آکنه در مردان – تمامی نکاتی که باید درباره آکنه و راه‌های مقابله با آن بدانید

آنچه مردان باید درباره آکنه بدانند - ترنجان

آکنه در مردان – تمامی نکاتی که باید درباره آکنه و راه‌های مقابله با آن بدانید

تقریباً همه در دوران نوجوانی دچار آکنه بوده‌اند. گاهی مدت آن بسیار طولانی‌تر می‌شود. حتی مردان بزرگ‌سال هم دچار آن می‌شوند. اما درمان‌هایی برای آن وجود دارد، حتی برای آکنه‌های وخیمی که سال‌ها پس از دوران دبیرستان بروز پیدا می‌کنند.

علل بروز آکنه در مردان

در اکثر افراد، تغییرات هورمونی محرک آکنه است. این هورمون‌ها روغن‌هایی تولید می‌کنند که موجب انسداد منافذ شده و گاهی بستری برای رشد باکتری‌ها می‌شوند. هردوی این مشکلات منجر به بروز آکنه می‌شود.
گاهی داروهایی مانند لیتیوم که برای درمان اختلال دوقطبی به‌کار برده می‌شود، و کورتیکواستروئیدهایی مانند پردنیسون هم موجب بروز آکنه می‌شوند.

آکنه در مردان

آکنه در مردان - ترنجان

آکنه در مردان معمولاً روی صورت و کمر، دیده می‌شود.
تعریق، آن را بدتر می‌کند. آکنه روی کمر معمولاً در هوای گرم یا پس از ورزش بروز می‌یابد. کنترل آن‌ها از آکنه‌های روی صورت دشوارتر است. اما افراد زیادی کمرتان را نمی‌بینند.
برآمدگی‌های حاصل از اصلاح گاهی شبیه آکنه هستند اما علت بروز این برآمدگی‌ها، فرورفتن مو در گوشت یا اشتباهاتی است که هنگام اصلاح صورت می‌گیرد.

چه باید کرد

پوستتان را تمیز نگه دارید. پاک‌کننده‌های زیادی در بازار وجود دارد. درکل، محصولاتی را که حاوی دانه‌های سفت هستند خریداری نکنید زیرا پوست را تحریک می‌کنند. دو بار در روز پوستتان را بشویید.

پوست صورت

از لیف حوله‌ای جدیدی استفاده کنید که برای پوست نرم باشد.
برای هر بار اصلاح کردن از تیغ تمیز استفاده کنید. می‌توانید از محصولات حاوی بنزوئیل پروکساید، رتینول یا سالیسیلیک اسید استفاده کنید. می‌توانید از پزشک بخواهید که کف آنتی‌بیوتیک برایتان تجویز کند که با کرم اصلاحتان مخلوط کنید تا از بروز آکنه جلوگیری کنید.
اگر برآمدگی‌های حاصل از اصلاح برایتان مشکل‌ساز شده است، می‌توانید از ریش‌تراش استفاده کنید و ریشتان را از ته نزنید.

پوست کمر

هنگام دوش گرفتن از برس شوینده با دسته قابل‌تغییر استفاده کنید تا بتوانید نواحی غیرقابل‌دسترس کمر را هم تمیز کنید. سیستم پاک‌کننده سونیک همراه با برس قابل‌تغییر هم گزینه دیگری است.
محصولات حاوی بنزوئیل پروکساید یا سالیسیلیک اسید هم به کنترل آکنه روی کمر کمک می‌کنند. برای تهیه آن‌ها نیازی به نسخه پزشک ندارید. اما افراط نکنید زیرا این مواد، پوست را خشک می‌کنند.
تی‌شرت نخی سفید، بهترین گزینه برای تماس با پوست است.

آکنه‌های سمج

اگر به مدت ۴ تا ۸ هفته درمان‌های خانگی را امتحان کردید اما آکنه از بین نرفت، زمان آن رسیده که به متخصص پوست مراجعه کنید.
متخصص پوست، پوستتان را معاینه می‌کند و یک برنامه درمانی به شما پیشنهاد می‌دهد. شاید برایتان آنتی‌بیوتیک، بنزوئیل پروکساید یا سالیسیلیک اسید، یا نوعی دارو به نام رتینوئید تجویز کند.
اگر آکنه وخیم باشد، متخصص پوست ایزوترتینوئین را تجویز خواهد کرد. زنانی که قصد باردارشدن دارند نباید از این دارو مصرف کنند زیرا منجر به نقص مادرزادی جنین خواهد شد. اما مردانی که قصد بچه‌دار شدن دارند لازم نیست اقدامات احتیاطی انجام دهند.
گزینه‌های درمانی تکنولوژیک هم وجود دارند. یکی از آن‌ها درمان لیزر و دیگری نوردرمانی همراه با تخلیه است. این درمان‌ها گزان قیمت هستند و شاید بیمه آن‌ها را پوشش ندهد، پس قبل از اقدام شرایط بیمه خود را بررسی کنید.

این مطالب را نیز بخوانید: