آشنایی با تفاوت‌های ظاهری لکه‌های پیری و ملانوما و نحوه برخورد با آن‌ها

آشنایی با تفاوت‌های ظاهری لکه‌های پیری و ملانوما و نحوه برخورد با آن‌ها - ترنجان

آشنایی با تفاوت‌های ظاهری لکه‌های پیری و ملانوما و نحوه برخورد با آن‌ها

لکه‌های پیری و ملانوما دو نگرانی عمده برای مردان و زنان در تمام سنین هستند. تغییرات پوستی ممکن است چیزی بیش از یک مشکل کوچک باشد و برخی از تغییرات سلولی در پوست نیاز به درمان بیشتری دارند. سرطان پوست می‌تواند به سایر قسمت‌های بدن گسترش یابد و در صورت عدم درمان، باعث آسیب به فرد می‌شود. اگرچه بسیاری از مشکلات پوستی بی‌خطر هستند اما شناخت تفاوت بین موارد بی‌خطر و پرخطر در درمان آن مؤثر است. تفاوت بین لکه‌های پیری و ملانوما ممکن است بسیار جزئی باشد اما لازم است که شناخت کافی در مورد تفاوت آن‌ها داشته باشیم.

شکل ظاهری لکه‌های پیری

شکل ظاهری لکه‌های پیری - ترنجان

لکه‌های پیری با نازک‌تر شدن و افزایش سن پوست، ایجاد می‌شوند. وقتی لایه بیرونی پوست نازک‌تر می‌شود، ملانین یا همان رنگ‌دانه به‌راحتی به سطح پوست رسیده و باعث ایجاد این لکه‌ها می‌شود. زمانی که در معرض نور شدید خورشید هستید، ملانین بیشتری تولید شده و به‌این‌ترتیب، این لکه‌ها بیشتر می‌شوند. به همین دلیل لکه‌های پیری معمولاً در قسمت پشت دست بیشتر دیده می‌شوند زیرا پوست پشت دست نازک است و معمولاً با لباس یا ضد آفتاب پوشیده نمی‌شود، بنابراین احتمال بروز لکه‌های پیری در این نقاط بیشتر است. لکه‌های پیری بر روی پوست مسطح بوده و معمولاً به رنگ قهوه‌ای روشن و یا تیره هستند. شکل این لکه‌ها می‌تواند کاملاً مختلف باشد، اما اغلب به نظر می‌رسد که شکل آن‌ها متفاوت است اما معمولاً شبیه کک‌ومک یا نقاط تغییر رنگ داده هستند. لکه‌های پیری بی‌خطر هستند اما فرد می‌تواند برای از بین بردن آن‌ها از عامل‌های روشن‌کننده پوست استفاده کنند.

شکل ظاهری ملانوما

شکل ظاهری ملانوما - ترنجان

تغییرات سرطانی در ناحیه پوست در حال حاضر در حال افزایش است. ملانوما ابتدا به‌صورت زائده پوستی کوچکی نمایان می‌شود که معمولاً از پوست بیرون می‌زند و طیف رنگی آن قهوه‌ای روشن تا سیاه است. این زائده‌ها کوچک با بزرگ هستند اما معمولاً از لایه اصلی پوست جدا شده و لبه‌های ناهموار نامنظمی دارند. ملانوما اغلب ترشح دارد و گاهی ترک‌خورده و دچار خونریزی می‌شود. برخلاف لکه‌های پیری، اندازه زائده‌های ملانوما تغییر می‌کند و با منتشر شدن سرطان، رشد می‌کنند. سرطان در لایه‌های زیرین پوست منتشر می‌شود اما لکه‌های پیری روی سطح پوست باقی می‌مانند. ملانوما در هرجایی از بدن که در معرض تابش آفتاب قرار گرفته، رشد می‌کند اما اغلب در صورت، گردن، گوش، کمر، پوست سر و بازوها یافت می‌شود.
لکه‌های پیری و ملانوما در اکثر موارد قابل‌درمان هستند و توصیه می‌شود برای اقدامات درمانی هرچه سریع‌تر به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید. ازآنجاکه ملانوما می‌تواند به سایر نقاط بدن گسترش پیدا کند، لازم است تا اقدامات درمانی بلافاصله انجام شود تا از بروز مشکلات دیگر در آینده جلوگیری شود. در روند درمان، اکثر زائده‌ها برداشته می‌شوند و سپس برای آزمایش سلول‌های سرطانی و تشخیص خوش‌خیم یا بدخیم بودن، بافت‌برداری انجام خواهد شد. اگر تشخیص نهایی نشان‌دهنده سلول‌های سرطانی باشد، گزینه‌های مختلف درمانی ارائه شده و تا بیمار باید تا پایان عمر به‌طور منظم برای معاینه به پزشک مراجعه کند.