا-هیدروکسی اسید باید همیشه از ضد آفتاب استفاده کنید.

چای سبز

چای سبز - ترنجان

چای سبز برای کاهش التهاب در بدن استفاده می‌شود. برای دستیابی به نتایج جامع‌تر، بهتر است چند فنجان چای سبز در روز بنوشید و از داروهای مراقبت از پوست موضعی هم استفاده کنید. لوسیون‌ها و ژل‌های حاوی حداقل ۲% عصاره چای سبز هم مفید هستند.

رژیم غذایی

رژیم غذایی - ترنجان

آکنه هورمونی: بایدها و نبایدهای رژیم غذایی

ارتباط دقیق بین رژیم غذایی و آکنه هورمونی دقیقاً مشخص نیست. شاید برخی مواد غذایی به جلوگیری از بروز آکنه کمک کند مخصوصاً مواد غذایی ضدالتهاب.
مواد غذایی گیاهی حاوی مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان به کاهش التهاب و داشتن پوستی صاف کمک می‌کنند. اسیدهای چرب امگا۳ هم به کاهش التهاب پوست کمک می‌کنند.
برخلاف باور عمومی، مواد غذایی غیرمغذی تنها مسبب آکنه نیستند. اما مصرف بیش‌ از حد برخی مواد غذایی منجر به افزایش التهاب می‌شود.
بهتر است مصرف مواد غذایی زیر را کاهش دهید:

  • قند و شکر
  • محصولات لبنی
  • کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده مانند پاستا و نان سفید
  • گوشت قرمز

نکات کلی

برای از بین بردن آکنه هورمونی چه‌کار دیگری باید انجام داد؟

برای از بین بردن آکنه هورمونی و پیشگیری از آن باید روتین مراقبت از پوست مناسبی داشته باشید.
باید:

  • صورتتان را هنگام صبح و شب بشویید
  • فقط به‌اندازه یک نخود از هر نوع محصول ضد آکنه استفاده کنید. استفاده بیش‌ از حد از این محصولات موجب خشک شدن پوست و افزایش تحریکات پوستی می‌شود.
  • هر روز از ضدآفتاب استفاده کنید.
  • برای کاهش خطر انسداد منافذ فقط از محصولات ضد انسداد منافذ استفاده کنید.

چشم‌انداز

با اینکه دوره زمانی دقیق آکنه هورمونی در افراد متفاوت است اما فعالانه عمل کردن به پیشگیری از آن کمک می‌کند. معمولاً حدود ۸ تا ۱۰ هفته طول می‌کشد تا یک برنامه درمانی جدید کاملاً اثر کند.
اگر آکنه از بین نرفت بهتر است برای انتخاب یک برنامه درمانی بلندمدت با پزشک یا متخصص پوست مشورت کنید. آن‌ها می‌توانند برنامه فعلی‌تان را اصلاح کنند و برای دستیابی به نتایج بهتر، درمان‌های مختلفی را پیشنهاد دهند.