آلرژی به آفتاب – آیا واقعاً بعضی از افراد به نور خورشید آلرژی دارند؟

آلرژی به آفتاب - آیا واقعاً بعضی از افراد به نور خورشید آلرژی دارند؟ - ترنجان

آلرژی به آفتاب – آیا واقعاً بعضی از افراد به نور خورشید آلرژی دارند؟

آلرژی به آفتاب بسیار نادر است اما اتفاق می‌افتد. در این مطلب ویژگی افراد مستعد را شرح خواهیم داد.
آلرژی واقعی به خورشید که کهیر آفتابی نامیده می‌شود بسیار نادر است و تنها ۰.۵ درصد از مردم به آن مبتلا می‌شوند. منظورمان آفتاب‌سوختگی نیست. به گفته دکتر گوردون سیرلس، متخصص پوست و رئیس انجمن پوست کانادا، حدود ۱۰ درصد از جمعیت جهان ممکن است هنگامی‌که در مقابل نور آفتاب قرار می‌گیرند واکنش پوستی نشان دهند. واکنش‌ها به دو دسته تقسیم می‌شود: آلرژی به آفتاب و حساسیت به آفتاب
سیرلس می‌گوید: «کسانی که آلرژی به آفتاب دارند وقتی در مقابل آفتاب قرار می‌گیرند کهیر می‌زنند. مانند کسی که به حلزون آلرژی دارد و کهیر می‌زند. این واکنش بسیار سریع است، چند دقیقه پس از قرار گرفتن در مقابل نور خورشید نشانه‌های ظاهری آلرژی پدیدار می‌شوند. اولین روش درمان دوری کردن از آفتاب است. اما برخلاف بعضی از آلرژی‌ها خطر جانی ندارد. فقط ناراحت‌کننده است.»

دوری کردن از آفتاب - ترنجان
سیرلس اضافه می‌کند: «حساسیت به آفتاب رواج بیشتری دارد. حساسیت به‌صورت برآمدگی‌های قرمز ریز همراه با خارش یا لکه‌های قرمز مانند راش بروز پیدا می‌کند. واکنش حساسیتی پس از چند ساعت و یا حتی روز بعدازاینکه که در مقابل خورشید قرارگرفته‌اید اتفاق می‌افتد و شبیه آفتاب‌سوختگی بسیار شدید است.» ممکن است حساسیت به آفتاب از عوارض جانبی بعضی از داروها باشد (برای مثال: بعضی از آنتی‌بیوتیک‌ها منجر به بروز حساسیتی به نام فتودرماتیت می‌شوند) اما شایع‌ترین علت آن پولی‌مورفس لایت ارپشن است که واکنش داخلی سیستم ایمنی به قرار گرفتن در مقابل آفتاب است.

برآمدگی‌های قرمز ریز همراه با خارش یا لکه‌های قرمز - ترنجان

این مطالب را نیز بخوانید: