آسیب‌هایی که در تابستان به پوست‌تان وارد کرده‌اید را جبران کنید

آسیب‌هایی که در تابستان به پوست‌تان وارد کرده‌اید را جبران کنید - ترنجان

آسیب‌هایی که در تابستان به پوست‌تان وارد کرده‌اید را جبران کنید

وقتی به دوران چهل‌سالگی رسیدم،‌ پوستم مثل موز رسیده،‌ پر از لکه‌های تیره شده بود. بیش از همه از دو لکه‌ی بزرگ قهوه‌ای، هر کدام به اندازه‌ی یک سکه کنار هر چشمم افتاده بود، متنفر بودم. با کانسلیر آن‌ها را می‌پوشاندم اما هر سال که می‌گذشت،‌ بیشتر جلب توجه می‌کردند. دلم می‌خواست هر طور شده از شرشان خلاص شوم. ولی خب این را هم می‌دانم که فقط من به این مشکل دچار نشده‌ام. برای از بین بردن این لکه‌ها به نکات زیر توجه کنید.

لکه‌ی پوست از چه نوعی است؟

لکه‌ی پوست از چه نوعی است؟ - ترنجان

بعضی از نقاط تیره‌ی روی پوست بنا به تعریف پزشکی، تراکم رنگ‌دانه یا هیپرپیگمنتاسیون بی‌ضرر هستند. بعضی از آن‌ها ممکن است تغییر شکل دهد و خطرناک باشد، مخصوصاً لکه‌های مربوط به سرطان پوست نان-ملانوما که ۷۶۱۰۰ کانادایی به آن مبتلا هستند و علت مرگ سالانه ۴۴۰ نفر است و ملانوما که ۶۰۰۰ کانادایی به آن مبتلا هستند و هر سال جان ۱۰۰۰ نفر را می‌گیرد. پیش از برداشتن لکه‌های پوستی، متخصص حتماً باید آن را بررسی کند تا لکه‌های عادی پوست را از لکه‌هایی که مستعد سرطان هستند تفکیک کند. متخصصان پوست می‌گویند:«تقریباً هر هفته یکی از بیمارانی که برای عمل زیبایی برداشتن لکه‌های پوستی به مطب مراجعه می‌کنند، در واقع دچار سرطان پوست هستند.»
یکی از متخصصان پوست در مونترال می‌گوید: «درمان غلط می‌تواند تشخیص سرطان را به تأخیر بیاندازد و نتایج اسف باری به دنبال داشته باشد.»
دو نوع ضایعه‌ی پوستی قهوه‌ای رنگ شایع می‌تواند با عمل زیبایی برداشته شود. نوع اول لکه‌های خورشیدی که به آن لکه‌ی پیری یا لکه‌ی کبدی هم گفته می‌شود. این لکه‌ها مجموعه‌ای از سلول هستند که ملانین بیشتری در مقایسه با دیگر سلول‌های پوست در آن‌ها ذخیره می‌شود. این لکه‌ها صاف هستند و معمولاً به رنگ قهوه‌ای، بژ یا سیاه و در ابعاد حدود دو سانتی‌متر روی پوست شکل می‌گیرند. نوع دوم کراتوز زردرنگ است که به آن زگیل قهوه‌ای یا زگیل پیری هم می‌گوید. این لکه‌ها برجسته‌ و معمولاً قهوه‌ای رنگ‌اند (گاهی هم ممکن است سفید یا سیاه باشند). گاهی اوقات این نوع لکه‌ها ممکن است با لکه‌های نوع اول در یک نقطه ظاهر شود. این اتفاقی بود که برای من افتاده بود. لکه‌ی زیر چشم چپ‌ام یک لکه‌ی خورشیدی بود و لکه‌ی زیر چشم راست ترکیبی از این دو نوع لکه.

گزینه‌های درمان

کرم‌ها

بسیاری از شرکت‌های آرایشی کرم‌های محوکننده تولید می‌کنند. این محصولات معمولاً حاوی یک یا چند نوع هیدروکینون، رتینول یا عناصر گیاهی مثل سویا هستند. کرم‌های محوکننده‌ی قوی را که این عناصر را با دوز بالاتری وارد پوست می‌کنند، باید از طریق متخصص پوست و با نسخه پزشک تهیه کرد. کرم‌ها برای از بین بردن این لکه‌ها و روشن کردن رنگ کلی پوست به کار می‌روند و برای بعضی‌ها موثرند اما لکه‌های پوست من را از بین نبردند.

 نیتروژن مایع

 نیتروژن مایع - ترنجان

نیتروژن مایع سرد (۱۹۶ درجه سانتی‌گراد) می‌تواند لکه‌های خورشدی و کراتوزها را فریز کند و یک زخم کوچک باقی می‌گذارد که بعد از مدتی ترمیم می‌شود. البته عوارضی هم دارد و بعضی از بیماران بعد از استفاده دچار بی‌رنگ شدن پوست شده‌اند (یعنی یک نقطه از پوست از باقی نقاط روشن‌تر می‌شود). این روش، بیش از روش دیگری در برداشتن لکه‌های کراتوز استفاده می‌شود و یک نکته‌ی مثبت دیگر آن هزینه بسیار پایین است. زگیل قهوه‌ای رنگ من با نیروژن مایع فریز شد، حسی شبیه به یخ‌زدگی شدید در یک نقطه داشت و بعد کمی سوزش. اما خشک شد و بعد از هفت روز کاملاً ترمیم شد و چند هفته هم جای زگیل صورتی رنگ بود اما در نهایت این تغییر رنگ هم برطرف شد و هیچ زائده‌ای هم به جا نماند.

لیزرها

لیزرهای مختلف با طول موج‌های متفاوت در دسترس هستند و می‌توانند لکه‌های خورشیدی را از بین ببرند. لکه‌ی خورشیدی زیر چشم چپم و بعد بخش لکه‌ی خورشیدی چشم راستم را پس از فریز با لیزر درمان کردم. در کمتر از دهم ثانیه حس وارد شدن سوزن عمیقی به پوست دارید و بعد تمام. تا یک روز جای لیزر قرمز رنگ بود و بعد کمی تیره‌تر شد. بعد از گذشت پنج روز هر دو لکه از بین رفته بودند. حتماً لیزردرمانی را زیر نظر یک پزشک متخصص و ماهر انجام دهید در غیراین صورت ممکن است دچار سوختگی یا ضایعه‌ی ماندگار پوستی شوید.
سیستم های نور شدید پالسی (آی.پی.ال) یا لیزرهای طیف وسیع. این‌ها دو نام متفاوت یک تکنولوژی است. لیزری که با یک طول موج مشخص IPL و لیزری که با چند طول موج همزمان BBL جذب رنگدانه‌های تیره‌ی پوست می‌شود و آن‌ها را از بین می‌برد. به این پروسه فوتوتراپی هم می‌گویند. روشی است که معمولاً برای روشن کردن کل پوست صورت طی سه تا پنج جلسه با فواصل یک ماهه انجام می‌شود. برای انجام این روش هم حتماً به متخصص پوست مراجعه کنید.
با کمک لیزردرمانی و نیتروژن مایع لکه‌های پوستی که مدت‌ها دغدغه‌ی من بودند از بین رفتند و از این موضوع بسیار خوشحالم. حالا هر روز کرم ضدآفتاب با SPF50 مصرف می‌کنم به این امید که دیگر لکه‌ی دیگری روی پوستم ایجاد نشود.